Maminka.czNeplodnost a IVF

Při problémech s neplodností může ženám prospět i pobyt v lázních

Při problémech s neplodností může ženám prospět i pobyt v lázních | foto: istock.com
Pokud se vám nedaří otěhotnět a na asistovanou reprodukci se ještě necítíte nebo vám zatím nevyšla, můžete vyzkoušet lázeňskou léčbu neplodnosti. V čem spočívá a jak probíhá léčba?

Ne každému páru se podaří otěhotnět bez problémů. Podle dostupných statistik se v České republice potýká s problémy s početím až 15 % párů. Jednou z možností při léčbě neplodnosti jsou lázeňské procedury. Na ty můžete získat také příspěvek zdravotní pojišťovny, ale není to vždy úplně snadné.

Jak získat příspěvek na léčbu v lázních?

Lázeňskou léčebně rehabilitační péči vám musí v první řadě doporučit ošetřující lékař a potvrdit revizní lékař vaší pojišťovny. Doporučení k lázním podává pojišťovně váš praktický lékař.

Ne vždy je žádost schválena. V některých případech může revizní lékař místo komplexní lázeňské péče schválit jen příspěvek (tzv. příspěvková forma péče), který hradí vaše zdravotní pojišťovna, ale náklady na ubytování a stravování si  platíte ze svého. V takovém případě pojišťovna proplácí jen dané procedury.

Výběr lázeňského místa určuje vyhláška Ministerstva zdravotnictví podle zaměření lázeňských míst. V případě léčby neplodnosti jsou u nás vyhlášené Františkovy Lázně, Mariánské Lázně, Klimkovice, ale potíže s otěhotněním řeší také Lázně Darkov, Lázně Lednice nebo Lázně Bělehrad.

Muži a ženy se v příčinách neplodnosti dělí rovným dílem

Léčebné procedury

Jaké procedury vás v lázních čekají? "Blahodárně působí hlavně sirnoželezitá slatina, která při aplikaci formou vaginálních tampónů a slatinných koupelí nebo zábalů v podobě tzv. "kalhotek" zlepšuje prokrvení ženských reprodukčních orgánů, čímž omezuje vznik pooperačních a pozánětlivých srůstů a snižuje riziko sterility – neplodnosti," uvádí se u Františkových Lázní, které využívají k léčbě výhradně vlastní přírodní léčivé zdroje. Slatina se doporučuje i ženám po neúspěšném pokusu o umělé oplodnění.

Kromě slatiny se v léčbě neplodnosti využívají účinky minerálních vod například ve formě vaginálních irigací (vaginální výplach minerální vodou) a zřídelního plynu, podávaného v podobě sedacích koupelí s vysokým obsahem oxidu uhličitého. Tyto procedury upravují prokrvení ženských reprodukčních orgánů a šetrným způsobem tak podporují léčbu gynekologických onemocnění.

Co všechno byste měla vyzkoušet, než se rozhodnete pro umělé oplodnění?

"Po neúspěšném pokusu o IVF mi lékař napsal lázně, které mi pojišťovna bez problémů schválila. V lázních jsem strávila měsíc a nemůžu si je vynachválit. Všechny procedury, až na vaginální tampóny, mi byly příjemné. Dokonce mi nevadily ani plynové lázně, ke kterým jsem byla zprvu ostýchavá. Bylo to jako bych seděla na bidetu a zespodu mi proudil teplý vzduch. Masáž poševního vchodu minerální vodou byla tak příjemná, až jsem se trochu styděla. Také jsem se vždy těšila na šlapací bazénky a volné plavání," podělila se o svou zkušenost pětatřicetiletá Lucie z Karviné.

Součástí léčebného procesu jsou také cvičení, například ve formě terapie funkční neplodnosti dle Ludmily Mojžíšové. Metoda se skládá z mobilizace páteře a řady cviků, při kterých se uvolní vychýlená kostrč a stažené svaly pánevního dna. Právě tyto obtíže mají často za příčinu neplodnost, opakované potraty nebo různé gynekologické problémy. 

Důležitá je duševní pohoda

Pobyt v lázních má velký význam také na psychiku ženy. Cílem pobytu by měla být tělesná i duševní harmonie z hlediska fungování celého organismu.

VIDEO: Kdy mají páry začít řešit problémy s početím?

Témata: Než otěhotníte, Plodnost, Neplodnost a IVF, Česká republika, Procedura, Kostrč, Pobyt, Cíl, Léčba, Mariánské Lázně, Problém, Lázně, Minerální voda, Tampón, Ludmila Mojžíšová, Klimkovice, Slatina, Léčba neplodnosti, Františkovy Lázně, Lednice, Pojišťovna

Mohlo by vás zajímat
Velký rodinný a vztahový horoskop pro rok 2021: Co čeká vaše znamení?
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Kdysi a teď: Po letech se znovu nafotili, veselé i dojemné snímky vás dostanou
Tři oříšky pro Popelku: Kuriozity z natáčení nejslavnější české pohádky
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Největší galerie porodních fotek, jakou jste viděli. Pozor, je to dojímavé a občas syrové
Dokáže si hrát bez vaší pozornosti? Ne? Možná si za to můžete sami!
Očekávání vs. realita. Kresby mateřství, které pobaví i uklidní! Jedeme v tom všichni
Poporodní deprese! Máma ukázala dvě odlišné fotky a sklidila neuvěřitelnou podporu!

Horoskopy

Vodnář Už nemáte tendence zlehčovat šéfovy příkazy a díky tomu si zachráníte svou práci. Po pravdě řečeno jste…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vladislav, Vladislava, Priska





Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné