Maminka.czTěhotenství

Co se děje s kůží během těhotenství? Tyhle problémy a změny se objevují nejčastěji

Simona Procházková 10.  6.  2022
Pokožka v těhotenství prodělává celou řadu změn a některé nejsou zrovna příjemné. Příčinou jsou zejména velké výkyvy hladin hormonů v krvi. Mezi nejčastější kožní neduhy patří tmavé skvrny, rozšířené cévky v obličeji, mikrovarixy na dolních končetinách, rozšířené póry, akné nebo suchost a svědění kůže. Více prozradí dermatoložka.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Obecně platí, že v těhotenství je pokožka mnohem citlivější a náchylnější k podráždění nebo nadměrnému vysušování. Na to je dobré myslet při výběru kosmetických přípravků. Nevyplácí se příliš experimentovat s nevyzkoušenými produkty, které můžou vyvolat alergické reakce, ekzém nebo zarudnutí kůže. Změny na kůži nejsou u těhotných žen ničím neobvyklým a pokožka se obvykle do několika měsíců po porodu navrátí do normálu.

VIDEO: Podcast: Co se děje s pletí v těhotenství?

Pigmentové skvrny

Tmavnutí prsních dvorců, střední čáry břicha i genitálií je běžné u většiny gravidních žen, nepředstavuje závažný problém a s poklesem hladin hormonů po porodu zase vymizí. Horší je to s pigmentovými skvrnami (hyperpigmentacemi) na obličeji. U nich je důležitá prevence, aby se více nešířily a netmavly. U některých těhotných se objevuje takzvaná těhotenská maska (odborně melasma), kdy dochází ke ztmavnutí kůže v oblasti kořene nosu a na tvářích.

„Pravidelně proto používejte krémy s vysokými UV filtry. Nebojte se v období těhotenství ani faktoru 50, který by měl škodlivé paprsky odfiltrovat, a zabránit tak dalšímu probarvování pokožky. V případě, že skvrny pozorujete na obličeji či jiných částech těla i několik měsíců po porodu, je možným řešením ošetření Q-switched alexandritovým laserem nebo intenzivním pulsním světlem. Laserový paprsek rozmělní pigment na drobné částečky a ty jsou pak postupně fagocytárním systémem odstraněny pryč. Hojení probíhá přes povrchové stroupky,“ říká MUDr. Jitka Chaloupecká, korektivní dermatoložka z Laserového centra Anděl.

Akné a jiné pupínky

Vznik nepříjemných pupínků – akné v těhotenství – způsobují opět probíhající hormonální změny. Receptory mazových žláz jsou velmi vnímavé na hormonální změny, které mohou působit stimulačně na tvorbu kožního mazu. K vyšší aktivitě mazových žláz obvykle dochází ve druhém trimestru, akné se obvykle objevuje v oblasti obličeje, dekoltu a zad. Třebaže po porodu s největší pravděpodobností zmizí, přesto se vyplatí ho v těhotenství mírnit.

„Doporučuji aplikaci místně vysušujících, protizánětlivých a antibakteriálních přípravků. Pokud vám akné silně znepříjemňuje život, pak se o vhodném přípravku poraďte s dermatologem. Jestliže nedojde ke zmírnění akné po šestinedělí, pak je ke zmírnění možné použít lasery či celkově antibiotika, pokud již nekojíte,“ popisuje Jitka Chaloupecká.

Proč mi tolik otékají nohy? Poradíme, jak se zbavit nepříjemných otoků

Červené žilky, rozšířené cévky

Červené a rozšířené cévky jsou dalším neduhem, který maminky v očekávání může trápit. Vlivem působení hormonů dochází totiž k oslabení cévních stěn, a vy tak najednou pozorujete červené čárky nejčastěji v oblasti nosu a tváří, někdy i na krku a v dekoltu.

„Pleť by se měla chránit před extrémními teplotními šoky. Pomoct vám může i speciální kosmetika, v době po porodu pak opět laser. Rozšířené cévky v obličeji řešíme pulzním barvivovým laserem s dynamickým chlazením. Laserový paprsek cíleně reaguje s červeným krevním barvivem a za vzniku tepla způsobí rozrušení cévy a její následné vstřebání. Ošetřované místo přechodně na několik dní ztmavne. Laserové zákroky se ideálně provádějí od podzimu do jara, a to protože po ošetření není vhodné se slunit. Dokonalá UV ochrana pleti je opět nutností,“ zdůrazňuje MUDr. Chaloupecká.

Strašák jménem strie

Vznik strií do velké míry ovlivňují nejen mechanický tah kůže, rychlé zvětšení tělesné hmotnosti, ale rovněž výrazné hormonální změny v těhotenství. Strie jsou proužkovité atrofie kůže, které se nejčastěji vyskytnou na břiše, stehnech a prsou. Přesný důvod jejich vzniku není zcela objasněn. „Kůže, na kterou jsou kladeny velké nároky v tahu, nestíhá tak rychle obnovovat kolagenní a elastická vlákna. Ve striích nalézáme minimum elastických vláken. Pokožka si sama s touto nerovnováhou neporadí, proto ji musíte pomoct vy. Už od prvního trimestru se důkladně natírejte v oblasti břicha, boků, zadečku i stehen krémy speciálně určenými právě na potlačování pajizévek, které tvorbu kolagenu a elastinu v pokožce budou stimulovat,“ doporučuje paní doktorka.

Svědí vás kůže? Toto jsou nejčastější kožní problémy v těhotenství!

Křečové žíly

Na vzniku křečových žil se podílí více faktorů. Jednak je způsobuje rozšíření cévních stěn, jednak zvýšené množství krve proudící cévami. Také snížení rychlosti návratu krve z dolních končetin do pánve. Křečové žíly se v těhotenství neobjevují jen na nohou, ale také na vulvě nebo kolem konečníku (pak jde o hemoroidy).

Stoprocentně spolehlivě jim předcházet nelze, ale některé preventivní kroky můžete podniknout. Zvedejte nohy do výšky, kdykoliv je to možné, omezte dlouhé stání a sezení, zapomeňte na těsné upnuté kalhoty a boty na vysokém podpatku, pokuste se hlídat si přiměřenou váhu, noste kompresní punčochy. Zaměřte se na pestrý a vyvážený jídelníček s dostatkem vlákniny a dodržujte pitný režim (pijte alespoň dva litry tekutin denně), abyste předcházela zácpě. Ta totiž může vést ke vzniku nebo zhoršení hemoroidů. Při větších obtížích můžete vyhledat cévního chirurga.

Vyrážky se svěděním

V těhotenství vás mohou potkat i svědivé vyrážky. „Těhotenský pruritus (svědění) je častý, běžný již v časné fázi těhotenství, je lokalizovaný a obvykle bez dalších vedlejších příznaků. Pokud není svědění zrovna urputné a nepřetržitě trvající a s dalšími příznaky, tak není třeba ho řešit, ale jestli máte nějaké pochyby, je vhodné se nechat vyšetřit. Při svědění kůže je třeba vyloučit cholestázu (hromadění žlučových kyselin), cukrovku, onemocnění štítné žlázy, onemocnění ledvin, paraneoplastické syndromy, nežádoucí účinky léčiv, atopie a alergie,“ vysvětluje MUDr. Chaloupecká.

Témata: Zdraví, Těhotenství, Porod, Tipy a rady v těhotenství, Od těhotenství k porodu, Zdraví žen, Tělo, kůže, pokožka, akné, Strie, Laser, Cévka, Svědění, Laserové centrum Anděl, Jitka Chaloupecká, Hormon, Dekolt, Skvrna, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat