Maminka.czČasopis Maminka

Laura: Angličankám chybí šestý element mateřství - přirozenost

, Časopis Maminka
22. 5. 2016
Laura: Angličankám chybí šestý element mateřství - přirozenost
Na britské zdravotnictví nebývá slyšet moc chvály, proto většina Češek i Slovenek přijedou rodit raději domů. Laura se však nedala a popisuje, jak vypadá poporodní péče v Londýně

„Všechno začalo tím, že mi v nemocnici v Británii řekli, že těhotná nejsem. Přišla jsem s krvácením na pohotovost a test vyšel negativně. Za měsíc ultrazvuk na Slovensku potvrdil, že jsem těhotná  už osm týdnů! Dozvěděli jsme se to 23. prosince, takže nejkrásnější dárek pod stromeček...“, s úsměvem začíná vyprávět Laura.

„Po prvních měsících nevolností, kvůli kterým jsme museli zrušit i svatební cestu, se mi vrátila energie, dostala jsem zelenou se cvičením a odznak Baby On Board (dítě na palubě), který jsem nosila (ne)jenom v přeplněném londýnském metru k odhánění  cestujících. Fungoval výborně, tak dobře se mi nikdy v Londýně necestovalo.

Co bych poradila kamarádce:

  • Zdravě jezte a pokud to lékař doporučí, sportujte i v těhotenství
  • Buďte sebevědomá, děti potřebují jistotu a bezpečí
  • Mějte se ráda.
  • Nezapomínejte na své koníčky.
  • Dělejte si na věci vlastní názor.

Drtivá většina prvorodiček v Británii navštěvuje kurz zaměřený na přípravu na porod a mateřství, organizovaný charitativní organizací. s názvem  NCT (The National Childbirth Trust). NCT má obrovskou výhodu v tom, že jsou kurzy organizované v místě bydliště, takže při nich poznáte řadu budoucích maminek s podobným termínem porodu. Díky tomu jsem získala kamarádky, se kterými se vídám dodnes a vyměňujeme si navzájem zkušenosti a rady.

Klepněte pro větší obrázek

Ihned po návratu z porodnice nás doma čekala „maternity nurse“. To jsou ženy s dvacetiletou a delší praxí v péči o novorozence. Naučí vás všechno. Od každodenní péče o miminko, až po režim či jak poznat potřeby dítěte. Uklidní čerstvou maminku, dodají jí tolik potřebné sebevědomí. To je skvělý start nové životní etapy. Stejně ale není nad podporu nejbližší rodiny.

Hned v prvních týdnech se u nás vystřídali oboje rodiče, kteří mým učebnicovým vědomostem dodali to, co nazývám šestým elementem mateřství. Je to nám přirozená péče, tolik příznačná pro slovenské a české maminky. Jsme tím v cizině vyhlášené.V době, kdy u nás byla manželova maminka, vzala jsem tchyni s sebou na jedno setkání maminek. Byli jsme v restauraci a kamarádce plakalo dítě. Claire ho jen tak drncala v kočárku s komentářem, jak její dítě špatně spí. Tchyně se nabídla, že pomůže. Chlapečka vyndala z kočárku, přivinula ho k sobě a on okamžitě přestal plakat. Když to Claire viděla, začala křičet: „Baby whisperer, baby whisperer!“, což volně přeloženo znamená ten, který rozumí řeči němého dítěte. Tak se z tchyně stala baby guru a nejoblíbenější člen naší skupiny.

Londýn, stejně jako New York, je město neomezených možností. Existují tu kurzy na masáže pro kojence, hodiny rozvíjení smyslového vnímání novorozenců, muzea organizují koncerty vážné hudby pro kojence, dokonce můžete do baby spa! Dvouměsíční miminko má prvotřídní péči v koupelně s vlastní vířivkou a vy si přitom můžete s nataženýma nohama popíjet šampaňské. My si s manželem nejvíc vychutnáváme obyčejné víkendy, které můžeme strávit spolu.

Klepněte pro větší obrázek

Tomáš chodí s Victorií na procházky do parku a já se můžu věnovat sportu, což je pro mě výborný relax. Ještě před porodem, ve třetím trimestru jsem dostala možnost začít podnikat, což jsem díky podpoře manžela a celé rodiny, využila.

Vždycky jsem toužila prodávat, starat se o zákazníky, dělat jim radost krásnými předměty. Založila jsem si online butik specializovaný na designové doplňky a stránku jsem spustila, když měla dcerka necelé čtyři měsíce. Mnoho studií ukazuje, že děti pracujících matek jsou ambicióznější a dosahují v životě vynikající výsledky. Mít vlastní byznys je pro mě hobby, naplňuje mě to a dodává energii. Ale nezáleží na tom, co přesně děláte, čemu se věnujete. Důležité je myslet pozitivně a věnovat se aktivitám, které vás uspokojují a dělají vám radost. Pak bude vaše dítě taky šťastné.

(Laura (30), Tomáš (30), Victoria (4 měsíce), žijí v Londýně)

Témata: Časopis Maminka, Maminky ve světě, Mateřství, Smyslové vnímání, Manželova maminka, Máť, Každodenní péče, Drtivá většina

Mohlo by vás zajímat
Matka kojila dceru neuvěřitelných devět let! Čekala, až se sama odstaví
Rodičovská dovolená 2018 – vše, co potřebujete vědět
Miminko po císaři mějte co nejvíce u sebe. Co vás po operaci čeká?
Upečte si měkké a voňavé perníčky. Dají se jíst hned po vyndání z trouby
Dcera ve školce pořád pláče. Rodina mi to vyčítá
Problémy se spánkem má třetina dětí. Chce to režim, říká odborník
V autosedačce sedí špatně polovina dětí. Vadí zimní oblečení i sklopené madlo
Tahle dočasná máma má náš obdiv: Vymazlila desítky miminek
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat

Horoskopy

Váhy Druhé prosincové pondělí se vyvede. Váhy mají dost energie, i když už nejsou tak přitažlivé jako minulý…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Dana, Arpád

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu