Maminka.czCestujeme

Kouzelné Broumovsko s dětmi. Objevte 5 míst, která vám vyrazí dech

Lenka Knápková 22.  9.  2023
V severovýchodním výběžku Královéhradeckého kraje při hranicích s Polskem se rozkládá Chráněná krajinná oblast Broumovsko. Místo, které v sobě skrývá neuvěřitelně krásnou přírodu plnou skalních útvarů a pohádkových lesů. Pokud nevíte, kam vyrazit třeba na podzimní prázdniny, zkuste tuto oblast a objevte ji spolu s dětmi v barvách podzimu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ostaš – okruh skalním labyrintem

Klepněte pro větší obrázek

Stolová hora Ostaš nedaleko Police nad Metují leží na území CHKO Broumovsko a tvoří ji dvě skalní města Horní a Dolní labyrint. Hora je opředená řadou pověstí, děti jistě bude bavit ta o trpaslících, kteří žijí ve skalách a v jejich výklencích a dírách a hlídají poklady a drahé kameny. Skalním labyrintem vede modrá okružní turistická trasa. Dovede vás třeba k Trpasličí skále, Skalnímu bludišti, Frýdlantské skále, Sluji Českých bratří a konečně také ke Kočičím skalám s Kočičím hradem. Tyto skály jsou chráněnou přírodní památkou a rozhodně je nesmíte minout. 

Pod Ostaší je placené parkoviště (100 Kč/den), nedaleko od vstupu do skal se nachází také osada s kempem a restaurací se zahrádkou. Přes zimu bývá otevřeno pouze o víkendech. Pokud se sem chystáte v sezoně, doporučujeme si raději přivstat, parkoviště se velmi rychle plní.

Pozor! Držte se značení a nevstupujte do skalního labyrintu na sousedním vrchu Hejda, protože se tam dá velice snadno ztratit a je to místo víceméně opuštěné.

Doporučení: Výlet vhodný pro děti starší 3 let, nevhodné pro kočárky a odrážedla.

VIDEO: Tipy na říjnové výlety


Broumovské stěny a Hvězda

Klepněte pro větší obrázek

Na skalnatém, 12 km dlouhém hřebenu se rozprostírají kouzelné Broumovské stěny, které jsou velmi vyhledávaným turistickým cílem. Malebný výhled  na krajinu nabídne kaple Panny Marie Sněžné neboli Hvězda, kterou nechal vybudovat roku 1733 opat Otmar. Jak napovídá název, má půdorys hvězdy. Vedle najdete vyhledávanou restauraci se stejným názvem. Hvězda je častým výchozím bodem cest po Broumovských stěnách. Zaparkovat můžete hned pod vrcholem. Na bezplatné parkoviště se dostanete z Police nad Metují přes vesnici Hlavňov. Celá oblast stěn je velmi pestrá, najdete tu jak vysoké, až stometrové pískovcové skály, tak hluboké rokle a soutěsky. Terén je složitější a členitý, cesta vede po kamenných i dřevěných schodech a může být kluzká, zvlášť na podzim, proto doporučujeme vhodnou turistickou obuv pro děti i dospělé. Menší děti doporučujeme vzít do krosny, větší děti trasu zvládnou. Určitě nesmíte minout vyhlídky Supí hnízdo a Skalní divadlo. Zajímavou atmosféru nabízí také dvě jeskyně Kovárna a Mariánská jeskyně.

Klepněte pro větší obrázek

Doporučení: Výlet vhodný pro děti starší 3 let, nevhodné pro kočárky a odrážedla.


Teplické skály

Klepněte pro větší obrázek

Okruh vede po modré značce a je 6 km dlouhý. Začíná za vstupem u placeného parkoviště. Teplické skály jsou odděleny od Adršpašských dlouhou krásnou stezkou vedoucí Vlčí roklí. Teplické skály jsou proslulé pohádkovou přírodou, skalními útvary a hustými lesy s mechovými zákoutími. Charakteristické jsou souvislé skalní stěny, jejichž výška v některých místech přesahuje 70 m, dlouhé štíhlé skalní věže, převisy, tajemné jeskyně, úzká údolí i divoká příroda. Při procházení turistického okruhu narazíte na skály s opravdu zvláštními jmény. Ať už je to Housenka, Řeznická sekera, Lahvička inkoustu, Krakonošova harfa nebo Ruka se zmrzlinou. Stačí se zastavit a trochu zapojit představivost.

Zajímavostí je také chladné místo zvané Sibiř, kde je nízká teplota po celý rok, sníh tu vydrží až do léta. Navštívit můžete také zříceninu středověkého hradu Střmen, cesta vzhůru je však na vlastní nebezpečí, pokud se tam vydáte, doporučujeme vzít s sebou pouze starší děti a rozhodně v doprovodu několika dospělých.

Více zde: https://www.teplickeskaly.cz/

Pozor: V Teplických skalách není rezervační systém, ale vstupenky si můžete zakoupit on-line, vyhnete se frontám u turniketů.

Doporučení: Nevhodné pro kočárky a odrážedla.


Pohádkové Adršpašské skály 

Klepněte pro větší obrázek

Národní přírodní rezervace je velkým lákadlem po celý rok, využijte příjemného podzimního počasí a užijte si krásný výlet mimo sezonu. Podívejte se do míst, kde se natáčely Letopisy Narnie, pohádky Třetí princ nebo Princ a Večernice.

Vstupenky do skal si kupte s předstihem on-line stejně jako parkování, funguje zde rezervační systém a budete mít jistotu, že se do skal dostanete. Množství návštěvníků je totiž na den omezeno a vstoupit můžete jen v určitý čas.

Turistický okruh skalním městem vede po zelené značce a vyhraďte si na něj alespoň 3 hodiny času, je 3,5 km dlouhý. Od vstupu do skal k Malému vodopádu je okruh rovinatý a nenáročný, ale při odbočení k vyhlídkám na Milence, na Velké panorama, Starostu a Starostovou vedou cesty k úzkým strmým schodům a terén není vhodný pro kočárky ani odrážedla. Zvažte tedy své možnosti, a pokud máte s sebou batole, vezměte místo kočárku dětskou krosnu. Minout nesmíte také Velký vodopád, který padá do skalní soutěsky z výšky 16 metrů. Průtok ve vodopádu je regulován, protože se těsně nad ním nachází jezírko, na kterém je možné projet se pramicí. Pokud ale zakřičíte tajné heslo "Krakonoši, dej nám voduuu!", stavidlo se možná otevře. Dětem se budou také líbit impozantní Sloní náměstí nebo zatopená pískovna s průzračnou vodou, která hrála v nejedné pohádce.

Klepněte pro větší obrázek

Jezírko v prostoru skal je jedinečné a můžete se po něm svézt na lodičkách pramicích (od května do října), které kormidluje převozník, ten plavby doprovází poutavým vyprávěním a smyšlenými historkami o vodnících a jiných vodních příšerách. Vstupenky na plavbu se kupují v pokladně u vstupu k jezírku. Děti do 3 let mají plavbu zdarma.

Více zde: https://www.adrspasskeskaly.cz


Za zvířátky na Farmu Wenet

Klepněte pro větší obrázek

Pokud si chcete odpočinout od skal a výšlapů, vyrazte za zvířátky do Farmy Wenet, která se nachází v Broumově. Funguje již od roku 1995 a k vidění tu je mnoho zvířátek. Na farmě si můžete prohlédnout třeba pštrosy emu, nandu pampového, lamy krotké, lamy guanaka, lamy alpaky nebo velbloudy. Pobaví vás roztomilí lemuři, obdivovat budete výběh s dikobrazy či voliéru s papoušky a jiným ptactvem. Děti se mohou podívat i na klasická vesnická zvířátka, jako jsou králíci, slepice, husy, kachny a samozřejmě také ovečky, kozy a prasátka. U vstupu lze zakoupit krmivo v pytlíku a děti mohou nakrmit kozy, ovečky, oslíky, lamy, či dokonce velbloudy.

Prohlídka zabere hodinu a půl. Součástí areálu jsou i dětská hřiště, houpačky a různé hrací a poučné panely.

Doporučení: Vhodné pro děti všech věkových skupin i kočárky.

Více zde https://wenet.cz/

co nezapomenout:

  • velkou svačinu a dostatek pití
  • hotovost, ne všude se dá platit kartou
  • mapu 
  • kvalitní pevnou turistickou obuv
  • dalekohled, lupu pro pozorování přírody.

9 super zážitků, které si nemůžete nechat ujít na Lipensku
 

Témata: Kam s dětmi, Tipy na výlet, Kočárek, Cestování, Maminka cestuje, Cestujeme, Podzim, Prázdniny, Pohádky, Výlety, příroda, Tipy redakce, Labyrint, Starosta, Skalní město, Sibiř, Třetí princ, Polsko, Les, Broumov, Letopis Narnie, Adršpach, Otmar, Princ a Večernice, Vlčí, Kočárky na Heureka.cz