Maminka.czTesty a kvízy

KVÍZ: Jak dobře znáte večerníček Krkonošské pohádky? Otestujte se!

Vanda Stöckbauerová 7.  9.  2023
Krkonošské pohádky vyhrály v roce 2013 diváckou anketu České televize o nejlepší večerníček. I když byly první díly natočeny skoro před 50 lety, diváci je stále milují. Kultovní pohádkové příběhy o zlém Trautenberkovi, kterého soused Krakonoš potrestá za každou špatnost, dokážou oslovit i dnešní děti. Otestujte se v našem kvízu, jak dobře legendární večerníček znáte.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

V roce 1974 vznikla první série unikátních příběhů. Od ostatních večerníčků se Krkonošské pohádky lišily tím, že byly hrané. Česká televize se zpočátku zdráhala do hraného projektu jít, nakonec se to však podařilo a série zaznamenala velký úspěch. Díky hvězdnému hereckému obsazení, krásným příběhům, působivé hudbě a v neposlední řadě i detailně vypracovaným kulisám jsou dodnes tyto pohádky nejoblíbenějším večerníčkem. 

Kdo však Krkonošské pohádky, přesněji řečeno postavu Trautenberka, moc nemusel, byl herec Ilja Prachař. I když za svůj život ztvárnil téměř dvě stě filmových a seriálových rolí, pro celý národ byl zaškatulkován jako Trautenberk, což mu vadilo až do jeho smrti. „Až se stane a nebudu mezi vámi, zakazuji vám, abyste o mně psali jenom jako o Trautenberkovi. Copak jsem neodehrál kvalitnější role?“ nechal se slyšet v jednom ze svých posledních rozhovorů.

Prachařovu averzi vůči pohádkové postavě potvrdil v dokumentu i jeho vnuk Jakub Prachař: „Mockrát se stalo, že jsme byli u dědy na chalupě a chodily se na něj koukat cizí rodiny. Rodiče za plotem svým dětem ukazovali, jak vypadá ten Trautenberk. Děda je posílal rovnou do pr...“ Přitom zrovna Trautenberk byl pro mnoho diváků díky své vychytralosti, komandování a lstivosti, které byly v jeho podání perfektně zahrané, nejoblíbenější postavou.

ANKETA: Jak dobře znáte Krkonošské pohádky?

VIDEO: Krkonošské pohádky – nejoblíbenější večerníček

Témata: Testy a kvízy, Anketa, Pohádky, Seriál, Dobrou noc, Televizní série, Jakub Prachař, Kvíz, Večerníček, Dnešní dítě, Špatnost, Krkonošská pohádka, Česká televize, Krakonoš

Video