Maminka.czZdraví

Krvežíznivé muchničky a „létací klíšťata“. Poznáte je? Poradíme, co na ně platí

Martina Machová 9.  8.  2017
Krvežíznivé muchničky a „létací klíšťata“. Poznáte je? Poradíme, co na ně platí
Muchnička připomíná malou mouchu, ale na rozdíl od ní bolestivě štípe. Kloš vypadá jak okřídlené klíště a stejně jako ono miluje krev.

Larvy muchniček upřednostňují čistou a tekoucí vodu – čím čistější, tím lépe! Zatímco my lidé se v chladivé říčce rádi vykoupeme, larvy muchniček ve vodě sílí, rostou a „brousí si zuby“.

Poštípání od samičky muchničky je značně bolestivé a může dokonce vyvolat silnou alergickou reakci, zvláště je-li štípanců víc. Ohroženi jsou jak lidé, tak vůči hmyzím náletům bezbranná domácí i hospodářská zvířata, ta nemusí v ojedinělých případech masivní atak velkého hejna muchniček přežít!

V minulosti byl dokumentován úhyn hospodářských zvířat v důsledku mohutného útoku tohoto hmyzu. Nebohá zvířata pravděpodobně uhynula na anafylaktický šok.

Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit

Co byste měli vědět o muchničce a její zálibě v lidské krvi

 • Muchnička vypadá jako menší, tmavá moucha.
 • Larvy muchničky potřebují ke svému vývoji čistou tekoucí vodu. Ale nebojte, larva vás ve vodě nepoštípe! Krve teplokrevných živočichů si s oblibou „cucne“ až dospělá samička muchničky.
 • Štípnutí muchničky bolí a svědí mnohem více (a delší dobu) než štípnutí od komára. Otok a zarudnutí, případně modřina mohou přetrvávat i několik dní!
 • V některých případech se obtíže projeví až druhý či třetí den.
 • Citliví jednici mohou pozorovat mírnou až silnější alergickou reakci, v takovém případě je vhodné aplikovat léky na alergii či navštívit lékaře.
 • Velká svědivost štípance má za důsledek časté drbání a následné zanesení infekce.
 • Muchnička bohužel patří mezi přenašeče limské boreliózy. Exotické druhy muchniček jsou mezihostiteli některých nebezpečných chorob, tyto druhy se u nás naštěstí nevyskytují.
 • Pozor, jako první pomoc není kvůli složení jedu vhodný oblíbený octový obklad, který se užívá u včelího a vosího bodnutí. Dobře se osvědčuje chlazení, aplikace tea tree, levandulového oleje nebo čerstvé šťávy z netřesku (dužnatá a velmi častá skalnička) a pochopitelně i řada antialergických gelů a mastí z lékárny.

Kloš jelení alias „létací klíště“

Kloš jelení alias „létající klíště“, jak se mu někdy laicky říká, nemá vyjma vzhledu s klíštětem nic společného. Podobně jako muchnička patří mezi dvoukřídlý hmyz, avšak na rozdíl od ní je gurmán! Dává totiž přednost krvi jelení zvěře. Nicméně čas od času nepohrdne ani krví zvířecích mazlíčků a výjimečně, možná spíše omylem, i krví lidskou.

Mýty o klíšťatech: Nejlepší je zakousnuté klíště vykroutit. Jaké jsou ty další?

Co byste měli vědět o kloši a jeho gurmánských preferencích

 • Kloše potkáte zejména v lesích a jejich okolí. V některých lokalitách se v posledních letech vyskytuje ve stále větším množství.
 • Kloš má rád nejen jelení krev, ale také srst, v té se velmi zdatně pohybuje. Lidem se nejraději prohání ve vlasech a ochlupení, kde jej lze poměrně svízelně odchytit.
 • Jakmile se klošovi zalíbí jeho hostitel, začne sát a shodí křídla.
 • Bodnutí nemusí být bolestivé ihned, štípanec o sobě dá znát často až s odstupem.
 • Místo přisátí svědí a může svého nositele obtěžovat mnoho dní.
 • Dobrá zpráva je, že „létací klíště“ velmi pravděpodobně nepřenáší boreliózu ani encefalitidu.
 • Klošům prý páchnou česnek a silný odvar z hřebíčku (hřebíček je též možné naložit do Alpy, obojí lze aplikovat v rozprašovači). První pomocí může být obyčejný octový obklad, potření levandulovým olejem (hodí se na všechny typy hmyzích štípnutí) nebo třeba v lékárně namíchaná endiaronová mast.

Komáři, ovádi, muchničky a kloši ani jiní „hmyzí hoši“ by nás však neměli děsit natolik, aby nás vyhnali z lesů, luk i břehů potoků a říček. K pobytu v přírodě, který nelze ničím nahradit, nějaké to štípnutí prostě čas od času patří…

Video: Jak správně vytáhnout klíště

Impetigo je vysoce infekční! Podle čeho nemoc poznáte, proč je nebezpečná a jak se léčí?
Komáři, klíšťata, včely aneb Jak účinně chránit dítě před hmyzem?
7 tipů pro první letní pomoc
Témata: Zdraví, pořad, Muchničky, Poslední rok, Rozprašovač, Ochlupení, Si zub, Impetigo, Modřina, Čerstvá šťáva, Exotický druh, Hospodářské zvíře, Zvíře, Borelióza, Mouchy, Včelí bodnutí, Druhý den, Komáři, Tma, Anafylaktický šok, Vital, Pořadí, Bodnutí, Klíště, Plat
Mohlo by vás zajímat
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova