Maminka.czLaryngitida

Laryngitida? Dítě posaďte k oknu či mrazáku, zmrzlina nepomůže, radí lékařka

Simona Procházková 11.  11.  2020
Laryngitida? Dítě posaďte k oknu či mrazáku, zmrzlina nepomůže, radí lékařka
Co dělat, když vaše dítě vzbudí štěkavý a bolestivý kašel? „První pomocí je proud studeného vzduchu,“ radí dětská lékařka Silvia Bajová z Nemocnice Na Homolce. Zmrzlinu by ale nedoporučovala, alespoň v té první fázi. Co dál radí při laryngitidě?

Je pravda, že „první pomocí“ při laryngitidě je strčit dítě před mrazák nebo mu dát zmrzlinu? 

Laickou první pomocí doma je zabránit otoku dýchacích cest proudem studeného vzduchu. Nejlepším řešením je tedy skutečně dítě posadit před otevřené okno nebo mrazák. Podávání jakéhokoli jídla, a to včetně zmrzliny, se nedoporučuje, a to minimálně do odeznění akutní fáze nemoci. 

Zákeřná laryngitida! Co dělat, když vás vyděsí štěkavý kašel a dušnost?


Kdy je nutná hospitalizace v nemocnici? 

Pokud se záchvat laryngitidy objeví u dítěte poprvé, i když se jedná o mírnější formu, doporučuje se vždy návštěva lékaře. Stejně tak je nutné vyhledat lékaře při dechové nedostatečnosti dítěte. Rodiče by však nikdy neměli převážet dítě sami, ale vždy zavolat rychlou zdravotnickou pomoc (linka 155). Dítě se v nemocnici většinou sleduje několik hodin až dnů (podle jeho zdravotního stavu), po prvním výskytu laryngitidy a vždy při středně těžkém nebo těžkém průběhu. 

Existují nějaká opatření, jak můžeme onemocnění předcházet? 

Prevence spočívá v běžném předcházení nemocem z nachlazení, to znamená trávit s dítětem dostatek času na čerstvém vzduchu, připravovat mu pestrou stravu, dohlédnout na to, aby kvalitně odpočívalo (dostatečný spánek), mylo si ruce, potomka otužovat (osvědčuje se například saunování), vhodně ho oblékat a nevystavovat ho pobytu v zakouřeném prostředí. 

Pomoc, dítě se mi dusí! Aneb jak si poradit s laryngitidou
4 nejčastější druhy kašle a jak na ně? Tohle byste měli vědět!
Budete plakat dojetím: Darovala holčičce kostní dřeň, pak ji pozvala na svou svatbu
Témata: Zdraví, Předškolák, Školák, Kašel, Laryngitida, Mráz, Mírná forma, První výskyt, Studený vzduch, Zakouřené prostředí, Děti, Dětská lékařka, Silvio Bajová, První pomoc, Zdravotní stav, Dýchací cesta, Těžký průběh, Řád, Pestrá strava, Okno, Mrazák, Lékařka, Otevřené okno, První fáze, Akutní fáze
Mohlo by vás zajímat
Dojemnější fotku jste neviděli! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
kog
Porod