Maminka.czŠikana

Kyberšikana. Poradíme, jak ji odhalit a co dělat, když zjistíte, že dítě je obětí

Michaela Láchová 25.  8.  2023
Jak vlastně poznáme, že naši ratolest někdo šikanuje? Kde je hranice mezi škádlením a situací, která už si žádá náš zásah? Nebudeme si nic namlouvat, tohle fakt není jednoduché. V dnešní digitální době už vůbec ne…

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Myslíte si, že se vás to netýká? Že váš věčně rozesmátý extrovert se nemůže stát obětí malého tyrana? Přesně tohle si říkala i moje kamarádka u svého dvanáctiletého syna. Jenže! Zatímco hledala všemožné příčiny jeho bolestí břicha a hlavy, které ho stále častěji udržely i celý den v posteli, ve škole si na něj opět brousil zuby zákeřný spolužák. Aby mu zase schoval věci. Aby mu polil domácí úkol čokoládovým mlékem. Aby ho znemožnil, protože… Proč vlastně? To nezjistila. Snad mu záviděl – zatímco on sám jezdí do školy autobusem, spolužák se vozí v nejnovějším bavoráku. Těžko zrovna na téhle „oběti“ najít něco dalšího, čím by se výrazně odlišovala od ostatních. Což právě bývá jakýmsi semínkem, ze kterého pak vyrůstá dost nepříjemná patálie v podobě šikany.

VIDEO:  Šikana - jaké jsou její varovné příznaky?

První signální

Ať už šikana probíhá jakkoli, jde o chování, jehož záměrem je druhé osobě ublížit, ohrozit ji nebo zastrašovat. Je to cílené a opakované užití fyzických a psychických útoků jedincem nebo skupinou vůči někomu, kdo se neumí nebo z nejrůznějších důvodů nemůže bránit. Dneska už ale k šikaně zdaleka není potřeba „jen“ fyzický kontakt. S rozvojem digitálních technologií se jí náramně daří i v kyberprostoru. A právě tam bývá obtížně rozklíčovatelná.

„Mnoho dětí a dospívajících, kteří musí čelit kyberšikaně, se nechce se svým trápením nikomu svěřit, protože se stydí, že se právě oni stali obětí, nebo se bojí, že pokud se svěří rodičům, ti jim zakážou vše, co je s internetem spojené,“ podotýká psycholožka a maminka dvou dětí Lenka Hulanová (hulanova-psycholog.webnode.cz) s tím, že kyberšikana je také často provázaná klasickou šikanou, a proto jsou mnohé projevy podobné či úplně stejné. „Obecně však platí, že pokud se dítě začne chovat zásadně jinak, než jsme byli zvyklí, měli bychom zvýšit svou pozornost a začít si ho více všímat,“ dodává psycholožka.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Proč je důležitá komunikace v rodině?

Jak předcházet kyberšikaně?

Jak postupovat v případě, že k šikaně dítěte opravdu dochází?

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Rodina, Psychika, Rodiče, Bezpečnost dítěte, psycholožka, policie, Kyberšikana, internet, Šikana, oběť, kyber, Děti, OSPOD, Ratolest