Maminka.czMaminka v porodnici

Legenda mezi porodnicemi: Jak se rodí u Apolináře? Podívejte se na videoreportáž z nového porodního centra

V třetí největší české porodnici přijde na svět až 4000 dětí ročně. Jak se tu všechno proměnilo po velké rekonstrukci a co tu ženám nabízejí? To jsme zjišťovali se seriálem Maminka v porodnici.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Továrna na děti, plenty v porodních boxech, špičková péče za cenu diskomfortu? Ale kdepak, pražská Porodnice U Apolináře se od základu změnila a zdaleka nejen rekonstrukcí, která s sebou přinesla čtyři moderní porodní pokoje zajišťující soukromí a intimitu.

Jak to tu vypadalo před rekonstrukcí?

„Měli jsme otevřené porodní boxy, ale rozhodně jsme neměli plenty, jak se stále ještě šíří. Měli jsme zašupovací dveře, takže ženy měly intimitu, ale ten ruch okolí tam samozřejmě byl. Maminky slyšely, co se děje na vedlejším boxu, slyšely ženy, jak rodí. Pro někoho to bylo sdílení, že v tom nejsou samy, ale pro někoho to bylo samozřejmě traumatizující a stresující, protože: já jsem přišla dřív a tahle žena přišla po mně, a už porodila,“ vzpomíná porodní asistentka Kristýna Matulová.

Po rekonstrukci stále platí, že zdejší špičkové perinatologické centrum nabízí nejlepší péči těhotným ženám s nemocemi nebo nějakou patologií v těhotenství a také těm, které porodí miminko už v tzv. šedé zóně, tedy mezi 22. a 25. týdnem těhotenství. Jak je to v případě normálně probíhajícího těhotenství u nízkorizikových rodiček? Ty nemusí lékaře třeba ani vidět.

„Takové maminky mohou vlastně opečovávat od těhotenské ambulance až k porodu jenom porodní asistentky. Je o to poměrně velký zájem a je to super věc. Jednoznačně je vidět z naší průběžné analýzy, že se tímhle způsobem ve skupině nízkorizikových žen dramaticky snížil počet císařských řezů,“ vysvětluje Doc. MUDr. Michal Koucký, Ph.D., vedoucí lékař Perinatologického centra GPK VFN a 1. LF UK.

Maminka v Porodnici U Apolináře: Nové porodní centrum, zrušené registrace a možnost časného propuštění

Respektující přístup

Po přijetí k porodu přechází maminka i s partnerem nebo třeba s dulou na jeden ze čtyř nových porodních pokojů a pak už se všechno odvíjí podle situace a také porodních přání.

„Žena se může rozhodnout, že chce rodit bez veškerých zásahů a farmak, ale k dispozici máme samozřejmě 24 hodin sedm dní v týdnu i veškerou škálu farmakologických metod tlumení bolesti, takže záleží opravdu na ženě, co si vybere a jak chce rodit," říká Pavlína Jirásková, staniční sestra porodních sálů a porodní asistentka.

Rodičky nejsou do ničeho nuceny. "Je to na ženě, co si zvolí. Pokud přijde s tím, že by to ráda zkusila bez ničeho, tak jí samozřejmě rádi vyhovíme," doplňuje porodní asistentka Kristýna Matulová.

Aromaterapie, vana, bylinná napářka, porod v libovolné poloze, dotepání pupečníku nebo bonding, to všechno je samozřejmostí, velký význam má ale i atmosféra a vztahy.

"Vlastně každý porod je neuvěřitelný zážitek a kolikrát i nás to stále dojímá, že opravdu ukane slza u toho porodu, takže to opravdu není továrna na děti," svěřuje se porodní asistentka Matulová.

Jak se tu rodilo mamince Lence? Jak personál zvládá takový provoz a zároveň individuální péči o každou ženu? Podívejte se na video v úvodu článku.

V pražské porodnici u Apolináře se zrušily povinné registrace k porodu

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Porod, Maminka v porodnici, Porodnice, Porodní asistentka, Nejlepší video, Apolinář, reportáž, Box, LF UK, Pavlína Jirásková, Vid, Rekonstrukce, Michal Koucký, Lenc, Doc, Videoreportáž, Rod, Propuštění, Porodnicemi, Maminka