Maminka.czZdraví

Zákeřná laryngitida! Co může pomoci, když se kašel stále vrací?

23. 9. 2019
Zákeřná laryngitida! Co může pomoci, když se kašel stále vrací?
Když se váš drobeček uprostřed noci vyděšeně vzbudí s bolestivým štěkavým kašlem a pískavým dechem, přestože mu před usnutím ještě vůbec nic nebylo, je načase na nic nečekat a vyrazit k lékaři. Okamžitě, v noci na nejbližší pohotovost. Máte nejspíše tu čest s akutní laryngitidou.

Některým dětem se úplně vyhne, jiné oproti tomu postihuje od podzimu do jara prakticky každý měsíc. Proč to tak je, není zcela známo. Potvrzuje se ale, že o něco více jsou ohroženi alergici, protože jejich sliznice mají vyšší tendenci reagovat na vnější podněty a infekce otokem. 

Laryngitida se nevyhýbá ani dospělým, ovšem to, co má u nás podobu lehké virózy spojené s ochraptěním, může mít u kojence nebo batolete velmi dramatický průběh. První setkání s atakou nemoci každého rodiče nepříjemně vyděsí, je proto namístě povědět si o ní něco více a trochu se na možnost, že propukne i u vašeho mrňouska, alespoň teoreticky připravit. 

Pomoc, dítě se mi dusí! Aneb jak si poradit s laryngitidou

Blesk z čistého nebe 

Začátek této choroby, která se objevuje nejčastěji v zimních a časně jarních měsících, je přímo bleskově rychlý (výjimkou není ani nástup nemoci během několika desítek minut). Večer ukládáte naprosto zdravé, veselé a spokojené dítě do postýlky a po půlnoci nebo nad ránem vás probudí vyděšené a s pláčem, ochraptělým, skřehotavým hláskem, bolestí při polykání a suchým dráždivým kašlem. U kojenců a batolat mívá tato nebezpečná nemoc nevyzpytatelný a nejzávažnější průběh, u předškoláků pak již zpravidla mírnější formu (jelikož jejich anatomické poměry oblasti hrtanu jsou už zcela jiné).

I když podle lékařů v devadesáti procentech případů laryngitidy i přes strašidelný kašel a ošklivý chrapot dítěti nehrozí žádné vážné nebezpečí, nevyplatí se nic podcenit. 

Není kašel jako kašel… 

Akutní laryngitidu neboli akutní zánět hrtanu odlišíte od „běžného“ nachlazení celkem snadno. Typické jsou pro toto onemocnění nezaměnitelný štěkavý kašel, záchvaty dušnosti, lapání po dechu, pískání při každém nádechu a přerývavé dýchání. Příčinou zánětu je nejčastěji bakteriální nebo virová infekce, kdy virus vyvolává otok hlasivek a přilehlých částí dýchacích cest. Otok pak způsobuje následný chrapot a dráždí ke kašli.

Dalšími příznaky, které nemoc doprovázejí, jsou zarudnutí a velká bolestivost. Otok je nebezpečný, protože zužuje průměr hrtanu (odtud potíže s dušností a dýcháním). Malý pacient může, ale nemusí, mít zvýšenou teplotu. Laryngitida se ráda vrací a může se opakovat i několikrát za rok, přičemž každá ataka nemoci může být jinak závažná. 

Laryngitida? Dítě posaďte k oknu nebo mrazáku, zmrzlinu ne, radí lékařka

Za vším hledej viry a bakterie 

Existuje několik forem této nemoci, u nejmenších dětí od šesti měsíců do tří let se nejčastěji objevuje tzv. subglotická laryngitida, kdy jsou zánětem postiženy hlubší struktury hrtanu, což se projevuje právě otokem a zúžením cesty pro dýchání. Děti předškolního věku pak postihuje zejména tzv. 
supraglotická laryngitida neboli epiglotitida, což je akutní zánět příklopky vyvolaný bakterií. 

K rychlému rozvoji příznaků subglotické laryngitidy dochází zpravidla v nočních hodinách, proto se vylekané dítě budí s pocitem, že se dusí a nemůže popadnout dech. Stav může provázet zvýšená teplota i tepová frekvence nebo promodrávání rtů či ušních boltců. 

4 nejčastější druhy kašle a jak na ně? Tohle byste měli vědět!

Vždy je potřeba volat lékaře, většinou je nutná několikadenní hospitalizace. Taktéž epiglotitida nastupuje rychle, dítě ale nekašle, hodně sliní a většinou má horečku nad 39 °C. V extrémních případech může jít o stav ohrožující život, dítě udržujte v poloze vsedě, nechte ho dýchat chladný vzduch a volejte rychlou lékařskou pomoc. 

Co může pomoci při opakovaných laryngitidách

  • Vyzkoušejte HOMEOPATIKA (Oscillococcinum, Aconitum, Drosetux).
  • U starších dětí můžete zkusit KLOKTÁNÍ odvaru z ořešáku, šalvěje, divizny nebo jitrocele.
  • Prospěje OTUŽOVÁNÍ dítěte a pravidelný POHYB VENKU. 
  • Jednou denně podejte lžičku cibulového, jitrocelového nebo tymiánového SIRUPU.
  • Síla AROMATERAPIE – přírodní esenciální oleje (masáže hrudníku, plosek nohou, inhalace): eukalyptus, majoránka, borovice, cypřiš, levandule, máta a jejich kombinace.

Dá se nemoci předcházet? 

V podstatě nedá. Jelikož jde o virovou či bakteriální nákazu, jednoznačně účinná prevence neexistuje. Samozřejmě ale jako rodiče můžete udělat určitá režimová opatření, abyste rizika eliminovali. V období nejvyššího výskytu onemocnění (na podzim a časně zjara) se snažte zvýšit u potomka konzumaci ovoce a zeleniny bohatých na vitaminy nebo zařadit vhodné vitaminové preparáty jako doplněk stravy. V chladném počasí lékaři doporučují vydatně zařadit do pitného režimu teplé nápoje a pomůže i úprava domácího prostředí – škodí nadměrné teplo i příliš suchý vzduch. 

První pomoc

V případě, že probíhá akutní záchvat nemoci, tak dříve, než vyrazíte k lékaři, můžete svému marodovi pomoci sama. Dítě posaďte (hlavu by mělo mít výše než dolní končetiny), snažte se ho uklidnit (pláč, křik nebo nervozita ještě více znesnadní dýchání) a dejte mu napít chladné vody nebo studeného čaje. Ano, opravdu studeného!

V pokoji by měl být chladný a vlhký vzduch (ten můžete zvlhčit mokrým ručníkem nebo kastrolem s vodou položeným na topení). Případně kolem dětské postýlky rozvěste několik mokrých a vyždímaných látkových plen. Otevřete okno nebo dítě posaďte před otevřenou chladničku či mrazák, chladný vzduch totiž výrazně pomáhá s dýcháním. Zabírá také Priessnitzův obklad na krk (tedy studený mokrý a na něj suchý teplý) a antihistaminika v kapkách nebo sirupu (Fenistil, Dithiaden), pokud je máte doma. 

Jak vypadá laryngitida u kojenců

Neváhejte volat lékaře 

Změřte malému pacientovi teplotu, pokud má horečku (nad 38 °C), podejte mu lék na její snížení (Nurofen, Paralen). Když se kašel trochu zmírní, můžete zkusit podat také sirup proti dráždivému a suchému kašli. V případě, že se stav nelepší, dítě stále obtížně dýchá a štěkavě kašle, případně se zvyšuje tělesná teplota, je čas jednat.

Pokud je kašel stále intenzivnější a častější, dýchání se stává rychlejší a hlasitější, dítě odmítá přijímat tekutiny, je apatické a jeho stav se nelepší ani na chladném venkovním vzduchu, neváhejte zavolat rychlou lékařskou pomoc. 

Jelikož se v případě akutního zánětu hrtanu jedná o virovou nákazu, nepodávají se zpravidla antibiotika. Jednou z možností je aplikace kortikoidů, nejčastěji ve formě čípků (např. Rectodelt), doplněná případně podáváním léků na snížení teploty a na léčbu suchého kašle.

Pokud vaše dítě trpí na záchvaty laryngitidy opakovaně, lékař vám pravděpodobně potřebné léky s kortikoidy předepíše, abyste je měla doma po ruce pro případ akutních problémů. Při dušnosti obvykle rychle uleví. 

Už zase máte doma maroda? Posilujte imunitu, poradíme jak!
Jak posílit dětskou imunitu? 7 rad, které by mohly zabrat
Témata: Zdraví, Kojenec, Předškolák, Nemoc, Kašel, Pitný režim, Laryngitida, Nebezpečná nemoc, Zánět, První setkání, Paralen, Pravidelný pohyb, Sirup, Akutní laryngitida, Inhalace, Teplý nápoj, Polykání, Rychlý rozvoj, Hrtan, Šalvěj, Dráždivý kašel, Chladná voda, Kastrol, Cibulový sirup, Podnět

Mohlo by vás zajímat
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
To byla ostuda! Účesy, s nimiž už byste dneska mezi lidi nevylezli
Aneta Krejčíková je dvojnásobná máma, má dceru! Jak se jmenuje?
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Maminka roku: Čeká páté dítě, a ještě nikdy nebyla na mateřské!
To s námi bude už navždy?! Tyhle děti vůbec nejsou nadšené ze sourozence
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?

Horoskopy

Štír Nádherné letní dny si užíváte na sto procent a každý volný okamžik věnujete svým zálibám. Do práce se…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Dominik, Dominika, Rainer

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné