Maminka.czKuriozita

Kuriozita týdne: Chudí lidé by neměli mít děti, je to týrání! Výrok mladého muže na síti vzbudil rozporuplné emoce

Dita Mrázková 19.  6.  2024
Mít, nebo nemít? Dostali jste se někdy do fáze, kdy jste v některém z období vašeho života museli řešit, zda si můžete dovolit založit rodinu? Zda máte na dítě a jeho potřeby dostatek prostředků? Jistý muž si myslí, že se lidé, kteří peníze nemají, a přesto si potomka pořídí, dopouštějí týrání.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Láskou se nedají zaplatit věci nezbytné k přežití. A chudí rodiče si prostě nemohou dovolit poskytnout je svým dětem! Láska není celosvětová měna, za kterou si rodiče můžou koupit zdravotní péči pro své dítě, stejně jako jídlo nebo vzdělání. Přivést děti do chudoby je v podstatě týrání dětí...“

VIDOE: PODCAST MAMINKA: JAK DĚTI NAUČIT HODNOTĚ PENĚZ?

Tak reagoval jistý mladý muž na reakci jiné uživatelky TikToku, která sama zastává stejný názor. Lidé, kteří na uspokojení základních potřeb potomků nemají, by podle obou zkrátka neměli přivádět děti na svět. Muž ve videu pokračoval názorem, že chudoba je generační vzorec a lidé, kteří se v ní narodili, mají větší pravděpodobnost, že v ní i zůstanou. A s nimi i jejich děti. 

Smutná pravda, nebo arogantní názor?

Psycholožka Riddhi Shah z indického Manah Center For Mental Well-Being s názorem mladého muže souhlasí. „Chudoba se bohužel obvykle promítá i do rodičovství. Je to jako nechat rostlinu, aby rostla sama bez zalévání nebo péče, kterou vyžaduje. I když se může zdát, že některé děti to zvládají dobře, přesto často může docházet k pasivním psychickým škodám.“

Anjali Abigail Vipparti, mentorka v neziskové organizaci Enabling Leadership, má však názor odlišný. Podle ní dokážou i rodiče s minimálními příjmy dětem vytvořit milující domov, byť s omezenými možnostmi. Finance tak podle ní s mírou mateřské lásky a péče nijak nesouvisejí. Výrok mladíka však na sítích nezůstal bez odezvy. 

„Nic absurdnějšího jsem neslyšela. A co rodiče, kteří žiji v relativním bohatství, a přesto se o své děti nestarají. To není týrání?!“ ptala se jedna ze sledujících. Další pro změnu argumentovala tím, že právě kvůli nezodpovědnosti asociálních rodičů s nulovými příjmy chodí po světě miliony hladových a nevzdělaných dětí. Jiní se muže zastávali pro změnu tím, že jistě myslel obyvatele chudých zemí. 

Klepněte pro větší obrázek

Nedalo nám to a zeptali jsme se pro změnu několika Čechů, co si o této problematice myslí.

ANKETA:

Opravdu by chudí lidé neměli mít děti?

„Pardon, ale tuhle větu musel pronést někdo, kdo se na svět dívá černo-bíle. Kdyby každý potenciální rodič řešil, zda bude mít na to či na to, brzy by nastal zánik civilizace.
S výrokem rozhodně nesouhlasím!“ 
Mirek (40)„Jsem máma samoživitelka. Partner mě a dcerku opustil před dvěma roky. Soud stanovil měsíční výživné na 4800 korun. Sama pracuji pouze na půl úvazku. Kdybych měla naříkat, že nedopřeju svému dítěti to ‚nejlepší‘, už bych asi nebyla mezi živými. Ano, dcera ještě nebyla u moře. Místo dvou kopečků zmrzliny jí můžu sem tam koupit jen jeden. Nemá poslední módní trendy ve skříni jako její spolužačky. Ale to neznamená, že se nemáme dobře tak, jak jsme! Výše konta přece nemůže zaručit láskyplný vztah mezi rodičem a dítětem!“ Jana (36)


„No, já tedy částečně souhlasím. V podobné situaci jsem totiž sám nedávno byl. Přítelkyně touží po miminku už několik let, ale jelikož chodím momentálně jen na brigády, nehodlám si pořizovat do takové situace dítě. Tchán mi sám potvrdil, že je to ode mě zodpovědné, jenže přítelkyně to bohužel vidí jinak…“ Adam (21)


„Máme tři děti, dvě hypotéky a spoustu dalších závazků. Někdy je tak na šest párků, někdy jen na rohlíky. Někdy jdou děcka na pouti na dvě atrakce, někdy sedíme doma. Výroku asi rozumíme, možná to myslel dobře, ale rodina je prostě základ státu. A to i ta, která nemusí nutně trávit každé léto u moře s all inclusive.“ Eva (30) a Zbyněk (33)


Jaký názor máte vy? Diskutovat o tom můžete na našem Facebooku.

Peníze nenaděluje bankomat. Jak učit děti hodnotu peněz? Čtyři otázky, které by měly znát
Témata: Děti, Příběhy, Mateřství, Rodina, Rodičovství, Rodiče, Emoce, Dětství, Kuriozita, Peníze, Adam, Finance, TikTok, týrání, názor, chudoba, Výrok, Facebook, Jana, Mladý muž, Zbyněk