Maminka.czPříběhy

Kristýna (35) vyrůstala v toxickém prostředí. Hádky, alkohol, anorexie, pokusy o sebevraždu

Vanda Stöckbauerová 28.  5.  2024
Kristýna je dnes už spokojenou maminkou dvou dětí, ale když byla malá, její rodina procházela složitou krizí. O svůj příběh se rozhodla podělit a ostatním rodičům poradit, kde hledat pomoc.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Mám sestru, která má jiného otce než já. Její táta moji mámu dlouhé roky bil. Ségra v tom vyrůstala… A když se konečně rozvedli, poměrně brzy si máma našla mého tátu. A za chvíli na to jsem se narodila já,“ začíná své vyprávění Kristýna. Dnes už rozumí tomu, jak složitá situace v její rodině postupně vznikala. Sestřin otec tyran po rozvodu zmizel z jejich života a už je nikdy nekontaktoval, ale trápení tím neskončilo. 

VIDEO:  O čem se mlčí – Domácí násilí

Táta pil, sestra trpěla anorexií

Brzy na to začaly problémy i s Kristýniným tátou. „Můj táta byl moc mladý na to, aby zvládl zničehonic roli otce hned dvou dětí a manželku, která si prošla takovým traumatem. Se sestrou si nikdy moc nerozuměli… A pak začal pít. Někdy pil víc, někdy míň. Ale co si ho pamatuju, tak nemluvil. Se mnou nemluvil skoro vůbec,“ vypráví Kristýna a dodává: „Věděla jsem, že mě má rád, ale nikdy mi to neřekl. Měl výkyvy nálad. Nikdy jsem nevěděla, s čím se vrátí domů a často jsem se ho bála.“

I když byla maminka na Kristýnu moc hodná, už jí ve složité rodinné situaci nezbývaly síly. Bohužel další starosti přišly, když sestra přicházela do puberty. „Upadala do depresí a nakonec jsme zjistili, že má anorexii,“ vypráví Kristýna a pokračuje: „Tím, že jsem v té době byla ještě dítě na prvním stupni základní školy, jsem vůbec nechápala, co se doma děje. Často k nám jezdily sanitky, všechno se řešilo jen křikem a pláčem."

Na den, kdy se její sestra poprvé pokusila vzít si život, nikdy nezapomene. Následkem toho začala mít Kristýna noční děsy. „Žila jsem v tom, že bych měla ségře nějak pomoct, ale nevěděla jsem jak. Když se naši hádali, myslela jsem si, že i kvůli mně. Nikdo mi nikdy pořádně nevysvětlil, co se doma vlastně děje,“ popisuje. Tenhle kolotoč hádek a problémů trval do doby, než se její sestra odstěhovala.

Kde hledat pomoc?

Dnes dvojnásobná maminka Kristýna všem rodičům, kteří se ocitnou v podobné situaci, radí, aby se nebáli vyhledat pomoc. Je to důležité jak pro ně, tak pro jejich děti.

„Od doby, co znám Aperio, si často přeju, aby moji rodiče měli tenkrát možnosti, jaké máme dnes my. Aby měli vůli k seberozvoji a reálnému řešení problémů. Aby mohli vzít do ruky telefon a zavolat si o objektivní radu, aniž by měli pocit, že se jim někdo vrtá v soukromí. Že je normální říct si o pomoc, protože to není známka slabosti, ale odhodlání věci měnit k lepšímu,“ podotýká Kristýna.

Svůj příběh se rozhodla sdílet, protože rodinné krize jsou různé. Nemusí dojít přímo na rozvod rodičů, aby se děly věci, se kterými si členové rodiny nevědí rady.

„Od našich vím, že se dřív neměli na koho obrátit, neměli finanční prostředky a ani chuť své problémy řešit s cizí osobou. Škoda. Já se obrátila na Aperio jako čerstvý rodič, a uklidňuje mě, že kdykoli můžu znovu. Přála bych našim, aby tenkrát měli taky takové možnosti. Někoho, kdo jim připomene, že rodinná krize se týká všech členů rodiny. I těch malých, přihlížejících,“ uzavírá.

Mámy a tátové v krizi: Když dojde k rozvodu, ještě to neznamená, že tím děti strašlivě trpí, říká tatínek Petr

Podporou rodičů pomůžete dětem

Děti vnímají rodinné krize a problémy rodičů velmi citlivě v každém věku. Často se jimi trápí a kladou si je za vinu. Do života si pak odnášejí toxické myšlenky, výčitky, nebo dokonce psychické problémy. Rodiče, kteří jsou ve stresu z náročné situace, často tápou v tom, jak ji citlivě vysvětlit potomkům. Buď to neumějí, nebo už jim na to nezbývají síly…

Služby Aperia ročně využijí statisíce rodičů. Z Průvodce zákony pro rodiče a webu čerpají aktuální informace, tipy a praktické rady. Expertky v oblasti práva a psychologie jim v Poradně pro mámy a táty radí zdarma on-line, po telefonu i v rámci osobních konzultací. Desítky rodičů s dětmi se také ročně hlásí do bezplatných podpůrných programů pro přetížené sólo rodiče a rodiny procházející rozchodem. Aby provoz Poradny pro mámy a táty zůstal zachován alespoň ve stávajícím rozsahu, neobejde se bez podpory dárců a dárkyň. Aktuálně probíhá sbírka: Dětská duše bez šrámů – darujte rodičům oporu a dětem klid

Byla jsem na dně, na pokraji sil a neměla to komu říct! Co pomohlo trojnásobné mámě postavit se po rozvodu na vlastní nohy?
 

Témata: Příběhy, Rodina, Manželská krize, Rodiče, Alkohol, Aperio, sebevražda, Sestra, sbírka, Děti, Anorexie, Aperia, Škoda, Krize, Táta