Maminka.czČtení

Kreativní svět knihoven: 5 míst, kde se učení stává zábavou!

Aneta Petroušková vas 1.  10.  2023
Už zítra začíná akce Týden knihoven. Každá zapojená knihovna nabízí různé zajímavé aktivity. Česká republika má nejhustší síť knihoven a možná máte ve svém okolí knihovnu, která malým návštěvníkům nabízí něco jedinečného.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Knihovny jsou plné dobrodružství a zážitků! Děti tu dávno nenajdou jen hromady knížek (které ovšem skvěle rozvíjejí jejich slovní zábavu a tříbí fantazii a empatii), ale můžou se tu naučit ovládat 3D tiskárnu, pracovat s virtuální realitou a vařit. Nebo se převléknout za princeznu nebo rytíře, případně zjistit, jak fungují volby. „V knihovnách pracují srdcaři. Dokážou vymyslet takové aktivity, které děti i v dnešní přehlcené době opravdu zabaví a nenásilně je přivedou k příběhům a knížkám,“ vysvětluje Andrea Studihradová z České spořitelny, která společně s Nadací OSF vyhlašuje ocenění Bibliotheca inspirans. Těchto pět knihoven ho letos získalo a třeba vás inspirují k návštěvě.

VIDEO: K tabuli půjde české školství! Jak to vypadá ve škole v Příbrami?

Městská knihovna Mikulov

Že vaše dítě asi tak tři čtvrtě jídel nejí, přičemž většinu odmítá byť jen ochutnat? Ilona Salajková, vedoucí knihovny v Mikulově, na to jde mazaně. Pravidelně pořádá v knihovně workshop Chutné příběhy, kde děti nejprve seznámí se zemí, jejíž kuchyni se právě věnují. Inspirovala ji v tom jedna belgická knihovna a také knížka Můžu ochutnat, která hezky popisuje tradice a pokrmy jednotlivých zemí. „Děti podle indicií hádají, jaké kuchyni se budeme věnovat. A potom si o ní povídáme, učíme se v daném jazyce popřát dobrou chuť, a nakonec si něco společně uvaříme,“ vysvětluje Ilona Salajková. Vařit podle ní chtějí všechny děti a největší zájem je o míchání těsta rukama, solení a rozbíjení vajec. „Zároveň se u toho učíme i spolupracovat, protože se musíme prostřídat a každý dělá něco.“ Maminky a babičky většinou nestačí žasnout, jak je jejich potomek zapálený pro věc – a co všechno dají dobrovolně do pusy. „Samozřejmě že během workshopu ochutnají i jídla, která by doma nejedly. Většinou je nestihnu ani nafotit,“ uzavírá se smíchem Ilona Salajková.

Klepněte pro větší obrázek

Místní knihovna Velké Karlovice

Schválně, napadlo by vás převlékat se v knihovně do kostýmů? Jenže paní knihovnice Renáta Holčáková dobře ví, že děti kostýmy milují. Proto je pravidelně shání po second handech a pořídila sem dokonce i bačkory, aby dětem při zkoušení a hraní nebyla zima. „Převlékají se, hrají si na princezny. Během posledního pasování prvňáčků si jeden akční kluk vzal na sebe úplně všechny masky. Prý proto, že je králem pohádek,“ líčí s úsměvem Renáta Holčáková a vzpomíná, jak před čtyřmi lety poprvé organizovala Noc s Andersenem. „Bylo to v zimě, takže byla brzy tma. Připravila jsem večeři se svíčkami, děti si vzaly kostýmy, po jídle ležely na polštářích a mořská víla jim četla a roznášela mušle. Když si pro ně rodiče přišli, divili se, že jsou děti tak zticha. Druhý den jsem jednoho chlapečka, který se zúčastnil, potkala. Běžel ke mně a ptal se, kdy bude další Andersen. Prý jestli zase zítra!“ A když jsou děti hodné, mohou si v knihovně otevřít tajemný šuplík a vzít si z něj sladkost nebo malou hračku.

Klepněte pro větší obrázek

Městská knihovna Litvínov

Každý den v týdnu = jiná zábava. Knihovníci z dětského oddělení tu pro děti vymysleli tematické dny, a tak si děti v pondělí užívají moderní technologie, úterky patří příběhům, ve středu tvoří, ve čtvrtek se hrají deskové hry a v pátek je volná zábava. „Chtěli jsme nabídnout zajímavou náplň všem dětem – jak těm, které si nemohou dovolit chodit na kroužky, tak těm, které na kroužky chodí,“ popisuje vedoucí dětského oddělení Vladimír Kraft s tím, že děti mohou chodit klidně každý den, stačí mít registraci do knihovny v ceně 70 Kč na rok. Najdou tu i 3D tiskárnu, Playstation nebo brýle na virtuální realitu, díky kterým se třeba vydávají k moři a potápějí se se žraloky. Tematické dny původně vznikly proto, že sem děti chodily hlavně hrát na Playstation a o nic jiného zájem neměly. „Nechtěli jsme jim Playstation úplně vzít, ale zas jsme je ani nechtěli podporovat v hraní. A tak jsme vymysleli tematické dny a technice věnujeme jen pondělky,“ dodává Vladimír.

Klepněte pro větší obrázek

Proč číst dětem už od narození? A jaké knihy? Ptáme se odborníků

Knihovna Třinec

V Třinci se zaměřují na teenagery. Věková skupina 13+ je totiž právě ta, která je v českých knihovnách nejvíce zanedbávaná. Jenže jak prohlásila ředitelka třinecké knihovny Martina Wolna, nemít v knihovně plnohodnotné služby pro mladé je jako „nemít v supermarketu oddělení zeleniny“. Ve zdejším Mklubu tak můžou dospívající trávit čas s kamarády, učit se nebo dělat něco smysluplného. Třeba zorganizovat vlastní dobročinnou akci, během které se naučí spoustu důležitých věcí pro život. „Organizovat, komunikovat, přebírat zodpovědnost. Kultivují tím nejen sebe, ale i knihovnu a celé město,“ vyjmenovává knihovnice Lucie Szusciková, která Mklub společně s Klárou Szturcovou vede. Když někdo z dospívajících chce, může tu uspořádat i vlastní přednášku. "Měli jsme takhle třeba Language coffee, setkávání se zahraničními dobrovolníky, nebo Mkvíz, což bylo něco na způsob hospodských kvízů,“ dodává Lucie Szusciková. Velmi populární je v Mklubu také doučování mladších dětí.

Klepněte pro větší obrázek

Knihovna J. M. Hovorky ve Statenicích

O zdejší knihovnu pečuje od roku 2017 Barbora Černohorská se Zuzano Brychtovou Horeckou. Děti sem přilákaly výtvarnými dílnami inspirovanými Čapkovým Zahradníkovým rokem. Každý měsíc se tu sešla skupina dětí vedená jedním osloveným umělcem z obce, který dílnu vedl. „Přečetla se vždycky daná kapitola z knížky a společně se vytvořil jeden list kalendáře. Chodily sem nejen děti, ale i jejich rodiče, a byla to dost stmelovací akce,“ popisuje Zuzana Brychtová. Úspěch měl i workshop pro děti nazvaný Volte zvířata, které obě knihovnice vymyslely a připravily podle stejnojmenné knihy. I když bývá politika často nesrozumitelná i pro dospělé, díky knížce a aktivitě Barbory a Zuzany ji pochopily i děti. V první části workshopu seznámily malé posluchače s knížkou a příběhem, k čemuž využívaly plyšová zvířata. „Ve druhé části se děti rozdělily do skupin podle svého oblíbeného zvířete-kandidáta a dělaly pro něj kampaň. Bavilo je to a snad se i něco naučily,“ dodává Barbora Černohorská.

Klepněte pro větší obrázek

TIP: Nenašli jste zde knihovnu blízkou svému bydlišti? Podívejte se na tydenknihoven.cz. Najdete tam přehlednou interaktivní mapu, kde si můžete vyhledat zajímavou akci v blízké knihovně.

Skvělé tipy na knihy, které si vaše děti zamilují. Rozvíjejte v nich lásku ke čtení!

Témata: jídlo, zábava, učení, Čtení, Kniha, Příbram, virtuální realita, Třinec, Knížka, Česká republika, Skupina, Playstation, Věková, Zuzana, Mikulov, Andersen, Česká spořitelna, Litvínov, Knihovna, Velké Karlovice, Vladimír, Děti