Maminka.czČasopis Moje zdraví

Krev z pupečníku může zachránit život! Jak na dárcovství?

, Časopis Moje zdraví
17. 3. 2014
Krev z pupečníku může zachránit život! Jak na dárcovství?
Pupečníková krev je krev, která pochází z placenty a pupeční šňůry. Odebírá se těsně po porodu a po přestřižení pupeční šňůry. V současné medicíně má velký význam pro léčbu některých závažných onemocnění. Darovat ji může každá těhotná matka při porodu, pokud splní několik podmínek.

Pupečníková krev je vzácností od chvíle, kdy se v 90. letech minulého století zjistilo, že obsahuje ve velkém množství kmenové buňky krvetvorby, a může tedy sloužit k transplantaci, podobně jako kostní dřeň. "Zjistilo se, že na ni tělo hostitele reaguje mnohem méně častěji, protože buňky v ní obsažené jsou tzv. imunitně nezralé, a to je důležitý fakt," uvedl vedoucí lékař projektu Banka pupečníkové krve ČR při Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze Petr Kobylka s tím, že dříve se tento materiál po porodu likvidoval spolu s placentou a pupečníkem jako biologický odpad.

Může léčit leukémii a další závažné choroby i u dospělých

Obecně se pupečníková krev používá k léčbě nemocí, které se jinak léčí transplantací kostní dřeně: malignity (zejména krevní), vrozené poruchy imunity a vrozené omyly látkové výměny. Seznam chorob má desítky položek. Vždy se však jedná o život ohrožující stavy.

Použití u dospělých je též možné – poslední dva roky dokonce odchází celosvětově více štěpů pupečníkové krve z bank na transplantace u dospělých než u dětí. Pro dospělé se totiž podává i několik „podobných“ štěpů pupečníkové krve, byť zatím jen na pracovištích s nejvíce zkušenostmi a v rámci výzkumu.

Krev se odebírá po porodu

Samotný odběr se provádí po porodu a odstřižení dítěte (aniž se jakkoli ovlivňuje sám průběh porodu) ze zaštípnutého pahýlu pupečníku (tedy z cév plných zbytkové pupečníkové krve), který ční z porodních cest. A to před nebo po porodu placenty. Odebírá se, co nejvíce krve lze, symbolicky řečeno každá kapka může zachránit život… Celý postup zabere jen několik málo minut, takže maminku nikterak nezatíží.

Odběr lze provést i v případě císařského řezu, ale pouze v lékařsky indikovaných případech, stejně je tomu pří vícečetných porodech. "V každém případě je nutná předchozí konzultace s gynekologem (během těhotenství) a písemný souhlas nastávající maminky s dárcovstvím," upozornil Kobylka.

Hluboce zmražená krev vydrží několik desítek let

Zpracování této krve je složité, náročné, nákladné a řídí se mezinárodně platnými pravidly. Výsledkem je pupečníková krev zmražená na teplotu tekutého dusíku (-196,4 °C), kdy v tomto stavu podstoupí skladování a „čekání“, zda bude vhodným transplantačním materiálem pro daného pacienta, a to až po desítky let (uvádí se cca 20 let).

Darováním krve můžete zachránit život druhým

Transplantace pupečníkové krve mezi sourozenci (a to výhradně) je významnou cestou a zdrojem naděje. Odběry pro autologní transplantace, tedy vlastní potřebu (pro použití u toho samého člověka v případě budoucího onemocnění), jsou z pohledu Petra Kobylky prozatím čirou spekulací.

Pupečníková krev je velkou nadějí pro záchranu života a uzdravení mnoha malých a velkých pacientů. Počet odběrových míst stoupá, roste i informovanost maminek. Vědci ve spolupráci s lékaři stále objevují a rozšiřují možnosti použití.

Jak pupečníkovou krev darovat

Dárcovství je dobrovolné. Nic za něj neplatíte, ale ani nic nedostanete.

1. Na aktualizovaném seznamu uveřejněném na webu Banky pupečníkové krve si vyberte porodnici, která odběry provádí.
2. Během těhotenství absolvujete běžné těhotenské prohlídky a testy (HIV, žloutenka B, C a syfilis). Je to součástí řádné lékařské péče v těhotenství, nejedná se o žádné speciální vyšetření.
3. O svém rozhodnutí darovat pupečníkovou krev informujte svého ošetřujícího lékaře (gynekologa) a domluvte se na tom i s vybranou porodnicí.
4. Musíte podepsat informovaný souhlas a vyplníte spolu se svým lékařem dotazník. Vše před porodem odevzdáte v porodnici.
5. Při porodu se ujistěte, že o vašem rozhodnutí krev darovat, porodníci vědí. Odběr není možný v případě komplikovaných a rizikových porodů.
6. Po porodu znovu absolvujete již provedené krevní odběry pro kontrolu.
7. Po půl roce vás znovu vyzvou na kontrolní krevní testy, s pediatrem vyplníte formuláře. Pokud se vám po půl roce od porodu z Banky pupečníkové krve nikdo neozve, není váš biologický materiál bohužel vhodný k dalšímu využití.

(Zpracováno s využítím článku v časopise Moje zdraví 03/2014)

Témata: Časopis Moje zdraví, Zac, Krev, Písemný souhlas, Rizikový porod, Kostní dřeň, Krevní odběr, Syfilis, Pupečník, Celý postup, Jak, Život, Krevní transfúze, Muž, Indikovaný případ, Pupečníková krev, Dárcovství, Informovaný souhlas, Banka, Dar, Porod znovu

Mohlo by vás zajímat
Skáče vám do řeči? Dělá, že neslyší? Tohle byste u dětí neměli ignorovat!
Vendula Pizingerová: Těhotná ve dvaadvaceti a v osmačtyřiceti? V čem má být rozdíl?
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Strií se nezbavíš, už se nevyspíš! Tohle těhotným neříkejte, radí herečka Arichteva
Nástup do školky s dítětem zamává. Proč chodí domů tak unavené?
Kolik slov skutečně mají umět dvouleté děti. Hlavně na ně nikdy nešišlejte!
Pozor! 7 věcí, kterými rodiče škodí pohybovému vývoji nejmenších dětí
Katy Perry a Orlando Bloom mají holčičku. Oznámili to hodně originálně!
Narážky na tělo po porodu ignorujte, radí. Jak vypadá po třech dětech?

Horoskopy

Vodnář Na sklonku měsíce jste spokojení a vyhledáváte společnost lidí, které máte rádi. Ani dnes to nebude…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Václav, Václava

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné