Maminka.czBatole

Léčivá moc bylin

Pavla Millerová 29.  6.  2009
Léčivá moc bylin
Necítíte se dobře? Stačí si přece vzít paralen, nebo dojít do nejbližší lékárny a poradit se s lékárníkem - ten vám na váš problém určitě nabídne hned několik různých přípravků v blyštivých obalech. Anebo raději sáhnete po přírodní alternativě v podobě bylinkového čaje?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ještě než o zdraví lidstva začaly pečovat velké farmaceutické firmy, léčilo se jen s pomocí přírody. Na každou nemoc existovala bylinka, stejně jako v současnosti existují uměle vytvořená léčiva. Stačí jen zajít do lékárny a každý problém je rázem vyřešen. Nebo snad ne?

Pro sebe to nejlepší

Čím méně přírody se v našem každodenním životě objevuje, tím víc zájem o ni roste. Třeba jen v podobě přírodní kosmetiky nebo zeleniny bez pesticidů. „Nedůvěra v cokoli chemického neustále stoupá, a tak podobně jako v případě biopotravin či kosmetické péče stále více lidí sleduje také složení léčiv. Čím je daný produkt „čistší“, tím ho podvědomě považujeme za lepší. A to bez ohledu na jeho skutečné účinky,“ říká psycholožka Jarka Holanová.

Tržby za „léky běžně dostupné“ sice nijak extrémně neklesly, spousta lidí však ví, že má na výběr. V případě zdravotních potíží už proto nesaháme bezhlavě po tabletkách, ale stále častěji zkoušíme různé alternativní metody.

Třeba homeopatika nebo léčbu staletími prověřenými rostlinami, mezi které nepaří pouze klasické bylinky (jejich květy, listy, plody, kořeny), ale také nejrůznější zelenina a ovoce, okrasné květiny pěstované na zahrádkách i rostoucí volně v přírodě. To vše má příznivé účinky na lidské zdraví.

„Rostlina je zpravidla nejúčinnější v čerstvém stavu, tu však nelze používat po celý rok. Proto se k léčbě či prevenci různých chorob používají sušené byliny, které se pak různými způsoby upravují,“ říká Venuše Studničková, diplomovaná zdravotní sestra, fytoložka a majitelka ústeckého Bylinkářství u Venuše. Nejčastěji si děláme čaje a odvary, oblíbené jsou také šťávy a sirupy. Bylinky mohou mít ale i podobu masti, tinktury, hojně se využívají rovněž ve formě obkladů nebo do koupele. „Všechny tyto formy jsou stejně účinné, vždy je ale potřeba držet se doporučeného užívání,“ doplňuje odbornice.

Lékař léčí, příroda uzdravuje

Některé bylinky lidstvo využívá odpradávna, jiné si svou popularitu získaly až v poslední době, a to díky pokročilým vědeckým výzkumům. Dnes například víme, které rostliny obsahují nejvíce antioxidantů, jež chrání před útokem volných radikálů, nebo které jsou účinné na nové civilizační nemoci. V každém případě je však nutné zvolit správnou bylinku, která si umí s daným problémem poradit nejlépe.

„Problém je v tom, že ne každý se v léčivých rostlinách vyzná dostatečně a některé léčivky mohou být v rukou laiků značně nebezpečné. Zejména při závažnějších potížích proto doporučuji se poradit se zkušeným fytoterapeutem, nikoli s někým, kdo bylinky pouze prodává.

Skutečný odborník musí totiž umět skloubit přírodní léčbu s léčbou lékaře a s léky, což vyžaduje praxi a odborné znalosti,“ tvrdí Venuše Studničková. S důsledným výběrem vhodného odborníka souhlasí také magistra farmacie Jana Boleková, majitelka bratislavské lékárny Levanduľa, specializující se na přírodní přípravky a homeopatika:

„Bylinky léčí trochu jinak než léky a stejně tak je důležité přistupovat k nemocnému -individuálně. A právě tím se dobrý bylinkář liší od lékařů, kteří mívají spoustu pacientů, musí vypisovat hlášení, různé žádosti, doporučení a podobně. Bylinkář má jiný, osobnější přístup, který značnější, přispívá ke zlepšení a zefektivnění samotné léčby.“

Bylinkářství, nebo lékárna?

