Maminka.czPleny

Látkování krok za krokem. Návod, jak začít používat látkové plenky

Michaela Láchová 25.  7.  2023
Vaše eko duše pláče při představě, kolik jednorázových plenek miminko spotřebuje? Vyzkoušejte látkování. Na první pohled to možná vypadá složitě, ale s naším návodem se rychle zorientujete. Poradíme vám, co je potřeba pořídit a na co se při výběru výbavičky zaměřit.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Když se mrknete na všemožné druhy látkových plen, které se dnes dají sehnat, budete mít možná zpočátku pocit, že se v tom jednoduše nedá zorientovat. Nenechte se ale vyplašit. „V první řadě je důležité pochopit základ látkování. To znamená, že potřebujete něco savého, přes to něco nepromokavého, co ochrání oblečení, a do třetice něco, co naše mámy kdysi neměly, a to je separační plena. To je opravdu velký vynález a spousta lidí o něm neví,“ říká majitelka firmy Petit Lulu Lucie Hladíková.

VIDEO: Testujeme s dětmi: Jak rodinám vyhovovaly látkové GaGa's plenky 

Nemusíte se také upínat k tomu, že když se rozhodnete používat látkové plenky, na ty jednorázové už nesmíte ani pomyslet. Mnoha maminkám, které nejsou vyloženě zapálené ekoložky, se osvědčila i kombinace. Látkové plenky tak používají třeba většinu dne a na výlet sáhnou po té jednorázové. Sama časem vychytáte, co vám a vašemu miminku nejvíc vyhovuje. Ostatně co vyhovuje vašim kamarádkám a jejich dětem, nemusí vyhovovat vám a vašemu miminku. I proto je fajn nenechat se unést až příliš konkrétními radami.

Jak plenky vybrat?

Máte hned několik možností, pomocí čeho své miminko přebalovat. Počáteční investice do látkových plen je větší, ale v čase se zúročí. U moderních plen počítejte s investicí kolem dvanácti tisíc. Můžete ale výbavičku pořídit z druhé ruky, třeba od kamarádky. Nebo můžete využívat klasické čtvercové pleny, jako to dělávaly naše maminky, a k nim pořídit nepromokavé svrchní kalhotky. Velmi praktické jsou ale již zmíněné separační plenky.  Při výběru plenek se určitě zaměřte na materiál. Vzhledem k udržitelnosti a šetrnosti jsou samozřejmě vždycky nejlepší přírodní materiály s dohledatelným původem. Biokvalita materiálu je v neposlední řadě šetrná i k pokožce miminka, která bývá velice citlivá. „Co se materiálu týče, přírodní materiály jsou za mě nejlepší. My používáme bambus a biobavlnu. Vyvarovala bych se konopným plenám, které sice skvěle sají, ale rychle ztvrdnou. Plena by měla být savá, ale zároveň i po několika vypráních jemná. Dá se používat i fleesová ‚separačka‘, která je polyesterová a vytváří pocit sucha. Není to extra přírodní cesta, ale je funkční. Já když třeba u svých dětí používala celulózové separačky na řidší stolici, a když byly větší, na noc se mi zase osvědčila fleesová,“ podotýká odbornice s tím, že o látkových plenách často panují mýty, že se musí namáčet: „Skladuje se to nasucho a nemusí se nic předepírat,“ říká.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Kolik plenek je potřeba?

Jak látkové pleny udržovat?

Která plenka je která

Rozhovor s odbornicí

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Miminko, Pleny, Výbavička pro miminko, přebalování, Trendy, praní, Plena, Plenka, Kalhotky, Lucie Hladíková, All In One, Maminka, Petit Lulu, Výbavička, Pleny na Heureka.cz