Maminka.czTěhotenství

Které hormony na vás působí v těhotenství nejvíc?

19. 9. 2011
Které hormony na vás působí v těhotenství nejvíc?
… kdo za váš stav může? V první řadě partner, se kterým jste se rozhodla počít miminko, a v těsném závěsu pak můžete jmenovat řadu těhotenských hormonů. Které to vlastně jsou?

Jako těhotná žena se dočkáte změn nejen fyzických, ale i psychických. Máte totiž devět měsíců na to, abyste „vyprodukovala“ průměrné tříkilové miminko, srovnala se s vědomím, že už nikdy nic nebude jako dřív, strachem z toho, jestli jako matka obstojíte atd. A proč jste během gravidity citlivější než jindy? Kromě toho, že si uvědomujete nevratnost svého rozhodnutí, zkouší vaši psychiku také hormony. Ty sice mají hlavní cíl - udržet vaše těhotenství ve zdraví až do termínu porodu, jako vedlejší účinek si ale testují, kolik vydržíte. Nejen vy, ale i vaše okolí.

Hlavní „viníci“

Choriogonadotropin - hormon, který signalizuje, že se s vaším tělem něco děje. Právě díky němu můžete poměrně časně po početí na citlivých těhotenských testech zjistit, že jste opravdu v jiném stavu. Tento hormon také způsobuje vynechání menstruace jako první příznak gravidity. Jeho množství kulminuje kolem 10. týdne těhotenství, pak jeho produkce klesá.

Progesteron - ten napomáhá na počátku gravidity tomu, aby se vznikající plod udržel v těle matky. Nejprve je produkován žlutým tělískem, později se na jeho výrobu soustředí placenta. A proč ho vaše tělo potřebuje v hojném množství? Protože by váš organismus mohl zareagovat na „vetřelce“ usídlujícího se ve vaší děloze, a jako autoimunitní reakci by provedl jediné - plod by z jeho hnízdečka bez milosti vypudil. Progesteron také způsobuje, že se vám zvětšují prsy, jste unavená, vadí vám některé pachy a vyvolává pocity na zvracení. Tento hormon se sice ve vašem organismu nachází neustále, v období těhotenství jsou ovšem jeho hladiny mnohonásobně převýšeny.

Estrogen - hormon, který produkují vaječníky, „dohlíží“ na to, aby vám děloha rostla přesně tak, jak je zapotřebí pro vyvíjející se plod. Jeho produkce je nezbytně nutná při přípravě těla na porod, při rozvolňování vazů a kloubů v oblasti pánve a podobně.

Relaxin - hormon, který změkčuje pojivové tkáně. Nejprve se soustředí na svalstvo děložní, později na pletence pánevního dna, aby porod nebyl tak bolestivý. Stará se také o to, aby děložní vazy byly pružné a snadno se přizpůsobovaly rychle rostoucímu objemu bříška. Jeho produkce vrcholí krátce před porodem a během něj tak, aby poslední tři měsíce před samotnou „akcí“ mělo tělo z čeho čerpat a mohlo se na příchod miminka na svět náležitě připravit.

Oxytocin - budete potřebovat především při porodu. Následně je odpovědný za rozvoj vašich nálad, díky němu může být příchod potomka na svět méně bolestivý a vy budete do svého miminka zblázněná láskou od prvního pohledu. Umělý oxytocin je někdy používán k vyvolání porodu, pokud vše běží, jak má, tělo si ho umí vyprodukovat dostatečné množství samo. Poté, co skončí s ovlivňováním stahů, napomáhá tvorbě mateřského mléka.

Chorionsomatomamotropin - podporuje tvorbu červených krvinek a žlutého tělíska na počátku těhotenství. Tím ale jeho funkce zdaleka nekončí. Později je potřeba při vzniku a tvorbě mateřského mléka. Pokud je během gravidity jeho hladina nízká, může to signalizovat placentární nedostatečnost.

Maminka Roku 2019
Témata: Těhotenství, Děložní vaz, Umělý oxytocin, Vedlejší účinek, Hormon

Mohlo by vás zajímat
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!
Babička plašička: Po návratu od tchyně se dcera bojí všeho!
Pozor! Dítě se topí tiše! Nekřičí, necáká a lidé si ho často nevšimnou
Narodila se bez rukou. Lékaři byli pro potrat, rodiče ho odmítli
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry
Nemá šanci přežít, řekli těhotné ženě. Plánovala synovi pohřeb, teď slaví rok
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu

Horoskopy

Štír Dávejte si pozor na to, co vypustíte z úst doma i na pracovišti. Zrovna máte takovou náladu, co na…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Hedvika, Heda, Despina

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu