[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
V dnešní době rovnáme zuby ze zdravotních i estetických důvodů, a to pomocí klasických snímatelných nebo modernějších fixních rovnátek. Nabídka na trhu je vskutku velmi rozsáhlá, pro laiky často velmi nepřehledná. Různé typy rovnátek se užívají podle rozsahu vady a každý druh s sebou přináší své výhody i nevýhody.
Snímatelná rovnátka pomalu, ale jistě mizí z ordinací českých zubařů, stále více jich totiž vkládá důvěru v rovnátka fixní, která jsou považována za účinnější. Klasická „vyndavací“ rovnátka však stále nalézají svoje uplatnění, a to zejména v léčbě lehčích vad nebo k předléčení složitých vad před nasazením fixních rovnátek, také se používají po léčbě fixními rovnátky k stabilizaci a udržení dobrého výsledku.
Cena snímacích rovnátek se pohybuje od 350 Kč do 1 800 Kč. Zdravotní pojišťovna na rovnátka připlácí 1× za dva roky 0–100 % podle závažnosti vady, které jsou rozčleněny do čtyř skupin.
Rovnátka už nemusí vypadat jen jako kovové zámečky. Mohou spolehlivě dotvářet image nositele
Fixní rovnátka tvoří zámky a kroužky, které jsou po celou dobu léčby nalepeny na zubech, do nich jsou vloženy dráty, které pomocí celodenního působení jemných sil tvarují zubní oblouk do požadovaného tvaru. Zámečky můžeme rozdělit na klasické kovové, estetické a samoligovací.
Děti i dospělí si mohou rovnátka přizpůsobit tak, aby se staly součástí jejich „imič“, nebo naopak, aby byly co nejméně patrné. Průměrná doba léčby fixními rovnátky trvá 1,5 až 3 roky a závisí především na závažnosti vady a typu užitých rovnátek. Léčba rovnátky s sebou nese několik výhod, nejenže napraví vaše křivé zuby a učiní váš úsměv neodolatelným, ale také snižuje zachytávání potravy mezi zuby, zlepšuje jejich čistění a snižuje obrušování zubů, čímž prodlouží životnost chrupu.
Typ rovnátek vhodných pro pacienta je závislý na několika faktorech:
Kovová rovnátka jsou tradiční volbou, a to zejména u dětských pacientů. Tento typ rovnátek je velmi účinný a vhodný pro nejširší spektrum vad chrupu, kovové zámečky pevně drží na zubech, a proto jsou kovová rovnátka považována za jedna z nejúčinnějších. Jejich nevýhodou je viditelnost, kvůli které nejsou příliš populární u dospělých pacientů. U některých pacientů také více dráždí jazyk a dásně, léčba bývá také mírně bolestivá, hlavně v prvním týdnu a vždy po výměně drátu.
Jejich cena se pohybuje v rozmezí od 5 do 20 000 korun, pojišťovny většinou část ceny materiálu proplácí. V průběhu léčby fixními rovnátky pacient již nic nepřiplácí.
Tento druh zámečků nepotřebuje gumičky k uchycení drátů, někdy se těmto zámečkům říká rychlá rovnátka, protože léčba je mnohem rychlejší v porovnání s kovovými rovnátky. Metoda je také bezbolestná díky využití slabšího drátu, který rovná zuby rychleji. Nevýhodou je opět vysoká viditelnost a připlacení v rámci několika tisíců za jednu čelist.
Estetické zámečky jsou oblíbené zejména u dospělých pacientů kvůli tomu, že kladou velký důraz na estetiku. Pořídit si můžete bílé keramické či průhledné safírové zámečky, které v kombinaci s bílým drátem nejsou vidět a působí velmi elegantně. Díky hladkému povrchu jsou velmi pohodlné na nošení, jejich jedinou nevýhodou zůstává vysoká cena (několik stovek korun za jeden zámeček) a jejich nevhodnost pro některé typy vad.
Tento druh rovnátek není skutečně neviditelný, ale připevňuje se na zuby z vnitřní jazykové strany, díky čemuž nikdo nepozná, že nějaká rovnátka nosíte. Neviditelná rovnátka jsou vhodnou volbou, pokud neřešíte peníze a prioritou pro vás je, aby rovnátka zůstala tajemstvím.
Existují dva typy, první se připevňuje na vnitřní stranu zubů a přijdou vás na
88 000 až 120 000 Kč. Druhou, „levnější“ variantou je jakýsi průhledný návlek, který se nasazuje na zuby a stojí kolem 55 000 až 75 000 Kč. Kromě jejich vyšší ceny je jejich minusem i nemožnost využít je na některé typy vad.
Ať už se spolu s dítětem rozhodnete pro jakákoliv rovnátka, musíte počítat s tím, že léčba nějakou dobu potrvá a že během ní musíte dodržovat přísnější hygienické návyky. Většina z nabízených typů rovnátek zhoršuje přístup kartáčku k zubům a usnadňuje tak hromadění potravy a tvorbu zubního kamene či zubního kazu.
Samotná volba rovnátek dítěte je zčásti ve vašich rukou. Záleží tak na vás, jaká rovnátka necháte dítěti nasadit. Usnadnit mu nutnost nosit rovnátka však můžete zmínkou o slavných, kteří také rovnátka nosily. Usměv má díky nim vylepšený Ewa Farna, Petra Kvitová, Tom Cruise či korunní princ Harry.