Maminka.czDěti a nemoci

Lékaři mu nedávali šanci na přežití. Měli jsme pro něj i rakev, ale náš bojovník všem vytřel zrak, říká o svém synovi jeho máma

Dita Mrázková 2.  10.  2022
Že se zázraky někdy skutečně dějí a že příroda (a taky lidské tělo) dokáže divy, nejsou jen prázdné fráze. Své o tom vědí rodiče malého bojovníka Noaha, který se narodil s nedovyvinutým mozkem a kterého lékaři v podstatě "odepsali". Dnes je mu deset, miluje královskou rodinu a fandí mu lidé z celého světa.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Nenarodí se živý?

Jen těžko uvěřitelný příběh se (zatím) šťastným koncem. Tak by se dal charakterizovat osud desetiletého Noaha z Británie, který se narodil v březnu 2012 s pouhými 2 % mozku. Chlapcův mozek byl už v děloze doslova zničen porencefalickou cystou – dutinou naplněnou mozkomíšním mokem, tzv. hydrocefalem. Voda na mozku způsobovala obrovský tlak, a tak hrozilo, že se Noah nenarodí živý. 

VIDEO: Žálkovy a jejich syna potkal těžký osud

Nastávající mamince bylo pětkrát doporučeno, aby podstoupila potrat nebo naplánovala pohřeb svého dítěte. Dokonce ona a její manžel pořídili malou rakev, ale ani jeden z rodičů nepřestal doufat v zázrak. Ten přišel o tři roky později.

"Můj malý chlapec nebyl schopen chodit jako ostatní batolata. Po celá léta měl monitor dechu, který spustil alarm pokaždé, když přestal dýchat. Několik let jsem téměř nespala. Bylo to vážně děsivé," vzpomíná na první roky Shelly. Noah potřeboval nepřetržitou péči. Strávil bezpočet hodin v nemocnici kvůli vyšetřování a operacím. Všechno prý ale bral s neuvěřitelnou lehkostí a bojovností. 

Postavil se na vlastní nohy

Po třech letech se objem jeho mozku zvětšil na neuvěřitelných 80 %. "Nemohla jsem uvěřit svým očím, když jsem sledovala svého desetiletého syna, jak se poprvé po třech letech postavil na nohy. Můj zázračný chlapec vypadal v ortéze s rukou hrdě položenou na rukojeti invalidního vozíku jako anděl se zářivě šťastnýma očima. Nikdy jsem nepochybovala o tom, že Noe může dosáhnout všeho, co chce – navzdory všem těm strašným varováním, která dostával celý svůj život," svěřila se dojatá máma.

Přitom lékařské prognózy zněly, že chlapec nikdy nebude chodit, mluvit, a dokonce že ani nebude jíst bez pomoci.

Péče o Noaha je podle jeho matky každodenní výzvou, protože sama bojuje s vzácnou formou artritidy zvanou Stillova choroba, která omezuje pohyb a způsobuje bolest. Její největší oporou je tak její muž a otec Noaha, který jí celých deset let pomáhá a podporuje ji.

Dnes miluje Minecraft

Noah je prý posedlý auty, Minecraftem a zpíváním muzikálových hitů. Baví ho vymýšlet si všelijaké vtipy, rád se směje a každý den mámu a tátu překvapuje nějakou novou dovedností.

Nedávno se u příležitosti jeho desátých narozenin rodina oblékla do kostýmů Star Wars a užívala si narozeninovou párty. Noah prý může rychle onemocnět, což se bohužel stalo právě pár dnů po oslavě. Shelly zavzpomínala na zatím poslední náročné období.

"Byl zmatený a měl strašnou bolest hlavy. Čekali jsme deset hodin u nemocničního lůžka, než nám lékaři řekli, že má v mozku infekci. Dostal se ale z toho a všechny nás moc překvapila podpora lidí z celého světa, kteří nás sledují na Instagramu a kteří synovi přáli brzké uzdravení.  Je to vyčerpávající, být stále ve střehu, ale jinak už to ani neznáme. Proto si chceme společně užít každý den."

Témata: Porod, Rodina a vztahy, Rodina, Láska a vztahy, Instagram, Nemoci, Syn, Děti a nemoci, Nemoc, Otec, Životní příběh, Zrak, královna Alžběta, Noa, Aspergerův syndrom, zázrak, Minecraft, Británie, hydrocefalus, Invalidní vozík, Noah, Mozek, Lékař, Velká Británie, Máma
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tajemná linea nigra: Co znamená hnědá čára uprostřed těhotenského bříška?
Machová Martinasim
Těhotenství
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod
Chlapec žil pouhých 10 dní. Společně strávený čas pro nás byl požehnáním, tvrdí rodina. Jejich dojemný příběh obletěl celý svět
Formánková Simona
Příběhy