Maminka.czProstě fenomén

Legendární školní potřeby, které nechyběly v socialistických aktovkách. Na které z nich si vzpomenete?

Schválně, pamatujete ještě na klovatinu, verzatilky, plastový stojánek na knížky, který pořád padal, na penál na magnet nebo na modré trenky na tělocvik? Podívejte se do fotogalerie, prohlédněte si fotky a pobavte se – tyhle školní retro skvosty jste totiž nejspíš taky měli!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Nacucaná a parádně smrdutá houba u tabule, flusačky z rozmontovaných verzatilek, „klecové“ šatny, vlastnoruční výroba lampionů na oslavy velké říjnové revoluce nebo pokusy s „výbuchy“ bombičkového pera. Podobné vzpomínky má uložené v hlavě asi každý, kdo vyrůstal za dob komunismu.

VIDEO: Retro: Dětské pokojíčky za socialismu

Pastelky „progresky“, povinnou četbu v podobě Malého Bobše a Odvážné školačky nebo propisovací písmenka už dnešní děti povětšinou neznají, jejich ergonomicky tvarované a polstrované aktovky jsou totiž nacpané těmi nejroztodivnějšími, ultramoderními pomůckami. Pojďte si s námi ale připomenout, jaké „vychytávky“ jste kdysi do školy nosili vy, nebo dokonce vaši rodiče.

Penál na magnet nebo fixy s vůní ovoce

Dnešní školáci by se divili, kdyby měli psát plnicím perem s hrotem, který se snadno „rozskřípal“, před tělocvikem se povinně převlékat do rudých trenek (v případě holek epesních modrých s gumičkou) a bílého nátělníku, a takový piják by jen těžko uměli správně použít. No, ruku na srdce, kdo z nás ho tehdy používal k pravému účelu... Báječně se na něj kreslilo.

K dostání byly maximálně tři typy penálů, tvrdé gumy spíše utvářely rozmazané šedé fleky, než že by skutečně gumovaly, a kdo měl plnicí pero s hlavou pandy na víčku, byl naprostý king. Argument, že školní aktovka by měla být lehká a ergonomicky tvarovaná, s polstrovanými a nastavitelnými popruhy? Ale jděte, to tehdy opravdu nikdo moc neřešil. Rodiče byli většinou šťastní, když se jim podařilo sehnat takovou, která by se jejich školáčkovi aspoň trochu líbila. Většina modelů v osmdesátkách byla z koženky. S váhou knížek si nikdo hlavu nelámal, nějak jsme je prostě do školy donést museli, že.

Aktovky ani přezůvky se od sebe moc nelišily

V dobách, kdy mnozí z nás navštěvovala základní školu, nebyla nabídka školních pomůcek a potřeb ani zdaleka tak bohatá a pestrá jako dnes. Školáci nosili povětšinou  stejné unifikované aktovky, penály i přezůvky, jelikož jiné v obchodech zkrátka nebyly. Na druhou stranu, neměli si vzájemně co závidět.

Mnohé z retro pomůcek, které všichni důvěrně známe, přežily do současnosti, jako jsou například vodové barvy nebo tempery, archy s barevnými papíry, voňavé gumy nebo fixy, vystřihovací písmenka a číslice, malé taštičky s patentkou na krk (dříve využívané jako pouzdro pro lístek na oběd do školní jídelny), modurit nebo třeba vícebarevné tužky.

Fenomén: Žvýkačka ve tvaru cigaret a další retro cukrovinky, které dnešní děti už neochutnají

Klovatina přilepila vše, co se dalo

A naopak jiné skvosty už neseženete. Tak schválně, pamatujete, jak chutná lepidlo klovatina? Nijak zvlášť. Houfně jsme ochutnávali také legendární bílou lepicí pastu, ta byla o něco snesitelnější. Klovatina ale zase mnohem lépe držela a dalo se s ní přilepit vše, na co si jen vzpomenete. 

Mezi penály byl za socialismu hitem plastový model na magnet. Toužil po něm snad každý a hodně špatně se sháněl. Nebyl moc praktický, téměř nic se do něj nevešlo, přesto šlo o žádaný artikl. Stejně tak jako penál vícepatrový, to bylo vyloženě podpultové zboží. Kdo už ovládl umění psát plnicím perem, ten mohl přejít na „čínu“ neboli tenkou propisku, která nedělala skvrny a kaňky.

Ve škole samozřejmě nesměly chybět sešity, to platí i dnes. Ale zatímco v 80. letech jsme je měli všichni navlas stejné, dneska je výběr obrovský a každý školák si může vybrat podle svého přání. Za sešity a bloky s pohádkovými motivy nebo oblíbenými postavičkami či populárními filmovými hrdiny si ovšem připlatíte. Podobně jako za speciální pomůcky a potřeby určené například pro leváky, jako jsou ergonomická pera či trojhranné pastelky.

Témata: Galerie, Školák, Prostě fenomén, fenomén, Retro, Základní škola, Socialismus, školní jídelna, Aktovka, Retro ČS, Knížka, Pero, Tělocvik, Penál, Malý Bobeš, Shanel, Trenky, Magnet, Školní potřeba