Maminka.czTvoření

Krampolinka: Krásná šatovka Sugar z cukrové třtiny pro nejmenší slečny

redakce 9.  7.  2019
Představujeme vám Kateřinu Ramil alias Krampolinku. Loňskou vítězku kategorie blogerek soutěže Maminka roku, s níž spolupracujeme. A jelikož má úspěšný blog věnující se háčkování, připravuje pro vás návody, podle nichž můžete něco tvořit i vy. Tentokrát rozkošné šatičky pro ty úplně nejmenší holky.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

"Kači, mám tady jednu novinku. Lana Gatto Sugar, 100% viskóza z cukrové třtiny, nemáte nápad na návod?" Ale bezevšeho ozvalo se ze sluchátka z mé strany po vzoru jedné oblíbené pohádky. Zablikalo mi ucho na červeno a už jsem spřádala nápady, co z takového klubíčka vyrobit. Přeci jen, cukrovou třtinu nemám na háčku každý den, takže to chtělo něco speciálního.

Krampolinka: Střapečková girlanda jako nevšední dárek pro miminko do pokojíčku

Lana Gatto je výrobce italských špičkových přízí. Firma je originální a přichází se zajímavými nápady na každou sezónu. A tímto případem je i Lana Gatto Sugar, 100% viskóza vyrobená z cukrové třtiny. V 50gramovém klubíčku naleznete 125 metrů nádherného materiálu s leskem.

Sugar se skládá z několika vláken. Při háčkování je potřeba dbát na to, aby háček podebral všechny nitky z příze, ať Vám v práci nekoukají nitky. Na omak je velice podobná bambusové přízi. Jedná se o přírodní splývavý materiál v krásných odstínech, příze je velmi odolná a měkoučká, dobře absorbuje vlhkost, umožňuje rychlé odpařování a poskytuje ochranu proti UV paprskům.

Viskóza povolí, takže je lépe háčkovat menším klouzavým háčkem. Doporučuji nežehlit (ještě více změkne) a velikost uháčkovat raději krapet menší. Co je největší výhodou, je to, že viskóza příjemně na těle chladí, takže se v parném létě krásně nosí. Jako bonus je hypoalergenní a vhodná i pro miminka. Od www.propleta.cz jsem dostala na zkoušku klubíčko vanilkové a světle šedé příze. Vanilková je nádherná, žlutá letos frčí v jakémkoliv provedení a ze 100 gramů jsem se rozhodla vytvořit šatovku pro miminko. Rozbalování balíčku a Sugar live můžete mrknout zde, vzorníky Lana Gatto Sugar v galerii.

Krampolinka: Rozkošné háčkované šaty pro holčičky se tohle léto budou hodit!

No a my se pustíme do šatovky pro miminko. Zvláštností tohoto modelu je, že šatovka má kulaté sedlo a pro velikost 56–62 se přidává jen v prvních dvou řadách. Vzorek šatovky jsem volila záměrně úplně jednoduchý, takže si troufám říci, že ji zvládne začátečník levou zadní  a miminko bude mít v létě luxusní komfort.

Šatovka Sugar, velikost 5662, 02 měsíce
Příze: Lana Gatto Sugar, klubíčko vanilková č. 7648, klubíčko šedé č. 7660, zakoupíte na www.propleta.cz
Velikost: 44 cm obvod hrudník, 62 obvod spodní okraj šatovky, celková délka 22–26 cm (kratší bude spíše tričko, 26 cm+ budou spíše šatky)
Háček: 3,5 mm 
Na dozdobení knoflík, štítek, dovyrobit kytičku, mašličku
Hodinový rozpočet: cca 3–4 hodiny včetně úprav
Pro začátečníky

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
DS – dlouhý sloupek

Základy háčkování naleznete zde.
Náhrada N jedno volné ŘO za KS, 3 ŘO za DS. Sedlo je háčkováno po řadách tam a zpět. Vzorovaný díl je háčkovaný dokola po řadách, řady jsou ukončeny PO a začínají N.

Sugar šedá, háček 3,5 mm, sedlo
1. řada: 41 oček pružného řetízku + 3 ŘO (N) na obrácení, otočíme
2. řada: do prvního očka pružného řetízku uháčkujeme DS, do následujícího 2 DS, odtud schéma 1 DS–2DS, opakujeme, celkem 63 DS, otočíme
3. řada: N za DS, do stejného očka DS, dále schéma 1 DS–2DS, opakujeme, celkem 95 DS, otočíme
4. řada: N za DS, do stejného očka DS, dále DS do DS, celkem 96 DS, otočíme
5. řada: N za DS, do stejného očka DS, dále DS do DS, celkem 97 DS, otočíme
6. řada: N za DS, do stejného očka DS, dále DS do DS, celkem 98 DS, otočíme
7. řada: N za DS, do stejného očka DS, dále DS do DS, celkem 99 DS, otočíme
8. řada: N za DS, do stejného očka DS, dále DS do DS, celkem 100 DS

Nachystáme 4 označovače (kousek příze) a rozpočítáme sedlo takto: 13 DS (1/2 předního dílu), 22 DS pro oblast rukávu, 30 DS pro záda, 22 DS pro oblast rukávu, zůstane 13 DS (2/2 předního dílu).

9. řada: pomocí PO spojíme přední díl a háčkujeme N za DS, dále 12 DS (1/2 předního dílu), 11 oček pružného řetízku (otvor podpaždí), pomocí DS spojíme přední díl se zádovou částí, dále 29 DS (pro záda), 11 oček pružného řetízku (otvor podpaždí), pomocí DS spojíme s předním dílem a doháčkujeme 12 DS. Pomocí PO připojíme vanilkovou přízi.

Sugar vanilková, háček 3,5 mm, vzorovaná část
10. řada: N za KS, 4 ŘO, dvě očka vynechat a do následujícího očka uháčkujeme KS, opakujeme, končíme PO.
11. řada: necháme si krapet volnější očko, nahodíme na DS, háček vedeme pod oblouček z ŘO z předchozí řady a uháčkujeme DS, dále 3 DS pod ŘO. Vzorek jsou 4 DS pod ŘO z předchozí řady, opakujeme, končíme PO.
12. řada: N za KS, 4 ŘO, háček vedeme mezi obloučky z DS z předchozí řady, kde uháčkujeme KS, opakujeme, končíme PO.
13. řada: 4 DS pod ŘO
14. řada: KS a 4 ŘO mezi DS z předchozí řady
15. řada: 4 DS pod ŘO
16. řada: KS a 5 ŘO mezi DS z předchozí řady
17. řada: 4 DS pod ŘO
18. řada: KS a 5 ŘO mezi DS z předchozí řady
19. řada: 5 DS pod ŘO
20.–27. řada: opakujeme řady 18 a 19

Sugar šedá, háček 3,5 mm, lem
28.–29. řada: DS do DS, končíme PO, začínáme N za DS
30. řada: N za DS, do stejného místa 4 DS, dvě očka vynechat, do následujícího KS, očko vynechat, do následujícího vějířek z 5 DS, opakujeme, končíme PO

Sugar šedá, háček 3,5 mm, olem horní části rukávu
Začínáme háčkovat v té řadě, kterou jsme spojili přední a zadní díl. Střídáme 5 DS, očko vynechat a KS, opakujeme. Zopakujeme na druhém rukávu.

Sugar šedá, háček 3,5 mm, olem kolem krku
Začínáme háčkovat v límečkové části. Zde uháčkujeme 6 DS, dále střídáme KS a 5 DS. Počet vynechaných oček si uzpůsobíme dle vlastního utahování.

Dokončení
Zapošijeme volné konce. Šatičky dozdobíme například cedulkou nebo kytičkami.

Návod prosím používejte pro vlastní potřebu. Vždy prosím uvádějte ZDROJ tohoto návodu, tj. www.krampolinka.cz.

Pro rady, nápady a inspiraci jsem založila novou facebookovou skupinku, kde se snažím co nejrychleji reagovat na vaše dotazy, proto neváhejte a připojte se zde.
Mé další háčkoprojekty můžete sledovat na stránce Krampolinka Háčkování nejen na focení, případně se můžete přihlásit k odběru na youtube kanálu zde.
Co se zrovna tvoří #workinprogress naleznete na mém instagramového účtu zde.
Chcete mít jistotu, že Vám žádný návod zdarma neunikne? Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu a každý nový návod zde uveřejněný Vám přijde v odkazu do Vašeho e-mailu.

Už máte novou APKU PRO ANDROID? Můžete zdarma stáhnout do svého telefonu/tabletu zde.

Mnohokrát děkuji za podporu, přízeň a především Váš čas.

Krásné tvoření a hodně zdaru přeje

Kačka

Krampolinka: Vlaječková girlanda na křtiny, oslavy i do dětského pokojíčku
Je to tady! Známe semifinalistky Maminky roku. Můžete hlasovat!
Témata: Tvoření, Cukr, Komfort, Vějíř, YouTube, Utah, Lana, Krásná, Háčkování, Rozbalování, Kateřina Ramil, Příze, Olma, Sloup, NEJ, Tričko, Krám