Maminka.czTěhotenství

Krvácení v těhotenství: Co může být jeho příčinou?

6. 6. 2011
Krvácení v těhotenství: Co může být jeho příčinou?
Co dokáže těhotnou ženu pořádně vystrašit? Náhlý krvavý výtok nebo špinění. Na jednu stranu nemusí být důvod k panice, protože špinění se často objevuje několik dnů před termínem očekávané menstruace, na druhou stranu však může být krvácení známkou mimoděložního těhotenství nebo hrozícího potratu.

Zahnizďování vajíčka

Mírné krvácení se může objevit hned zpočátku těhotenství před termínem očekávané menstruace. Toto špinění zpravidla znamená, že se vajíčko zahnizďuje v děloze.

U spousty těhotných žen se v prvním trimestu těhotenství špinění objevuje celkem často – těhulky se ovšem nemusejí bát, jde o naprosto normální jev. Špinění bývá doprovázeno bolestí v podbřišku a během několika dnů samo zmizí.

UDRŽTE SI PŘEHLED: (Ne)populární Rh faktor

Menstruace? Výjimečný úkaz

Naprosto výjimečně se stává, že těhotná žena menstruuje (a v prvních týdnech těhotenství tak nemusí vůbec poznat, že je v jiném stavu). Nejde ovšem o pravidelnou periodu po celou dobu gravidity, jeden či dva menstruační cykly se vyskytují především v prvním trimestru.

Menstruace v tomto případě nemusí znamenat závažný problém. V ženském těle, zvláště na počátku těhotenství, totiž přetrvávají cyklické změny a krvácení je způsobeno především hormonální nerovnováhou. Jste-li ovšem z „těhotenské“ menstruace nesvá, raději se poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

Změny placenty v druhém trimestru

V druhém trimestru může být krvácení způsobeno rovněž změnami placenty, která se může uvolnit již v období před plánovaným těhotenstvím. K další příčině nepříjemného krvácení se řadí zvýšená lomivost cév v děloze nebo poranění děložního hrdla, k němuž může dojít například při pohlavním styku.

Mimoděložní těhotenství

Jestliže se oplodněné vajíčko uhnízdí mimo děložní dutinu – nejčastěji ve vejcovodu, na vaječníku nebo vzácně v dutině břišní – mluvíme o mimoděložním těhotenství. V tomto případě bývá plodové vejce velmi agresivní, prorůstá do stěny orgánu, narušuje cévy a tím může dojít k náhlému a silnému krvácení. Těhulka by v tomto případě měla co nejdříve navštívit lékaře, neboť je ohrožena na životě. Léčba mimoděložního těhotenství spočívá v odstranění oplodněného vejce.

Oplodněné vejce uhnízděné mimo děložní dutinu může odumřít také samovolně. Tento potrat bývá doprovázen mírným krvácením a křečovitými bolestmi. Těhulky se však v současné době nemusejí bát nepříjemných komplikací způsobených mimoděložním těhotenstvím. Díky povinnému ultrazvukovému vyšetření bývá mimoděložní těhotenství zpravidla diagnostikováno včas.

Spontánní potrat

Těhotnou ženu dokáže pořádně vylekat zvláště silné krvácení doprovázené bolestí. Může se jednat o velice závažný problém, proto by těhulky neměly otálet a okamžitě by měly vyhledat lékařskou pomoc. Krvácení totiž může být známkou hrozícího nebo již probíhajícího samovolného (neboli spontánního) potratu. Se spontánním potratem se setká zhruba patnáct procent těhotných žen.

Ke spontánnímu potratu často dochází ještě před tím, než žena zjistí, že je v jiném stavu. Co je jeho příčinou? Za spontánní potrat může většinou abnormální vývoj plodu nebo placenty jako produktu početí. V případě těhotné ženy ke spontánnímu potratu přispívají především infekce, imunitní faktory nebo porucha pohlavních orgánů.

Syndrom mizejícího dvojčete

Špiněním či slabým krvácením je doprovázen rovněž syndrom mizejícího dvojčete. O co se jedná? Jde o jev, kdy během dvojčetného těhotenství jeden ze zárodků zanikne a druhý se dále vyvíjí. Dochází k němu během prvního trimestru a postihuje zhruba dvacet procent všech těhotenství s dvojčaty. I když druhý zárodek zanikne, těhotenství dále pokračuje. Zaniklý zárodek totiž zpravidla bývá částečně nebo úplně zpětně vstřebán matkou či druhým dvojčetem, což je doprovázeno již zmíněný slabým krvácením nebo špiněním.

Maminka Roku 2019
Témata: Těhotenství, Mizející dvojče, Dvojčetné těhotenství, Dvojčetného těhotenství, Byt, Mírné krvácení, Plodové vejce, Muž, Krvácení

Mohlo by vás zajímat
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Proč pořád tak zlobí? Možná za to můžete vy! Ovládejte se
Babička plašička: Po návratu od tchyně se dcera bojí všeho!
Těhotenství je zásah do sebevědomí, říká tenistka Andrea Sestini Hlaváčková
Úzkostné stavy se mohou projevovat různě. A co když je má celá rodina?
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?

Horoskopy

Kozoroh Tajně doufáte, že si užijete s rodinkou pohodový víkend bez zbytečných hádek. Vlastně se vám to podaří,…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Michaela, Michala, Michelle

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu