Maminka.czTěhotenství

Křečové žíly jsou častá komplikace v těhotenství. Jak jim předcházet a co dělat, když už se objeví?

Barbora Vajsejtlová 7.  2.  2022
Fialové vystouplé pletence na lýtkách, ale třeba i v oblasti pánve. Křečové žíly hrozí v těhotenství víc než jindy. Dá se jim nějak předejít a jak je řešit poté, co už se objevily?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Když se díváte na reklamy nebo fotky těhotných žen na titulních stránkách barevných magazínů, snadno získáte dojem, že těhotenství je vlastně takovou procházkou rozkvetlým sadem. Všechno je barevné, duhové a zalité měkkým slunečním svitem. Když vám ale potom v realitě popraská břicho, otečou nohy a potrápí vás hemoroidy, může vás to nepříjemně zaskočit. Stejně tak jako křečové žíly, které jsou těhotenskou komplikací, o níž se sice příliš nemluví, ale která trápí nezanedbatelnou část těhotných žen.

Víte, jaká je pravděpodobnost, že postihnou přímo vás? Dá se křečovým žilám v těhotenství nějak předcházet a kdy je potřeba začít je řešit, aby se z nich nestal skutečný problém? Pátrali jsme po odpovědích na všechny otázky, které vás v souvislosti s křečovými žilami v těhotenství napadnou. 

VIDEO:  Odpovídá odpovídá MUDr. Júlia Černohorská: Bolest a otoky nohou mohou být

Křečové žíly na intimních partiích

Není samozřejmě žádným překvapením, že během těhotenství prochází ženské tělo obrovskými změnami. Zvládnout růst a vývoj dalšího človíčka je heroický výkon, který má bohužel i některé nepříjemné dopady na zdravotní stav – a jedním z nich jsou právě křečové žíly neboli varixy. Podle lékařských statistik se v těhotenství objeví u třiceti procent žen a možná vás překvapí, že nepostihují jen dolní končetiny, ale vyskytnout se mohou dokonce i na rodidlech.

Princip jejich vzniku je jednoduchý. Krev při návratu k srdci musí překonat gravitaci. K tomu jí pomáhají jednak svalové kontrakce, jednak žilní chlopně, které brání tomu, aby krev stékala zpátky dolů. Tak to funguje, pokud je všechno v pořádku. Nicméně v případě, že není žilní stěna dostatečně pevná, žilní chlopně se přestanou domykat a krev se vrací zpátky. V důsledku toho se opět zvýší nitrožilní tlak a vznikají křečové žíly. 

Těhotenství varixům přeje

Těhotenství potom představuje pro křečové žíly vynikající živnou půdu. Jednak k jejich vzniku přispívají hormonální změny, kterými těhotné tělo prochází (tkáně v ženském těle se v jejich důsledku rozvolňují, aby se usnadnil průběh porodu – a tak často dochází i k povolení žilních stěn), jednak s přibývajícími kilogramy se zvyšuje tlak na žíly, a navíc se v těhotenství zvyšuje objem krve, který musí srdce přečerpat.

„Existují vrozené genetické predispozice a zároveň rizikové faktory, které ovlivňují rozvoj žilního onemocnění. Významný je vliv moderního způsobu života, proto patří varixy mezi civilizační choroby,“ říká cévní chirurg Radek Vyšohlíd.

Ve většině případů se křečové žíly objeví na počátku druhého trimestru, a čím jste starší, tím větší je pravděpodobnost, že budete během těhotenství křečovými žilami trpět. Například pětatřicetileté ženy mají čtyřikrát větší riziko tvorby křečových žil oproti devětadvacetiletým. Větší pravděpodobnost tvorby křečových žil mají také kuřačky, protože kouření žilní stěny oslabuje. Zatímco křečové žíly na nohou viděl už zřejmě každý, křečové žíly v oblasti pánve jsou poněkud delikátním tématem, které se obvykle neotevírá u nedělního oběda.

Postihují zhruba čtyři procenta těhotných žen. Vzhled těchto žil je vlastně totožný s křečovými žilami v oblasti dolních končetin (tedy rozšířené, nafialovělé žíly, otoky či uzlíky). Ale protože jsou způsobeny tlakem zvětšující se dělohy, postihují vnější rodidla. Pokud máte chuť jejich význam zlehčovat s tím, že na tak intimní oblasti je prakticky nikdo neuvidí, takže nemá smysl řešit jejich estetickou stránku, měla byste vědět, že křečové žíly v oblasti pánve jsou bohužel často spojeny s pocity pálení, křečí či pnutí. A tyto nepříjemné projevy se obvykle zhoršují, pokud těhotná žena dlouho stojí nebo sedí. 
 

Existuje účinná prevence křečových žil? Jaká vyšetření je přínosné podstoupit? A kdy odborníci doporučují chirurgický zákrok? Přečtěte si celý článek v únorovém vydání časopisu Maminka. Časopis je k dostání ve všech trafikách a na ikiosek.czrohlik.cz a kosik.cz.

Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Po porodu, Mateřství, Tipy a rady v těhotenství, Od těhotenství k porodu, komplikace, Maminka, Těhotná žena, Pánev, Žíla, Predispozice, Krev, Objem, Pletenec, Křečová žíla