Maminka.czZdraví

Lék na horečku? Hlavně s rozumem

Dětem je ordinujeme proti horečce i na bolest. Jenže, podáváme je správně? Antirevmatika mohou být občas pěkně záludná!
, Časopis Maminka
26. 4. 2013
Lék na horečku? Hlavně s rozumem

Horečka, ucpaný nos, bolesti svalů a hlavy neboli nemoc na spadnutí. Nutnost chodit do práce, postarat se o rodinu a tisíc dalších povinností. Na lékaře není čas. Naštěstí stačí zapít pilulku a na pár hodin přijde úleva. Velmi často nás zachraňují od ulehnutí do postele na několik dní a dalších problémů. Tyto léky ale nejsou všemocné a nesou s sebou rizika používání, mnohdy nemalá.

Jsou to jedny z nejčastěji předepisovaných i užívaných přípravků. Pod pojmem nesteroidní antirevmatika je příliš neznáme. Upřesníme-li tento název na Aspirin či Ibuprofen, je to hned jasné. Asi těžko by se hledal dospělý, který po některém z těchto léků nikdy nesáhl. Statistiky z USA hovoří až o 20 milionech léčených osob. Statistická data v České republice nejsou přesně známa, lze předpokládat, že nesteroidními antirevmatiky je léčeno asi 500 000-600 000 osob.

Jak fungují a s čím nám pomohou

Nesteroidní antirevmatika dokážou v těle zjednodušeně řečeno zpomalit činnost speciálních enzymů a tím vlastně blokovat produkci tzv. prostaglandinů, tedy látek vyvolávajících zánět, horečku a bolest. Jsou dostupná bez lékařského předpisu, což ovšem neznamená, že bychom je měli užívat dlouhodobě jen podle svého uvážení. Jejich účinky se dají rozdělit do tří hlavních skupin:

 • protizánětlivé
 • antipyretické (vliv na tělesnou teplotu)
 • analgetické (vliv na bolest)

Akutně nám pomáhají v následujících případech:

 • snížení horečky
 • úleva od bolesti při chřipce a nachlazení
 • potlačení mírné až střední bolesti hlavy, zubů, zad
 • potlačení menstruačních bolestí

„Kyselina acetylsalicylová, obsažená v některých nesteroidních antirevmatikách, má navíc antiagregační účinek, což znamená, že zpomaluje srážení krevních destiček,“ uvádí MUDr. Zuzana Víchová a pokračuje: „Tento účinek je využívaný v léčbě kardiovaskulárních onemocnění - například ve stavech po infarktu myokardu nebo po ischemické cévní mozkové příhodě.“

Jak je dávkovat a kdy se mít na pozoru

Nesteroidní antirevmatika se v nižších dávkách používají vždy několik dní u výše uvedených akutních i chronických mírnějších bolestivých stavů. Specifické použití pak mají podle MUDr. Víchové v léčbě zánětlivých a degenerativních onemocnění pohybového aparátu - zde už je dávkování v rukou lékaře. „Je však také třeba upozornit na nebezpečí používání těchto léků v případě bolesti spojené s akutním infekčním zánětem,“ varuje lékařka. „Nesteroidní antirevmatika mohou způsobit dokonce zhoršení a nebezpečné rozšíření rozsahu zánětu!“ Vše je tedy i o míře bolesti. Je-li náhlá a téměř nesnesitelná a týká se například ORL oblastí (uší, krku), kůže nebo zubů, je určitě namístě raději okamžitě navštívit lékaře.

Konzultace s lékařem je nutná i u následujících skupin pacientů:

 • při opakovaném až chronickém užívání těchto léků
 • při nemocech kardiovaskulárního systému
 • diabetici
 • pacienti s onemocněním ledvin či trávicího traktu

Nežádoucí účinky

Není léku bez možných vedlejších účinků. V případě nesteroidních antirevmatik mohou nastat bohužel už po jedné dávce a pro někoho mohou být hodně nepříjemné až nebezpečné. „Hlavním nežádoucím účinkem jsou žaludeční obtíže, které mohou vyústit až ve vznik vředu,“ říká MUDr. Víchová.

„Proto je třeba velké opatrnosti v užívání těchto léků u lidí, kteří prodělali vředovou chorobu. Také lidé se zánětlivými střevními a jaterními onemocněními by se těchto léků měli vyvarovat,“ dodává. Až fatální následky v podobě ledvinového selhání mohou mít tyto léky pro hodně citlivé jedince -některé seniory, diabetiky, dehydratované pacienty či ty s onemocněním ledvin. Je tedy jasné, že i volně prodejný lék na mírnější bolesti bychom neměli bagatelizovat a užívat ho jako vitaminy nebo preventivně.

Děti a těhotné ženy velmi opatrně Horečkám, virózám a jiným neduhům jsou vystavovány v hojné míře děti, jejichž imunitní systém se postupně vyvíjí.
S podáváním nesteroidních antirevmatik musejí být rodiče maximálně opatrní. „Kyselina acetylsalicylová (Acylpyrin, Aspirin atd.) nemá být užívána u dětí do 16 let z důvodu rizika vzácného, ale velmi závažného Reyova syndromu,“ varuje MUDr. Víchová. „Ten způsobuje poškození mozku, jater a jiných orgánů. V rámci předcházení tomuto stavu se doporučuje tyto léky dětem nepodávat a nahrazovat je těmi s účinnou látkou paracetamol (Panadol či Paralen).“

Nesteroidní antirevmatika jsou také naprosto nevhodná pro těhotné ženy, zvláště od šestého měsíce (riziko poškození plodu) a ženy s nitroděložním tělískem. Zde totiž mohou snížit jeho antikoncepční efekt. Jako všude i u léků ze skupiny nesteroidních antirevmatik platí „všeho s mírou“, obzvlášť teď v zimním období, které se nese ve znamení viróz a chřipek. Aby nám byly opravdu dobrým pomocníkem, musíme je užívat jen tak, jak doporučují odborníci a velí náš stálý zdravotní stav.

Žádná pilulka totiž nenahradí to nejdůležitější - klid na lůžku, dostatečný přísun vitaminů a tekutin. Fakt, že si tělo velmi často dovede poradit samo, je totiž čím dál více zanedbáván, a to je škoda.

Témata: Časopis Maminka, Zdraví, Následující případ, Lék, Dobrý pomocník, Rozum
Mohlo by vás zajímat
Odhalte tajemství dřív než ultrazvuk: Holčička, nebo chlapeček?
Skřítek, víla nebo myš? Inspirace na podzimní masky není nikdy dost
Kam s dětmi o víkendu: Festival Evolution, LUSTR nebo Struny dětem
Víme, jaká jména budou nejpopulárnější v roce 2018. Inspirujete se?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu