Maminka.czBatole

Léčili ho na angínu a virózy, zatím přechodil mononukleózu

14. 7. 2012
Léčili ho na angínu a virózy, zatím přechodil mononukleózu
David býval kluk jako buk. Udržet ho chvíli na židli byl nadlidský výkon, zvláště ve škole, kdy během prvního roku zameškal sotva týden. Nyní je vše jinak; přestal chodit na fotbal, je osvobozený z tělocviku, drží přísnou dietu a energie má proti minulému roku sotva polovinu. Viníkem je prodělaná mononukleóza, kterou však jeho lékařka vytrvale označovala jako „opakující se banální virózy“.

Vše pravděpodobně začalo už minulý podzim, kdy se u doposavad obdivuhodně zdravého Davči několikrát opakovaly nepříjemné virózy. Často ho bolelo v krku a hlava, býval nezvykle unavený, míval kruhy pod očima a zvětšené uzliny, trápily ho horečky, někdy byl i nastydlý jindy ne. Vše jsem přisuzovala sychravému počasí a začátku školního plavání, po kterém se děti do školy vracívaly s mokrou hlavou. Nepříjemnosti se stupňovaly na přelomu roku. David měl ošklivou angínu s povlaky na mandlích, a tak dostal svá první antibiotika v životě.

Plaveme v moři antibiotik

První antibiotika v 8 letech je velice slušný výkon! Uklidňovala jsem se. Jenže přišla antibiotika druhá, třetí – pak jaro – čtvrtá. David byl ve škole vždy maximálně týden, po kterém pak skončil opět naprosto vyčerpaný doma. Měl kruhy pod očima, bolela ho hlava, škrábalo v krku. Jeho pediatrička v tom neviděla nic zvláštního, prý jde jen o „opakující se banální virózy“ – a takových dětí je nyní spousta. Dostali jsme jakási homeopatika, vitamíny, imunoglukany na podpoření imunity a také doporučení, ať nejsem tak přecitlivělá. Dobrá nebudu, říkala jsem si. Přijde jaro, sluníčko a určitě bude lépe! Ale nebylo.

Chtěla pro něj poslat limuzínu aneb „má sestra generál“ léčí

Co jsem byla s podporou dětské lékařky a jakýchsi bylinných kapek na stres ochotná vydržet já, to nevydržela má sestra. Jednoduše se pozvala na kávu, „sprdla mě na dvě doby“ a s autoritou o pět let staršího sourozence hodila na stůl papírek s termínem návštěvy imunologa. Davida bez mého vědomí jednoduše objednala ke své známé imunoložce, které vylíčila celou jeho anamnézu. Má milá sestřička však zašla ještě dál, pokud tam nepůjdu s Davidem já, půjde můj manžel. A to i kdyby mu měla zaplatit limuzínu!
Byla jsem naštvaná a ponížená tou nehoráznou manipulací. Ale na druhou stranu, jestli by to Davčovi pomohlo…

„Zlatá teta!“ – velká játra, přísná dieta

Imunoložka vše vyslechla, Davida prohlédla, nařídila odběry a zkonstatovala, že s největší pravděpodobností se syn pere s mononukleózou. Prý má i na pohmat zvětšená játra a zduřené uzliny. Mnou popsané příznaky pravděpodobné diagnóze také nasvědčují. Výsledky krevních testů její podezření potvrdily. Syn má do konce školního roku zákaz fotbalu i tělocviku, drží přísnou jaterní dietu a na doléčení bere antivirotika. Dietu držíme oba, já sice lehčí, ale chci ho podpořit, vyčistit si organismus a konečně zhubnout.Mononukleóza je infekční onemocnění způsobené herpetickým virem EBV. Postihuje především mladší jedince a přenáší se přímým kontaktem. Inkubační doba se pohybuje okolo 2 týdnů. Nejčastěji se projevuje horečkou, zduřením uzlin, angínou, někdy bývají lehce postižená játra, vzácněji i další orgány. Nemoc může mít při nedostatečné léčbě vleklý průběh.

Zdroj: Velký lékařský slovník – 5. vydání, M. Vokurka, J. Hugo a kol.

K dalším příznakům patří:
únava, nechutenství, bolesti hlavy a svalů, zvýšená teplota až horečky, povlaky na mandlích, zduření lymfatických uzlin, tlak v pravém podžebří (zvětšená játra), oteklá oční víčka, nažloutlé bělmo, červená vyrážka.

Mononukleózu samozřejmě nedostane každý, kdo přijde do kontaktu s nemocným, ohroženi jsou především jedinci se sníženou imunitou a osoby oslabené velkým psychickým stresem. Tak jako u každé jiné nemoci, nemusí mít nemocný všechny příznaky najednou. Nemoc je plně léčitelná, spolehlivě ji potvrdí pouze vyšetření krve.

Témata: Zdraví, Děti, Novorozenec, Batole, Kojenec, Předškolák, Herpetický vir, Doléčení, Školní plavání, Psychický stres, Vir, Mononukleóza, Přísná dieta, Sychravé počasí

Mohlo by vás zajímat
Říkají jí Mauglí. Přežila v sibiřské divočině. Teď vyhrála soutěž krásy
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
Aleš Háma: Nerad kluky trestám a řvu na ně. Manželka je přísnější
Kdy nechat děti doma samotné? Nejdřív ve 12 letech, tvrdí odborníci!
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit

Horoskopy

Lev Do práce jdete doslova s nechutí, protože čekáte, co se zase nebude šéfovi líbit. A trefili jste do…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Slavomír, Slavomíra, Slávek

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné