Maminka.czRodina

Látkové pleny a kompost na balkóně. Jsou „ekomatky“ šílené nebo jen zodpovědné?

Látkové pleny, látkové vložky, praní v mýdlovém slizu, kompost na balkóně, výhradně domácí pečivo a BIO potraviny, to a mnoho dalších „ekovychytávek“ najdete v některých ekologicky zaměřených domácnostech. Kde je rozumná hranice mezi užitečným a zbytečným?
3. 6. 2014
Látkové pleny a kompost na balkóně. Jsou „ekomatky“ šílené nebo jen zodpovědné?

Je úžasné, kolik maminek (a vůbec žen) se v dnešní době snaží žít ohleduplněji k životnímu prostředí. Samozřejmě je možné, že u některých se jedná pouze o přechodnou pózu a módu, nicméně většina takto smýšlejících dam to jistě myslí naprosto upřímně.

Kde však najít rozumnou hranici, aby se k přírodě přátelsky smýšlející rodič nestal otrokem svých ideálů a svému potomkovi spíše neškodil?

Znaky ekomatky

Už dávno neplatí, že velmi ekologicky zaměřenou maminku poznáte podle batikovaného trika, copu do půli zad, sukně až na zem a s miminkem kdykoliv a kdekoliv visícím u prsu. I velmi přírodně založené maminky mohou vypadat velmi „šik“, nicméně mnohé znaky mají společné …

Často preferují domácí nebo ambulantní porod, velmi přemýšlí o vhodnosti očkování miminka, které má výhradně látkové pleny, nebo dokonce uplatňují tzv. Bezplenkovou komunikační metodu, kdy dítě nenosí pleny takřka vůbec. Od plen je jen kousek k pratelným hygienickým vložkám a praktickému menstruačnímu kalíšku. Vše se pere v doma vyrobeném mýdlovém slizu nebo s pomocí mýdlových ořechů.

Miminka „ekomaminek“ spí s rodiči v posteli, převážnou část dne se nosí ve vaku či šátku, spokojeně se pohupují v závěsné houpačce, kojí se kdekoliv a kdykoliv, klidně do 3 let.

Mohlo by vás zajímat: Kolébejte, ale pozor na bezpečnost miminka

Ekomaminky pro svou rodinu nakupují na trzích, v obchodech zaměřených na zdravou výživu, vozí si potraviny od farmářů, pěstují a kompostují (klidně na balkóně), vaří, pečou, suší, melou, kvasí, klíčí, co se dá. Často jsou vegetariánky, veganky nebo třeba vitariánky.

Péče o děti a jejich výchova odráží celou jejich bytost, celou „zelenou duši“. V takto zaměřené domácnosti nenajdete hubeňoučké zlatovlasé barbíny, figurky bojujících příšer, štěkající a kakající štěňátka (tedy pokud nejsou opravdová) a podobné hračky. Marně budete hledat i televizi.

Nejsou jejich děti o něco ochuzené?

„Přestože ve vnímání jinakosti došlo v posledních 20 až 30 letech k velkému společenskému posunu, je v naší společnosti stále zakotven jakýsi sklon k předsudečnosti; tendence soudit druhé, když naprosto zřetelně nespadají do většinového mainstreamu. Tyto sklony projevují jak dospělí, tak děti a dětské kolektivy“ říká na základě svých zkušeností speciální pedagožka Hana Krátká.

A právě zde může nastat ona pomyslná chyba, dětské kolektivy jsou velmi nemilosrdné, zatímco dospělý si naprosto přirozeně obhájí, proč nemá doma televizi, a neví tudíž kdo je ta či ona televizní hvězda, nikdy nechodí na obědy do podnikových jídelen a běžných restaurací, šaty nosí výhradně ze seconhandu a nebarví si vlasy apod., dítě tolik sebevědomí zatím nemá a v běžném dětském kolektivu to může někdy mít opravdu těžké. Někdy třeba i proto, že po tom blikajícím autíčku, růžové barbíně, nebo nezdravých bonbónech tolik touží…

Témata: Rodina, Bál
Mohlo by vás zajímat
Jak naučit dítě správně a bezpečně bruslit. S výukou začněte po čtvrtém roce
Proč pouštíme na podzim draky a opadává listí? Dětské otázky vás už nepřekvapí
První porody by se měly zakázat, říká porodní asistentka Tereza Morávková
Tipy na vánoční dárky pro miminka od narození do šesti měsíců

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu