Maminka.czČasopis Maminka

Laura: Angličankám chybí šestý element mateřství - přirozenost

, Časopis Maminka
22. 5. 2016
Laura: Angličankám chybí šestý element mateřství - přirozenost
Na britské zdravotnictví nebývá slyšet moc chvály, proto většina Češek i Slovenek přijedou rodit raději domů. Laura se však nedala a popisuje, jak vypadá poporodní péče v Londýně

„Všechno začalo tím, že mi v nemocnici v Británii řekli, že těhotná nejsem. Přišla jsem s krvácením na pohotovost a test vyšel negativně. Za měsíc ultrazvuk na Slovensku potvrdil, že jsem těhotná  už osm týdnů! Dozvěděli jsme se to 23. prosince, takže nejkrásnější dárek pod stromeček...“, s úsměvem začíná vyprávět Laura.

„Po prvních měsících nevolností, kvůli kterým jsme museli zrušit i svatební cestu, se mi vrátila energie, dostala jsem zelenou se cvičením a odznak Baby On Board (dítě na palubě), který jsem nosila (ne)jenom v přeplněném londýnském metru k odhánění  cestujících. Fungoval výborně, tak dobře se mi nikdy v Londýně necestovalo.

Co bych poradila kamarádce:

  • Zdravě jezte a pokud to lékař doporučí, sportujte i v těhotenství
  • Buďte sebevědomá, děti potřebují jistotu a bezpečí
  • Mějte se ráda.
  • Nezapomínejte na své koníčky.
  • Dělejte si na věci vlastní názor.

Drtivá většina prvorodiček v Británii navštěvuje kurz zaměřený na přípravu na porod a mateřství, organizovaný charitativní organizací. s názvem  NCT (The National Childbirth Trust). NCT má obrovskou výhodu v tom, že jsou kurzy organizované v místě bydliště, takže při nich poznáte řadu budoucích maminek s podobným termínem porodu. Díky tomu jsem získala kamarádky, se kterými se vídám dodnes a vyměňujeme si navzájem zkušenosti a rady.

Klepněte pro větší obrázek

Ihned po návratu z porodnice nás doma čekala „maternity nurse“. To jsou ženy s dvacetiletou a delší praxí v péči o novorozence. Naučí vás všechno. Od každodenní péče o miminko, až po režim či jak poznat potřeby dítěte. Uklidní čerstvou maminku, dodají jí tolik potřebné sebevědomí. To je skvělý start nové životní etapy. Stejně ale není nad podporu nejbližší rodiny.

Hned v prvních týdnech se u nás vystřídali oboje rodiče, kteří mým učebnicovým vědomostem dodali to, co nazývám šestým elementem mateřství. Je to nám přirozená péče, tolik příznačná pro slovenské a české maminky. Jsme tím v cizině vyhlášené.V době, kdy u nás byla manželova maminka, vzala jsem tchyni s sebou na jedno setkání maminek. Byli jsme v restauraci a kamarádce plakalo dítě. Claire ho jen tak drncala v kočárku s komentářem, jak její dítě špatně spí. Tchyně se nabídla, že pomůže. Chlapečka vyndala z kočárku, přivinula ho k sobě a on okamžitě přestal plakat. Když to Claire viděla, začala křičet: „Baby whisperer, baby whisperer!“, což volně přeloženo znamená ten, který rozumí řeči němého dítěte. Tak se z tchyně stala baby guru a nejoblíbenější člen naší skupiny.

Londýn, stejně jako New York, je město neomezených možností. Existují tu kurzy na masáže pro kojence, hodiny rozvíjení smyslového vnímání novorozenců, muzea organizují koncerty vážné hudby pro kojence, dokonce můžete do baby spa! Dvouměsíční miminko má prvotřídní péči v koupelně s vlastní vířivkou a vy si přitom můžete s nataženýma nohama popíjet šampaňské. My si s manželem nejvíc vychutnáváme obyčejné víkendy, které můžeme strávit spolu.

Klepněte pro větší obrázek

Tomáš chodí s Victorií na procházky do parku a já se můžu věnovat sportu, což je pro mě výborný relax. Ještě před porodem, ve třetím trimestru jsem dostala možnost začít podnikat, což jsem díky podpoře manžela a celé rodiny, využila.

Vždycky jsem toužila prodávat, starat se o zákazníky, dělat jim radost krásnými předměty. Založila jsem si online butik specializovaný na designové doplňky a stránku jsem spustila, když měla dcerka necelé čtyři měsíce. Mnoho studií ukazuje, že děti pracujících matek jsou ambicióznější a dosahují v životě vynikající výsledky. Mít vlastní byznys je pro mě hobby, naplňuje mě to a dodává energii. Ale nezáleží na tom, co přesně děláte, čemu se věnujete. Důležité je myslet pozitivně a věnovat se aktivitám, které vás uspokojují a dělají vám radost. Pak bude vaše dítě taky šťastné.

(Laura (30), Tomáš (30), Victoria (4 měsíce), žijí v Londýně)

Maminka Roku 2019
Témata: Časopis Maminka, Mateřství, Maminky ve světě, Manželova maminka, Přirozenost, Smyslové vnímání, Máť, Claire, Každodenní péče, Drtivá většina, Angličan

Mohlo by vás zajímat
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Obyčejný den očima mámy a dítěte. Tohle video vás dojme
Rodičovská dovolená 2020: Vše, co o ní potřebujete vědět
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Těhotenství jim navždy změnilo tělo. Není se za co stydět, vzkazují tyhle matky!
O druhé dítě se snažíme už osm let. Pořád se nevzdávám naděje
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?

Horoskopy

Blíženci Odpoutejte se od trablů z práce a myslete na svůj vlastní rozvoj. Neházejte do placu kolegům a šéfovi…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Dana, Arpád

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné