[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Larvy muchniček upřednostňují čistou a tekoucí vodu – čím čistější, tím lépe! Zatímco my lidé se v chladivé říčce rádi vykoupeme, larvy muchniček ve vodě sílí, rostou a „brousí si zuby“.
Poštípání od samičky muchničky je značně bolestivé a může dokonce vyvolat silnou alergickou reakci, zvláště je-li štípanců víc. Ohroženi jsou jak lidé, tak vůči hmyzím náletům bezbranná domácí i hospodářská zvířata, ta nemusí v ojedinělých případech masivní atak velkého hejna muchniček přežít!
V minulosti byl dokumentován úhyn hospodářských zvířat v důsledku mohutného útoku tohoto hmyzu. Nebohá zvířata pravděpodobně uhynula na anafylaktický šok.
Kloš jelení alias „létající klíště“, jak se mu někdy laicky říká, nemá vyjma vzhledu s klíštětem nic společného. Podobně jako muchnička patří mezi dvoukřídlý hmyz, avšak na rozdíl od ní je gurmán! Dává totiž přednost krvi jelení zvěře. Nicméně čas od času nepohrdne ani krví zvířecích mazlíčků a výjimečně, možná spíše omylem, i krví lidskou.
Komáři, ovádi, muchničky a kloši ani jiní „hmyzí hoši“ by nás však neměli děsit natolik, aby nás vyhnali z lesů, luk i břehů potoků a říček. K pobytu v přírodě, který nelze ničím nahradit, nějaké to štípnutí prostě čas od času patří…