Maminka.czKojenec, 8. měsíc

Kuk, je tu zub!

Ivana Ašenbrenerová 30.  6.  2010
Kuk, je tu zub!
Našla jste v pusince svého broučka první zub? Určitě z něj máte velkou radost, ale myslete i na to, že o mléčný chrup je nutné pečovat co nejdříve.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Proč? No, aby byly zoubky zdravé a bez kazů. Bohužel, dnešní předškoláci mají těch ošklivých „červíků“ pěknou řádku. Proto se snažte už od začátku věnovat
mléčným zubům s co nejlepší péčí.

Ulevte při prořezávání

Dočasný neboli mléčný chrup má 20 zubů a všechny se zakládají už během prenatálního vývoje. První zoubek se obvykle objevuje kolem šestého měsíce věku, ale jsou děti, které se třeba s jedním zoubkem už narodí. Jiným ten první vyroste až kolem prvního roku nebo i později. S tím si hlavu nelamte, každé dítě je prostě jiné. Jakmile ale u dítěte zpozorujete, že sliní, má zanícené dásně a je nevrlé a ukňourané, pak se asi klube zub.

Pomozte mu v tom - třeba mu nabídněte speciální kroužky, které nejdřív necháte vychladit v ledničce a pak mu je dáte ke kousání. Tato „kousátka“ jsou velmi oblíbená a opravdu pomáhají. Pokud je už dítě větší a umí polykat větší kousky, pak mu klidně předložte kůrku tvrdého chleba nebo kousek oloupaného jablíčka. Pozor, vždy by to měly být takové potraviny, které se v dětské pusince snadno rozmělní. Rozhodně není vhodná syrová mrkev - tu by dítě spíše vdechlo. Někdy prořezávání dost bolí a děťátko je skutečně hodně nevrlé. Zkuste použít speciální gely na dásně, které od bolesti pomohou. Řada zubařů je ale nedoporučuje, protože obsahují silné chemické látky.

Kdy začít čistit?

V podstatě v okamžiku, kdy se prořežou první zoubky. Máte-li v rodině zvýšenou kazivost, pak rozhodně nečekejte, až vyroste kompletní mléčný chrup. To už by mohlo být pozdě. U kojenců stačí používat gázu na otření povlaku na dásních. Starší děti učte používat dětský zubní kartáček. Že je to zbytečné, když má dítě jen pár zubů? Omyl! Povlak na dásních obsahuje mnoho škodlivých bakterií, které přeměňují cukr z potravy na kyseliny, a ty pak vedou k odvápnění. Jakmile to zanedbáte, může se zubní kaz dostat až ke kořeni zoubku a je zle. A kdy je dítě schopné si zuby samo čistit?

Zhruba od prvních narozenin - samozřejmě že s vaší pomocí, ale učte ho to a buďte důslední. Trvejte na tom, aby si aspoň ráno a večer zoubky čistilo. Ideální je měkký kartáček, který je určen pro dětské mléčné zuby, a pasta pro děti s menším množstvím fluoru. Nemusíte na kartáček vyplácat celou tubičku, stačí jen trochu potřít a pak hurá na to. Na trhu je k dostání řada nejrůznějších chuťových variant dětských past, takže se určitě trefíte a vyberete takovou, která bude vašemu capartovi chutnat.

Kdy k zubaři?

„Poprvé jsem šla se synem k zubařce asi v pěti letech, když si stěžoval, že ho bolí zoubek. Dostala jsem vynadáno, že jsem tam měla být už před třemi lety,“ říká maminka Helena (31) z Pardubic. Na první návštěvu u zubaře je dobré myslet skutečně už mnohem dřív, nejpozději kolem druhého roku. Na prohlídku zkuste dítě připravit, aby se nebálo, doma si natrénujte otevírání pusinky a podobně. Lékař by měl dítěti vždy říct, co bude dělat, a rozhodně by na něj neměl tlačit, jinak to skončí třeba pokousáním… Většina dětských zubních lékařů jsou zkušení odborníci, kteří vědí, jak na to - nechají dítě povozit v křesle, napustí mu možná vodu do kelímku a na závěr mu dají nějaký hezký obrázek. Pokud dítě odmítá otevřít pusu, netrapte ho a návštěvu přesuňte na jindy.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Časopis Maminka, Děti, Zub, Hezký obrázek, Dětský zub, Syrová mrkev, Kuk, Mléčný chrup
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Lucie Šlégr: Kdybych měla ještě někdy roupy na čtvrté dítě, přála bych si zase syna!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie