Maminka.czBatole

Království pro batole

Veronika Kopová 11.  8.  2009
Království pro batole
Pokud se rozhodnete věnovat svému drobečkovi k prvním narozeninám vlastní pokojík, myslete především na jeho bezpečí při prvních nesmělých krůčcích, nepředvídatelném rozběhnutí a následných pádech.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Batolátka, která si začínají zvykat na svůj první vlastní pokojíček, nacházejí zpočátku největší jistotu ve své dětské postýlce. Nikdy ji neumísťujte do bezprostřední blízkosti oken ani dveří a pamatujte na pohodlný a snadný přístup. Postýlku postavte na klidné, tiché místo mimo komunikační zóny, nejlépe delší stranou ke stěně nebo do rohu, který děťátku poskytne přirozený pocit jistoty a bezpečí. Ten je vhodné podpořit textilními nebesy nebo originálním baldachýnem. Pokud si nejste jisti, zda vaše děťátko dozrálo k přechodu z první dětské postýlky do velké „dospělácké“, pořiďte mu postel rostoucí. Jednak vždy odpovídá aktuálnímu vzrůstu vaší ratolesti a místo, které by zabralo standardní velké lůžko, šetří pro hru.

Nikdy na zem!

Funkci postele nikdy nesuplujte matrací položenou na zemi, kde se vlivem proudění chladného vzduchu trvale víří prach. Lehací plocha by měla být ve výšce alespoň 30–45 cm nad úrovní podlahy a trvale volný prostor pod ní zaručuje dobré provětrávání matrace.
Matrace by měla být dostatečně pevná, pružná a prodyšná (pro malého alergika je nezbytností snímatelný a prací bavlněný potah). Měkký textilní mantinel lemující postýlku bude neklidným spáčům i nadále velmi užitečný. Ve větších postelích zaručí bezpečí během spánku zvýšená čela a přídavné zábrany. Komfort při spánku zajistí molitanové čalounění dřevěných prvků.

Hraní a zábava

Kromě postýlky potřebuje dítě prostor pro hry, zábavu, rozvoj kreativity a uložení hraček.
Je překvapivé, kolik rodičů pořizuje svým dětem první stolek až ve dvou nebo třech letech. Kupte stolek se židličkou už svému batolátku a uvidíte, kolik mu přinese radosti!
Podmínkou pohodlné „práce“ u stolku je pevnost, stabilita a správná výška stolní desky.
Také židlička musí odpovídat momentální výšce dítěte: při tvorbě se malý umělec nesmí hrbit ani vytahovat ramena.

Kromě dětské židličky u stolku ocení batole i maminka další možnosti neformálního sezení při společné četbě nebo vyprávění. Oblíbené a praktické jsou houpací sítě, křesla, měkké sedací vaky a malé matrace. Stolek i sezení nezapomeňte doplnit lampičkou, která zajistí dostatek světla, neoslňuje a má bezpečně krytou žárovku.

Nadčasový design

Nábytek bez dětinských motivů a dekorací může díky své uměřenosti zůstat v dětském pokoji mnoho let, aniž by se okoukal. Solitéry jednoduchých tvarů s promyšlenými detaily totiž dokážou růst s našimi dětmi. Sladkým a prvoplánově dětským barvám se raději vyhněte a volte univerzální bílou nebo přírodní světlé dřevo, popřípadě jejich kombinaci. Receptem na vytvoření chytrého, univerzálního a nadčasového interiéru je kombinace kvalitních materiálů a designu na pozadí promyšlené barevné koncepce, kterou lze časem snadno změnit.

Dřevo versus plast

Ideálním materiálem do dětského pokoje je masivní dřevo: je krásné, ekologické, příjemné na dotek a bezpečné. Ať už zvolíte levnější měkkou borovici a smrk, nebo kvalitnější tvrdý buk a dub, nemusíte se zdaleka omezovat jen na jejich přírodní vzhled. Moření nechá vyniknout přirozenou kresbu a strukturu dřeva, kvalitní krycí nátěr v zajímavém odstínu dodá dřevu mladistvý vzhled a vtip. Velmi módní a praktická je bílá barva, která se dobře kombinuje s ostatním vybavením místnosti a na pozadí barevných stěn překrásně vynikne. Výrazné barvy nám do dětského světa pomohou vnést menší plastové solitéry a doplňky. Měkké tvarování a oblé rohy zaručují jejich bezpečné užívání. Zatímco děti uvítají lehkost plastových výrobků, se kterými mohou snadno samostatně manipulovat, maminky ocení omyvatelnost zajišťující jednoduchou údržbu.

Barvy, barvy, barvičky

Veselé a jasné barvy, které mají děti v oblibě, vám pomohou vytvořit jim zajímavé a inspirativní prostředí. Harmonickou kompozici vytvoříte kombinací maximálně tří barev. Dominantní barvu, která udá barevnou náladu celé místnosti, mohou další dvě buď doplnit, nebo akcentovat. Osvědčeným receptem je vytvoření neutrálního světlého pastelového základu (výmalba a podlaha), který oživí výrazněji barevné akcenty. Ty do místnosti vnesou dynamiku, hravost a život.

Do bezprostřední blízkosti postýlky jsou optimální studené odstíny, které uklidňují mysl a dětem usnadňují usínání, naopak v místě herních aktivit jsou vhodné živější odstíny teplých barev. Strop standardně vysokých místností vždy nechte čistě bílý, místnost s barevným stropem působí nepřirozeně a snadno se v ní můžete cítit jako „v krabici“. V pokojíčku batolat by měly být tabu velké plochy temných a pochmurných barev, jako jsou černá, antracitová a hnědá. Tmavěmodrou, lesní zelenou, fialovou nebo vínovou používejte s rozvahou. Přednost dejte jemným, světlým a optimistickým barvám, které pokojíčku dodají pozitivní energii a navodí příjemnou atmosféru. Velmi oblíbená je něžná kombinace několika jemných pastelových tónů.

Pro chlapečky se hodí chladné odstíny bleděmodré, zelenkavé nebo azurové, děvčátkům se více líbí něžná růžová, meruňková, jahodová nebo banánově žlutá.

Vkusná dekorace

Pro rozehrání zvolené barevné kompozice a podnícení dětské fantazie nám dobře poslouží množství různých doplňků, které současně zvyšují komfort užívání dětského pokojíčku.
Stěny můžete ozdobit vtipným měřičem výšky, kompozicí rodinných fotografií, praktickým látkovým kapsářem nebo dětskými hodinami. Nebojte se experimentovat a zapojit do výzdoby pokojíku samotné děti.

Dobrou noc!

Při výběru svítidla můžete uplatnit výtvarnou odvahu a fantazii. Večerní lampička by měla svítit měkkým, příjemně tlumeným světlem nižší intenzity. Barevná stínítka zdobená různými motivy nenásilně přitahují pozornost dítěte a pomáhají mu přirozeně usnout. Dětem, které se bojí tmy, je nutné zajistit snadné a jednoduché ovládání světla v dosahu postýlky. Děti, které trpí nespavostí a nočními můrami, potěší malá lampička na nočním stolku, která svítí tlumeným světlem a zajistí příjemné přítmí po celou noc. V dětském pokoji je praktickým řešením instalování tzv. křížového vypínače.


Pro bezpečný spánek

Dětská postýlka musí být pevná a stabilní, nejlépe se zábranou a nabízející několik výškových poloh matrace. Ideálním materiálem je masivní dřevo s pečlivě zaoblenými hranami. Zdravotní nezávadnost povrchové úpravy je výrobce povinen doložit certifikátem. Pozor na ostré hrany a nebezpečné výčnělky! Optimální vzdálenost dřevěných tyček zábradlí je 3–6 cm, a to proto, aby v mezeře nemohlo dojít k nechtěnému zaklínění ručičky, nožičky nebo dokonce hlavičky. Rozhodně na to myslete!

Co do pokojíčku nepatří

Kromě nevhodně řešeného nábytku na děti v bytě číhá mnoho dalších nástrah, kterým je vhodné se v prvním dětském pokojíku vyhnout. Nepatří sem ostré a špičaté předměty, dlouhé provázky, skleněné desky stolků nebo dvířka skříněk ani velké a těžké elektrické spotřebiče, které na sebe malý nezbeda dokáže bleskurychle strhnout za přívodní kabel. Také obsah všech skříněk, polic a zásuvek by měl projít přísnou cenzurou: batolátko v nich nesmí najít léky, kosmetiku nebo čisticí prostředky. Na nepoužívané elektrické zásuvky patří ochranné kryty, všechny rohy nábytku opatřete bezpečnostními krytkami. Klasické žárovky ve svítidlech ochraňte speciálním krytem nebo je nahraďte úspornou zářivkou.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Batole, Král, Jednoduché ovládání, Malá lampička, Dětská postýlka, Bílá barva, Ideální materiál, Sedací vak, Nezbeda, Království, Osvědčený recept