Léčivé rostliny působí jemněji, šetrněji a mají širší spektrum působení. Dokážou si poradit jak s fyzickými, tak psychickými problémy. Nástup účinku je zdlouhavější, efekt je ale dlouhodobý, s menším rizikem vedlejších negativ. Klasická léčiva mají obvykle přesněji mířené spektrum účinnosti, působí rychleji, ovšem s množstvím nežádoucích účinků. Při delším užívání se také někdy může snížit jejich efekt. Jaký styl léčby tedy zvolit? Podle odborníků záleží na konkrétním problému. „Nedá se jednoznačně říct, zda jsou při léčbě vhodnější rostliny nebo syntetické léky. Každá nemoc vyžaduje jiný přístup. Někdy pomohou jenom bylinky, někdy je lepší použít kombinaci bylin a léků, v některých případech zaberou pouze léky,“ říká fytoterapeutka.

Jak klasické léky, tak bylinky lze použít na příčinu i na potlačení projevů nemocí, rostlinné přípravky však mají přece jen něco navíc - podpoří vlastní ozdravné síly organismu. „Některé druhy léčivých rostlin mohou díky širšímu záběru optimalizovat funkce organismu až natolik, že po kúře je naše tělo jako komplex funkčně což se v případě tradičních léčiv obvykle nestává,“ říká majitelka lékárny, zároveň však doplňuje: „Existuje množství akutních případů, kdy je lékař i lékárník velmi rád, že má k dispozici klasické léky.

Léčivé bylinky by totiž mohly začít účinkovat příliš pozdě. Na druhou stranu, rostlinné přípravky jsou k tělu šetrnější, takže pokud se nejedná o akutní případ, je lepší vyzkoušet tento způsob léčby. Bohužel při volbě ,lék, nebo bylina‘ mnoho lidí doplácí na svou netrpělivost - chtějí být zdraví okamžitě, ačkoli si mnohdy základ své nemoci v těle ,upevňovali´ i několik desítek let. Klasický lék jim sice pomůže daný problém vyřešit rychle, nezaručí ovšem, že to bude bez nežádoucích účinků.“

Pravidla zdraví

Bylinné preparáty dokážou těm chemickým zdárně konkurovat, leckdy jsou dokonce lepší. Ovšem ani jejich užívání není bez rizika. „Bylinky mohou být stejně škodlivé jako vše, co se dostává do našeho těla. Proto je důležité jak načasování jejich užití, tak správný odhad množství, koncentrace a v neposlední řadě správná diagnostika. Lidé totiž používají léčivé rostliny často neuváženě, na základě vlastní diagnózy, což může mít negativní následky. Výběr nevhodné rostliny nejenže oddaluje žádaný efekt, ale může organismu dokonce uškodit,“ říká Jana Boleková. Bylinná léčba není navíc vhodná pro každého.

Poradit se s odborníkem je nutné, stejně jako v případě užívání léků, například během těhotenství a kojení, v dětském věku, dále když je organismus senzitivnější, při zhoršené funkci jater, samozřejmě při alergických problémech nebo jiných zdravotních potížích. „Léčba bylinkami není vhodná ani pro pacienty, kteří užívají různé typy léků na ředění krve,“ doplňuje Venuše Studničková. Co se samotné fytoterapie týče, obě specialistky se shodnou v jednom: Užívání rostlinných přípravků není jen způsob léčby, je to životní styl, který nás může přimět k tomu, abychom převzali odpovědnost za své zdraví a více se o sebe starali.

Často totiž zapomínáme, že tradiční péče o zdraví spočívá nejen v léčbě, ale také v prevenci chorob. „Pokud budeme své tělo dlouhodobě ničit nevhodnou stravou, alkoholem, ponocováním a nedostatkem pohybu, nemusí nám pomoci ani léky, ani bylinky,“ uzavírá farmaceutka.

Kde kupovat bylinky

Při nákupů bylin dávejte přednost zdrojům ekologického zemědělství a biokvalitě. Kvalitní bylinky lze zakoupit ve speciálních obchodech, v zelených lékárnách a prodejnách zdravé výživy. Adresář bioprodejen najdete například na stránkách www.medunka.pvsp.cz nebo na www.biopotraviny.info.

Témata: Batole, Děti, Zdraví, Časopis Moje psychologie, Civilizační nemoc, Moč, Moc, Vědecký výzkum, Klasický lék, Zdraví na Heureka.cz