Maminka.czKam s dětmi

Královský průvod bude obohacen o nefalšované rytířské klání

redakce 2.  6.  2011
Během prvního červnového víkendu se císař Karel IV. již po páté vydá na cestu z Pražského hradu na Karlštejn, aby zde uložil císařské korunovační klenoty. Královský průvod vychází sobotní ráno 4. června z katedrály sv. Víta a projíždí obcemi kolem Berounky až na hrad Karlštejn.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

V zastávkách průvodu bude připraven zábavný program na oslavu příjezdu císaře. U Karlštejna pak čeká Karla IV., jeho družinu i prostý lid kratochvilný závod Ženy na voze a k tomu napínavá podívaná – první skutečný rytířský turnaj od dob středověku o titul Českého rytíře.

Desítky jezdců na koních, povozech i pěšmo se vydají o víkendu 4. a 5. června na čtyřicet dva kilometrů dlouhou pouť z Prahy na Karlštejn. Na návštěvníky čeká historická podívaná i atraktivní doprovodný program v obcích, kde se průvod císaře Karla IV. (Vladimír Čech), císařovny Elišky (Debora Štolbová) a jejich družiny včetně potrhlého šaška zastaví.

Královský průvod, který tvoří okolo 200 lidí v kostýmech i bez, navazuje na skutečnou historickou tradici, jejíž kořeny sahají do doby vlády císaře Karla IV. Tento panovník uchovával korunovační klenoty Svaté říše římské v královské pokladnici - na hradě Karlštejně a každoročně po Velikonocích je vystavoval v Praze v katedrále sv. Víta. A právě návrat klenotů z hlavního města na Karlštejn je námětem Královského průvodu.

Průvod není jen historickou podívanou, ale především příležitostí se dobře pobavit. Na zastávkách průvodu čeká na návštěvníky po oba víkendové dny pestrý program. Obce připravují hudební či divadelní vystoupení a další zábavné aktivity pro celou rodinu. Program často začíná před příjezdem vladaře a trvá i dlouho po jeho odjezdu. Průvodu se neúčastní aktivně jenom obce na jeho trase, ale také delegace z regionu. Například Srbsko již popáté organizuje svůj vlastní průvod, který do Karlštejna dorazí od západu. Průvodu ze Srbska se účastní okolo 100 lidí a nechybí v něm muzikanti a dobrá nálada.

K průvodu se od prvního ročníku pravidelně přidává také delegace z královského hradu Křivoklát, který sloužil jako první útočiště Karla IV. po jeho návratu z Francie, kam byl poslán jako mladý na vychování a kde přijal také jméno Karel a oženil se se svou první ženou Blankou z Valois. Na Křivoklátě se jim dokonce narodila dcera Markéta, první Karlovo dítě. A tak je logické, že křivoklátští musí doprovázet císaře i dnes na jeho cestě s korunovačními klenoty. Tradičně ve svém povozu vezou pro účastníky průvodu i pro pocestné to nejlepší z celého rakovnického regionu: pivo, medovinu ale i maso sušené, chléb zbečenský a další pochutiny.

První skutečný rytířský turnaj od dob středověku: Český rytíř

Letos nabídne pořádající sdružení Region Karlštejnsko divákům zajímavou novinku pod názvem Český rytíř. "Jedná se o první skutečný rytířský turnaj od dob středověku", říká předseda sdružení a starosta obce Lety Jiří Hudeček a dodává: "Nečekejte žádné divadlo, nahrané souboje a pády. V neděli 5. června odpoledne se na louce u mostu v obci Karlštejn utká šest rytířů - skutečných kaskadérů, z nichž většina účinkovala v českých i zahraničních filmech - jako třeba v oskarovém Gladiátorovi. Věříme, že půjde o napínavou podívanou a jedinečný turnaj."

Každý z rytířů bojuje o svou čest, ale především o slávu a privilegia obce, která jej do souboje vyslala. Šest ostřílených borců změří své síly v několika disciplínách, které mají prokázat dovednosti v ovládání meče a obratnosti v jízdě na koni. Pouze dva rytíři, kteří prokáží největší odvahu, rychlost a um postupují do finálového a nejnapínavějšího souboje turnaje Český rytíř - Boj o klenoty. Oba rytíři budou mít na vrcholu přilby připevněný svůj klenot, který se snaží uhájit a naopak srazit protivníkovi z hlavy jeho klenot. To vše na koních v plném trysku a pomocí mlatu, úderné dřevěné zbraně.

Rytíř, který srazí soupeři klenot z helmy, vyhrává celý turnaj a získává od císaře nejen finanční odměnu v podobě pravých stříbrných českých grošů, ale také titul Český rytíř, jenž bude moci po dobu jednoho roku hrdě užívat. K tomu může po celý následující rok opatrovat meč Elišky Pomořanské, který mu předá sama císařovna. Vítězná obec, za kterou se rytíř bil, získá z rukou císaře na dobu jednoho roku putovní ikonu se svatým patronem a bude mít také právo vyvěsit na Karlštejně prapor ve vlastních barvách.

Součástí turnaje bude kratochvilný závod Ženy na voze. V něm se utkají družstva jednotlivých obcí v netradiční disciplíně - závodu povozů tažených muži. V co možná nejkratším čase musí muži ze soutěžící obce přetlačit od startu do cíle vůz naložený nejméně pěti ženami. Hodnotí se nejen rychlost mužů, ale také výzdoba vozů a krása žen na nich.

Další novinkou letošního ročníku bude i historická cisterna pivovaru Krušovice, která bude královský průvod následovat od Radotína až na Karlštejn. A protože se jedná o slavnost vskutku královskou, bude se pivo ochutnávat zdarma! Do královského pivovaru se totiž vrátil sládek, který ho kdysi proslavil. A mladá parta pivovarníků pod jeho dohledem uvařila novou desítku a dvanáctku, pořádná a poctivá piva, která se vracejí ke krušovickým kořenům. Zastavte se během Královského průvodu ochutnat pivo dobré jako tenkrát!

Připojit se může každý

Královský průvod je autentickou slavností, která své návštěvníky, ať už v kostýmu nebo bez něj, přenese do dob středověku. Diváci, kteří se budou chtít přidat k průvodu a jít s císařem slavnou pouť, se mohou připojit kdykoli během dvoudenního průvodu na jeho trase. Kdo se rozhodne vyrazit s průvodem jako středověká postava, může si kostým zapůjčit za sníženou cenu přímo od organizátorů. Cena je 300 Kč za kostým na oba dny, vyzvednout jej lze mezi 10.00 - 18.00 v pátek 3.6. v kostymérně na obecním úřadu obce Karlštejn, vrátit v neděli večer tamtéž nebo v sobotu v Dobřichovicích. Stačí kontaktovat Kateřinu Slavíkovou, tel. 602 308 852

Pro kostýmované účastníky, ať již si přinesou kostým vlastní, nebo si jej zapůjčí za symbolický poplatek od pořadatelů průvodu, nabízí organizátoři možnost převezení civilního oblečení, občerstvení i možnost stanování na zastávce v Dobřichovicích zdarma. Kromě toho budou mít účastníci v kostýmech výjimečnou příležitost spatřit turnaj Český rytíř z bezprostřední blízkosti.

Více informací na www.kralovskypruvod.eu

Témata: Kam s dětmi, Maminka cestuje, Král, kaskadér, Saska, Bezprostřední blízkost, Karlštejn, Průvod, Hrad Karlštejn, Klan, Stanování, Srbsko, Královský, Následující rok, Nejkratší čas, Prostý lid, Klání, Rytíř, Hudec, Hrad Křivoklát, Výzdoba, Císařovna