[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Alergie je, jednoduše řečeno, přehnaná reakce imunitního systému na jakékoli vnější látky, které se kolem nás běžně vyskytují a na které zdravý jedinec nereaguje. Může se jednat například o pyl, prach, peří, srst zvířat, plísně, také ale o některé potraviny nebo léky. V období od března do srpna, tedy v hlavní sezoně, patří mezi nejvíce obtěžující alergeny právě pyly, které poletují všude kolem nás.
Alergici se tak musí denně potýkat s nepříjemnými a život komplikujícími příznaky, jako jsou ucpaný nos, vodnatá rýma, nateklé sliznice, kýchání, svědění v nose, pálení, řezání nebo slzení očí (někdy vedoucí až k zánětu spojivek), bolesti hlavy, ekzémy a vyrážky…Alergie se může projevit kdykoli během života, a pokud ji neřešíte a neléčíte, může se rozšiřovat dále i na alergeny, které vám dříve problémy nedělaly, a na jejich křížení (tzv. zkřížené alergie).
Jaké jsou v současné době možnosti moderní medicíny a jak lze předcházet obtěžujícím potížím a zdravotním komplikacím způsobeným sezonními pylovými alergiemi? Popíše a vysvětlí MUDr. Radka Šedivá z laboratoří Synlab.
Léčba pylových alergií může být okamžitá při akutních příznacích, nebo dlouhodobá. Pro okamžité potlačení příznaků se používají antihistaminika, to je skupina léčiv určených právě k tomuto účelu. V těle potlačují hormon histamin, který může za zánět a následně i rozvoj příznaků. Existují ve formě tablet, sirupu, očních a nosních kapek. V některých případech se užívají i lokální kortikosteroidy, hlavně nosní sprej.
Jiné řešení je dlouhodobá léčba. Při ní se pacientovi podávají zvyšující se dávky upravených kritických alergenů ve formě kapek, tablet nebo injekcí. Organismus poté začne kritickou látku tolerovat a příznaky alergie vymizí.
Pravidelné preventivní užívání antihistaminik v pylové sezoně zabraňuje rozvoji alergického zánětu nebo ho minimálně snižuje. Tím i tlumí příznaky alergie a výrazně snižuje spotřebu úlevových léků. Mezi ty se počítají oční a nosní kapky, které pacienti používají při zhoršení pylových obtíží. Úlevové léky působí lokálně v místě použití, tablety nebo sirup pak mají protizánětlivý efekt na úrovni celého organismu.
Mezi typické příznaky pylových alergií patří především takzvaná senná rýma. K ní patří svědění v nose, kýchání, vodnatá sekrece z nosu. Alergici mohou pociťovat i svědění a zarudnutí očí, svědění v uších, šimrání, nebo dokonce otok v krku. Mezi ty závažnější obtíže pak patří záchvaty kašle či pískoty na průduškách, dále dušnost, a dokonce rozvoj astmatu.
Alergenová imunoterapie spočívá v postupném a pravidelném podávání alergenu, který u pacienta vyvolává příznaky. Cílem je navodit snášenlivost vůči alergenu. Tělo si tak na jeho přítomnost znovu zvyká a obnovuje rovnováhu imunitní odpovědi. Učíme tedy tělo tolerovat a správně vyhodnocovat to, proti čemu bude tvořit protilátky. Zároveň se specifickou alergenovou imunoterapií předpokládá i snížení rizika rozšiřování spektra alergenů, na které organismus reaguje nepřiměřeně.
Nejlepším řešením je zajít si k lékaři na testy. Pro zjišťování alergií se běžné používají dva druhy. Při takzvaných prick testech je vzorek alergenu vpraven do kůže. Děje se tak přes kapku testovaného alergenu aplikovaného umělohmotnou lancetou. Lékař následně vyhodnotí reakci, kterou v případě té alergické bývá vznik pupenu do patnácti minut od vpichu. Další možností jsou laboratorní krevní testy, které testovanému podají informaci o přítomnosti a hladině specifických protilátek.
Jednotlivé laboratorní alergologické testy se liší především množstvím testovaných protilátek. Nejmodernějším testem na trhu je aktuálně krevní test Alex, který dokáže v těle odhalit až 280 protilátek. Tento test je možné podstoupit bez objednání na kterémkoli z odběrových míst laboratoří Synlab.
Preventivní (protizánětlivé) léky
Úlevové léky
Specifická alergenová imunoterapie (SAIT)