Maminka.czRodina

Látkové pleny a kompost na balkóně. Jsou „ekomatky“ šílené nebo jen zodpovědné?

3. 6. 2014
Látkové pleny a kompost na balkóně. Jsou „ekomatky“ šílené nebo jen zodpovědné?
Látkové pleny, látkové vložky, praní v mýdlovém slizu, kompost na balkóně, výhradně domácí pečivo a BIO potraviny, to a mnoho dalších „ekovychytávek“ najdete v některých ekologicky zaměřených domácnostech. Kde je rozumná hranice mezi užitečným a zbytečným?

Je úžasné, kolik maminek (a vůbec žen) se v dnešní době snaží žít ohleduplněji k životnímu prostředí. Samozřejmě je možné, že u některých se jedná pouze o přechodnou pózu a módu, nicméně většina takto smýšlejících dam to jistě myslí naprosto upřímně.

Kde však najít rozumnou hranici, aby se k přírodě přátelsky smýšlející rodič nestal otrokem svých ideálů a svému potomkovi spíše neškodil?

Znaky ekomatky

Už dávno neplatí, že velmi ekologicky zaměřenou maminku poznáte podle batikovaného trika, copu do půli zad, sukně až na zem a s miminkem kdykoliv a kdekoliv visícím u prsu. I velmi přírodně založené maminky mohou vypadat velmi „šik“, nicméně mnohé znaky mají společné …

Často preferují domácí nebo ambulantní porod, velmi přemýšlí o vhodnosti očkování miminka, které má výhradně látkové pleny, nebo dokonce uplatňují tzv. Bezplenkovou komunikační metodu, kdy dítě nenosí pleny takřka vůbec. Od plen je jen kousek k pratelným hygienickým vložkám a praktickému menstruačnímu kalíšku. Vše se pere v doma vyrobeném mýdlovém slizu nebo s pomocí mýdlových ořechů.

Miminka „ekomaminek“ spí s rodiči v posteli, převážnou část dne se nosí ve vaku či šátku, spokojeně se pohupují v závěsné houpačce, kojí se kdekoliv a kdykoliv, klidně do 3 let.

Mohlo by vás zajímat: Kolébejte, ale pozor na bezpečnost miminka

Ekomaminky pro svou rodinu nakupují na trzích, v obchodech zaměřených na zdravou výživu, vozí si potraviny od farmářů, pěstují a kompostují (klidně na balkóně), vaří, pečou, suší, melou, kvasí, klíčí, co se dá. Často jsou vegetariánky, veganky nebo třeba vitariánky.

Péče o děti a jejich výchova odráží celou jejich bytost, celou „zelenou duši“. V takto zaměřené domácnosti nenajdete hubeňoučké zlatovlasé barbíny, figurky bojujících příšer, štěkající a kakající štěňátka (tedy pokud nejsou opravdová) a podobné hračky. Marně budete hledat i televizi.

Nejsou jejich děti o něco ochuzené?

„Přestože ve vnímání jinakosti došlo v posledních 20 až 30 letech k velkému společenskému posunu, je v naší společnosti stále zakotven jakýsi sklon k předsudečnosti; tendence soudit druhé, když naprosto zřetelně nespadají do většinového mainstreamu. Tyto sklony projevují jak dospělí, tak děti a dětské kolektivy“ říká na základě svých zkušeností speciální pedagožka Hana Krátká.

A právě zde může nastat ona pomyslná chyba, dětské kolektivy jsou velmi nemilosrdné, zatímco dospělý si naprosto přirozeně obhájí, proč nemá doma televizi, a neví tudíž kdo je ta či ona televizní hvězda, nikdy nechodí na obědy do podnikových jídelen a běžných restaurací, šaty nosí výhradně ze seconhandu a nebarví si vlasy apod., dítě tolik sebevědomí zatím nemá a v běžném dětském kolektivu to může někdy mít opravdu těžké. Někdy třeba i proto, že po tom blikajícím autíčku, růžové barbíně, nebo nezdravých bonbónech tolik touží…

Témata: Rodina, Balkón, Bál, Ambulantní porod

Mohlo by vás zajímat
Dojemný příběh: Týraný pes se bojí všech kromě malého chlapce
Bolest zad v těhotenství? Tyhle rady vám konečně pomohou!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Problémy se spánkem má třetina dětí. Chce to režim, říká odborník

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu