Maminka.czVánoce

Krabice od bot: Vánoční radost pro děti z chudých rodin. Pomoct můžete i vy, věnujte dárek

Simona Procházková 30.  10.  2023
Také letos se opět chystá tradiční předvánoční sbírka Krabice od bot, která pomáhá v období před vánočními svátky ohroženým rodinám. Jak můžete pomoct a přispět k tomu, aby každé dítě našlo pod stromečkem krásný dárek, díky kterému se mu rozzáří oči štěstím? Stačí mít doma krabici od bot a naplnit ji drobnými maličkostmi, hračkami nebo třeba knížkami a krásně zabalit. Co dál?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Víte, že v Česku je aktuálně téměř 250 tisíc dětí bezprostředně ohrožených chudobou? V prohlubující se finanční a energetické krizi takových rodin potřebujících pomoc ještě výrazně přibývá. Proto je tady záslužný charitativní projekt Krabice od bot (pořádá Diakonie ČCE, letos již po třinácté), o kterém jste dost možná již slyšeli. Jde o největší sbírku vánočních dárků pro děti v Česku a zároveň jedinou, která díky své rozsáhlosti dosáhne i na děti mimo systém sociálních služeb.

VIDEO: 10 vánočních pohádek na které se nejvíc těšíme a jejich tajemství

Stačí málo, aby byly děti šťastné

Sbírka začne v celém Česku 13. listopadu a potrvá do 5. prosince 2023. Bezprostředně poté budou krabice rozdány přímo do ohrožených rodin, kde je děti najdou na Štědrý den pod vánočním stromečkem. Zažijí tak nádherný a radostný pocit, že na ně Ježíšek nezapomněl. Zejména pro rodiče samoživitele je tato sbírka důležitou pomocí, která jejich ratolestem alespoň částečně přiblíží atmosféru Vánoc, jak ji zažívá většina z nás.

Jak se zapojit do sbírky?

Pokud se rozhodnete pomoct, je fajn zapojit do přípravy vánoční krabice s překvapením i vlastní potomky, aby se také aktivně účastnili pomáhání potřebným. U nás doma přispíváme již čtvrtým rokem a devítiletý syn už se těší, jak bude chystat dárečky pro nějakého stejně starého chlapečka.

Připravené a dárkově zabalené krabice bude možné do sbírky darovat na 260 sběrných místech po celém Česku.

kdy sbírka krabice od bot probíhá?

13. 11. 2023: zahájení rezervace dárků

Na webu sbírky bude v tento den v 10.00 zveřejněn seznam sběrných míst a anonymní seznam dětí (ve formátu „chlapec 13 let“, „dívka 8 let“ apod.), dárci si rezervují, pro které děti/sběrná místa připraví dárky.

20. 11.–5. 12.: sběr dárků na 260 místech pro celém Česku

V tomto období předávají dárci krabice naplněné dárky na místech, kde se zaregistrovali. I během tohoto období si mohou dárky rovněž rezervovat. Znamená to, že rezervace začíná 13. listopadu a končí 5. prosince (pokud byste ještě ten samý den donesli zabalenou krabici na sběrné místo).

6. 12. 2023: rozvoz dárků ze sběrných míst

Dobrovolníci zajišťují rozvoz dárků rodinám i různým organizacím pro rodiny s dětmi v nouzi. Pro některé děti jsou to jediné dárky, které na Vánoce pod stromečkem objeví.

Dílnička: Vytvořte s dětmi jednoduché vánoční přání se sněhulákem

Důležité je také zmínit, že spolu s Krabicí od bot poběží i sbírka Krabice on-line, prostřednictvím které bude možné podpořit děti a rodiny ohrožené chudobou finančně, on-line převodem určité částky peněz.

V loňském roce shromáždila tato největší vánoční sbírka dárků pro děti na 151 sběrných
místech přibližně 50 tisíc krabic. Do sbírky se zapojilo 13 154 dárců, jeden dárce tedy připravil téměř tři krabice dárků. Dárcům se snadněji vybírají dárky pro dívky, největším oříškem jsou obvykle věci pro dospívající chlapce. Dále se v loňském roce zapojilo 201 mateřských a základních škol. Díky finanční sbírce Krabice on-line se v roce 2022 vybralo celkem 4,3 milionu korun na pomoc dětem ohroženým chudobou.

Všechny informace o sbírce a možnostech podpory jsou dostupné ZDE.

Témata: Děti, Rodina, Dárek, Vánoce, sbírka, Advent, charita, Ježíšek, Česká republika, Boty, Chudoba, Knížka, Krabice, Štědrý den, Rod, Hračky, Vánoční svátek, Sběrné místo, Tipy na dárky na Heureka.cz