Křičíte na sebe? Děti se uzavírají do sebe? Možná je vaše rodina ve stresu

Křičíte na sebe? Děti se uzavírají do sebe? Možná je vaše rodina ve stresu

Každý rodič brzy na vlastní kůži pozná, že mít děti znamená také hodně stresu. Je to naprosto přirozené. Možná si ale neuvědomujeme, že náš stres se velkou měrou přenáší i na děti. A dříve pokojný domov se mění v místo plné křiku a nekompromisních jednoslovných odpovědí.

Dokážete se zcela zbavit stresu? S největší pravděpodobností nikoli. Naštěstí ale existují způsoby, jak napětí aspoň snížit. Sestavili jsme sedm nejčastějších příznaků, které napovídají, že ve vaší rodině je stresu až příliš, a k tomu přidali rady, co s tím.

1. Nikdo nespí

Pokud je hladina stresu permanentně vysoká, spánek je jeho první obětí. A jeho nedostatek způsobuje, že jste mnohem úzkostlivější, zranitelnější – a opět ještě více ve stresu.

Pokud je to i váš případ, jednoduše dávejte děti večer dříve spát. Postupně je po minutách přivykejte na nový čas večerky, až se posune třeba o půlhodinu. O stejnou dobu dřív pak ulehněte do postele i vy sama.

Pokračování 2 / 7

2. Čím dál víc na sebe křičíte

Pokud chcete zjistit, jak moc je vaše rodina stresovaná, zaposlouchejte se do toho, jak spolu mluvíte. Čím víc je člověk pod tlakem, tím větší tendenci má ke křiku a hlasitému projevu vůbec.

Zkuste proto vědomě mluvit tišším hlasem a řekněte dětem: „Maminka teď potřebuje jediné.“ Pak si společně lehněte, obejměte se a zhluboka dýchejte. To vám pomůže zklidnit se a začít znovu.

Pokračování 3 / 7

3. Ubývá společných chvil u jídla

Smutná pravda. Pokud jste vy nebo váš partner ve stresu či rozmrzelí, často se stává, že se starší děti vyhýbají společnému jídlu, aby s vámi nemusely mluvit. Chcete-li chvilky u talíře opět zpříjemnit, zkuste zavést „komplimentový koš“.

Do koše na stole všichni vhodí lístek s něčím pozitivním, čeho si všimli u jiného člena rodiny, a během jídla se pak texty čtou. Děti se začnou na okamžiky u stou opět těšit. Navíc uslyší i konkrétní chválu, která je vždy lepší než pochvala obecná.

Pokračování 4 / 7

4. Vaše dítě se uzavírá do sebe

Pokud prožívají dlouhodobý stres, mají některé děti tendenci stahovat se samy do sebe a uzavírat před ostatními. Starší děti se například začnou zamykat v pokoji, mladší zase ztratí zájem o společné hraní s kamarády. Co teď? Mluvte s dětmi. Stále s nimi mluvte, udržujte rozhovor otevřený.

Přiznejte jim, že jste ve stresu, pojmenovávejte nahlas své problémy a řekněte jim, jak je chcete řešit.

Ujistěte se také, že si během těžkého období děti nevytvářejí špatné návyky jako přejídání nebo dlouhé vyspávání. Raději je naučte zdravému životnímu stylu a pomozte jim naučit se relaxovat třeba pomocí hlubokého dýchání a pravidelného cvičení.

Pokračování 5 / 7

5. Máte problémy v práci

Zmeškala jste termín? Hlavní prezentace proběhla bez vás? Pokud jste ve stresu, zapomínáte, ztrácíte schopnost soustředit se.

Proberte s partnerem, co vás nejvíc trápí, kde nejvíc nestíháte, a zkuste najít způsob, jak si povinnosti a úkoly přerozdělit. Pokud například víte, že ráno nestíháte, přesuňte některé ranní rituály – například přípravu svačiny – už na večer.

Pokračování 6 / 7

6. Všichni se cítí pod psa

V případě stresu na věku nezáleží. Chronické napětí si vybírá svou daň na zdraví, ať vám je pět nebo čtyřicet. Malé děti si začnou stěžovat na bolesti žaludku a trápí je noční můry, teenageři trpí bolestmi hlavy a dospělým se stres usadí na ramenou, zádech, šíji a krční páteři.

Všichni bez rozdílu pak zažívají potíže se spánkem. Imunitní systém každého člena rodiny se oslabí a nemoci si doma podávají dveře.

Braňte se tím, že se zaměříte na zlepšení životního stylu. Choďte dříve spát (viz bod 1), důkladně si myjte ruce, jezte zdravě, cvičte – a snažte se nestresovat. Zní to všechno samozřejmě, ale právě proto je to tak těžké. Zkuste na snižování stresu pracovat pravidelně celá rodina společně. Ať pomocí procházky, hraní stolní hry nebo společným sledováním filmu.

Pokračování 7 / 7

7. Pořád jste v poklusu

Vy i děti jste doslova pořád v pohybu. Přebíháte ze školy na kroužek, z jednoho kroužku na druhý, věčně v obavách, jestli vše stihnete a jestli jste na nic nezapomněli. Svalové napětí, bolesti hlavy a břicha – to už vás pak ani nepřekvapí.

Zkuste si na chvíli říct stop, dát si pauzu a několik minut se v klidu zastavit a vydýchat. Že nemůžete najít synovu hokejku? Raději přijďte na kroužek o něco později, ale se vším, než se přiřítit včas a pak zjistit, že dítě nemá s čím hrát.

Tyto rady se hodí pro okamžiky, kdy je potřeba snížit stres okamžitě. Ale co dlouhodobější strategie? Především přemýšlejte o vaší rodině a o tom, jak to v ní funguje. To hlavní, co potřebujete mít, je čas.

Pro sebe i pro děti. Pokud zjistíte, že vám čas chybí, protože vy máte plno povinností a vaše dítě má kroužků také až moc, zvolněte. Všem se uleví a stres se razantně sníží.

Určitě si přečtěte

Články z jiných titulů