Maminka.czTěhotenství

Křída, citrusy i čokoláda. Toto je 6 nejčastějších těhotenských chutí. Proč se objevují a jak je zkrotit?

Simona Formánková 22.  3.  2022
Přehnaná chuť na čokoládu, citrusy, nebo dokonce křídu? Ne nadarmo se těhotenství nazývá "jiný stav". Mění se nejen ženské tělo, ale právě i chuťové preference. Pokud vás tyto chutě také přemohly, neděste se! Poradíme vám, co znamenají, jak je zvládat, nebo dokonce přemoct.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pokud najednou cítíte touhu po jídle, které jste nikdy ani neměla ráda, nebo vám naopak přestala vaše oblíbená jídla chutnat, neděste se – nejste sama. Extrémní změny chuti k jídlu jsou v těhotenství velmi časté. Ať už po něčem vyloženě toužíte nebo se vám něco doslova hnusí, vše má svůj důvod. Tělo si tak může žádat vitaminy, minerály a živiny, které mu chybí. Těhotenské chutě jsou pouze odezvou, jak zajistit, aby miminko v bříšku dostalo vše, co potřebuje. 

VIDEO: Vitamíny v těhotenství: Jaké doopravdy potřebujete pro správný vývoj miminka?

Můžete se navíc cítit unavená, ve stresu nebo bojovat s ranními nevolnostmi. Je tak nad míru jasné, že nemůžete svůj volný čas trávit v kuchyni vařením zdravého jídla plného živin, o kterých víte, že je potřebujete, ale vlastně na ně vůbec nemáte chuť. Důležité je najít balanc, který bude vyhovovat vašemu tělu. To možná sice volá po brokolici, ale musí vyhovovat i vám, která toužíte po mastném jídlu z fast foodu!

Aplikace pro zdraví a fitness Lifesum se ptala svých uživatelů, aby zjistila, po čem ženy v těhotenství nejvíce touží. Výsledky jsou překvapivé, někdy až úsměvné. Navíc ale prozradí, proč nás tyto jednotlivé chutě tak často shodně přepadají. 

1. Uhlí nebo křída

Může se to zdát zvláštní, ale tato odpověď se v dotazníku objevovala velmi často. 14 % dotázaných uvedlo, že chuť na uhlí nebo křídu byla téměř neukojitelná. "Když ženy během těhotenství touží po nepotravinách, mohou trpět tzv. syndromem Pica," říká odbornice na výživu a fitness Lovisa Nilsson. "Ženy v tomto období mívají nízkou hladinu železa v krvi, proto jsou jejich chutě na uhlí, které je plné minerálů, vysoké. Když ženy touží po křídě, je to často proto, že potřebují vápník k podpoře kosterního růstu dítěte."

Témata: Těhotenství, Jídelníček, jídlo, Vaření, Výživa a stravování, První trimestr, Druhý trimestr, Třetí trimestr, postava, nevolnosti, Citrus, Phoebe, Zmrzlina, Chuť, Hladina, Touha, Křída, Čokoláda, Vápník
Mohlo by vás zajímat
Mateřské výčitky svědomí: Jak se jimi nenechat zničit?
Novák Matějková Markéta
Časopis Maminka
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy
Maminka roku 2022: Má handicapovanou dceru a sama bojuje s rakovinou prsu. Jak to maminka Magda zvládá?
Peluhová Adéla
Maminka roku 2022