Maminka.czKuriozita

Kuriozita: Podívejte se, jak vypadaly klece zavěšené z okna, v nichž se děti povinně větraly

Vanda Stöckbauerová 21.  3.  2023
Dětské klece, které se upevňovaly na okno, působí v dnešní době opravdu bizarně, před sto lety však byly hitem mezi londýnskými rodiči. Kdo tímto způsobem větral dítě, měl pocit, že pro jeho zdraví dělá to nejlepší. Navíc měly maminky volné ruce a mohly se věnovat domácím pracím. I když je čerstvý vzduch pro děti určitě důležitý, tahle forma ozdravného pobytu je dost nebezpečná. Posuďte sami.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

První dětská klec byla vyrobena a patentována v roce 1922 v USA. Představovala řešení pro rodiče žijící v městských bytech. Autorkou byla Emma Read z Washingtonu. Původní myšlenka ale ve skutečnosti sahá až ke knize Péče a výživa dětí od doktora Luthera Emmetta Holta z roku 1884. Ten v knize popisuje, jak je třeba děti větrat. "Čerstvý vzduch je nutný k obnově a pročištění krve, a to je pro zdraví a růst stejně nezbytné jako správná výživa," napsal. "Zlepší se chuť k jídlu, trávení, tváře zčervenají a projeví se všechny známky zdraví." Věřilo se, že vystavení dětí nízkým teplotám jim zlepší imunitu a budou lépe odolávat běžným nachlazením.

VIDEO: Otužování dětí: Jak začít?

Zatímco lékaři jako Luther Emmett Holt radili jednoduše umístit košík kojence blízko otevřeného okna, výrobci dětských klecí zašli ve snaze děti otužovat ještě dál…

Klepněte pro větší obrázek

Klece se staly velmi populární zejména v Londýně ve 30. letech minulého století. Pořizovali si je rodiče žijící v bytech výškových budov bez přístupu na zahradu. Klece neměly stříšku, takže děti nechránily před deštěm, sluncem ani holuby. Jen podlaha byla vystlána měkkou dekou, aby je nic netlačilo. Na fotografiích je vidět, že mnohdy tam maminky umisťovaly své ratolesti hodně nalehko.

GALERIE: Návrat do minulosti, kdy bezpečnost nebyla prioritou. Historická dětská hřiště, která by dnešní rodiče vyděsila

Není zcela jasné, kdy přesně začala popularita dětských klecí klesat, ale pravděpodobně to souviselo s rostoucími obavami o bezpečnost dětí v druhé polovině 20. století.

Témata: Zdraví, Rodiče, Kuriozita, Retro, USA, nachlazení, otužování, Historie, Kniha, Klec, Děti, Washington, Maminka, Londýn, Čerstvý vzduch, Okno, Domácí práce, Zdraví na Heureka.cz

Video