Maminka.czČasopis Maminka

Křik u porodu: Pomůže, nebo bere energii?

Zdroj: Istock
Křik u porodu: Pomůže, nebo bere energii? | Zdroj: Istock
Některé ženy křičí, jiné si zpívají, další třeba nadávají. Najdou se i ty, které porod "žijí uvnitř" a jsou úplně potichu. Kam jste patřila vy?

V zářijovém vydání časopisu Maminka si můžete přečíst, jak moc může hlas pomoci u porodu. Přinášíme vám "ochutnávku" – rozhovor s porodní asistentkou a lektorkou zpěvu.

"Především v první době porodní je hlas velký úlevový prostředek," říká Kateřina Jindrová Zítková (midwife.cz):


Jak lze u porodu pracovat s hlasem? Můžeme jím průběhu porodu pomoct? 

Využitím hlasu porodnímu procesu jako takovému nepomůžeme, ale s hlasem při porodu můžeme pracovat několika způsoby a pomoct si díky němu spíše k větší psychické pohodě, což ve výsledku vede i k uvolnění těla. Hlas používáme zejména v první době porodní, kdy jej můžeme využít jako „úlevový“ prostředek, například, že si nahlas „vzdychneme“, můžeme tedy hlasem vyluzovat při výdechu dlouhé tóny, které nám pomáhají jej zpomalit, což nám pomůže se zklidnit, zkoncentrovat a naladit se na tělo. 

Jak vás slyší miminko v bříšku?

  • Zpočátku váš drobeček pociťuje zvuky včetně zpěvu jako vibrace. Je totiž obklopen plodovou vodou, která je skvělým vodičem. 
  • V 18. až 20. týdnu začíná miminko v bříšku reagovat na zvuk. Do té doby ještě není kompletní struktura ucha, vývoj sluchového aparátu pokračuje i poté. 
  • Některé děti však mohou reagovat na hlasité a nízko položené zvuky již v 16. až 18. týdnu těhotenství, ale ještě neslyší ty vysoké, pronikavé. 
  • Přibližně ve 23. týdnu těhotenství se začíná dítě učit zpaměti slova, písničky a zvuky, takže mějte na paměti, že to, co říkáte a co zní okolo vás, vnímá vaše dítě již před narozením. 

VIDEO: Zorka Hejdová zdobí titulní stranu časopisu Maminka. A byla hostem našeho studia

Pomůže u porodu zpěv?

K miminku v průběhu porodu můžeme promlouvat hlasem,  ale můžeme rovněž zpívat – pokud žena ráda zpívá, tak ani při porodu se nemusí stydět si zazpívat, protože díky zpěvu může odvést trochu pozornost od bolesti tím, že pravidelně a zhluboka při zpěvu dýchá. Při porodu si tedy žena může pustit třeba i nějaké písničky a zpívat a tančit si při nich, a tím se dostat do větší pohody a ulevit si trochu jak fyzicky, tak psychicky. 

Je podle vašich zkušeností lepší hlas mírnit a soustředit při porodu sílu dovnitř, nebo naopak zpívat, křičet, zkrátka pustit sílu hlasu spíš ven? 

Každá žena potřebuje při porodu něco jiného, tedy nelze vyloženě říct, že má hlas mírnit, nebo naopak křičet. Některé ženy mají při porodu rády ticho, klid, aby je nikdo nerušil. Jiné ženy zase potřebují všechnu bolest ze sebe dostat hlasem ven, a tak si třeba nahlas zanadávají, hlasitě vzdychají nebo třeba i na chvilku pláčou. Všechno je to v pořádku. Jen ve druhé době porodní doporučuji se soustředit spíše „dovnitř“ a hlasově se neprojevovat, protože se tím ubírá síla na samotné tlačení. 

Prozpívat se porodem, nebo soustředit sílu dovnitř? Vyplatí se v průběhu porodu křik? A co pomáhá v samotném závěru? Všechny odpovědi najdete v zářijovém vydání Maminky se Zorkou Hejdovou na obálce. Seženete jej na stáncích, na ikiosek.cz, rohlik.cz a kosik.cz.

Vychází nová Maminka se Zorkou Hejdovou na titulce. Co všechno v ní najdete?
Témata: Porod, Časopis Maminka, Tipy a rady porod, Chci si rodit po svém, Energie, Maminka, Hlas, Zpěv, Časopis, Zorka Hejdová, Křik, Zvuk
Mohlo by vás zajímat
Případ ztracené Julie by měl být ponaučením! Máme pro vás 4 základní pravidla pro dobrodružné výpravy přímo od lesníků
redakce
Praktické rady
Porotkyně Maminky roku Tereza Majerová: Rozhodnu se srdcem
redakce
Maminka roku
Pojišťovny budou hradit umělé oplodnění ženám až do 40 let. Navíc proplatí mražení vajíček po onko léčbě
Procházková Simona
Zdraví žen
GALERIE: Mariah Carey, Justin Bieber, Julia Roberts...Co je spojuje? Mámy samoživitelky! Měly to těžké, ale jejich děti zná celý svět
Formánková Simona
Galerie