Maminka.czDovolená s dětmi

Lékárnička na dovolenou s dětmi: Na co byste neměli zapomenout?

Simona Procházková 2.  7.  2020
Co nakoupit do cestovní rodinné lékárničky? Předem je potřeba dobře promyslet, co by v ní určitě nemělo chybět vzhledem k tomu, kdo jede, kde a jakým způsobem budete dovolenou trávit a jaké potenciální zdravotní potíže vám ji můžou hodně rychle znepříjemnit. Co radí lékárníci?

Dovolená není zárukou, že se nepřihodí žádné zdravotní problémy. Také na cestách je důležité mít po ruce alespoň základní léčivé přípravky a prostředky pro ošetření a první pomoc. Optimální cestovní lékárnička je pro každého trochu jiná. Kdybychom totiž poslechli všechny dobře míněné rady, jaké léky si vzít na dovolenou, neodjedeme s malou krabičkou, ale s kufrem plným léků a zdravotních pomůcek.

Cestovní lékárnička by měla být vybavena s ohledem na místo, délku a charakter prázdninového pobytu. Zásadní je počet cestovatelů, přítomnost dětí a jejich věk i chronické nemoci nebo alergie, kterými případně členové rodiny trpí,“ říká Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory. Jeho slova doplňuje Mgr. Leona Štěpková z Alphega lékárny: „Jinou lékárničku si pořídí sportovec do hor, jinou rodina s dětmi do resortu k moři, jinou lidé jezdící na kolech po Čechách,“ upozorňuje.

Homeopatická lékarnička na dovolenou. Poradíme vám, co vám pomůže na běžné obtíže

Co všechno je tedy vhodné do rodinné cestovní lékárničky zahrnout?

Pravidelně užívané léky:

Zní to jako samozřejmost, ale často se stává, že zůstanou doma. Pilulku, kterou máte vy nebo dítě polknout v den odjezdu, raději odstřihněte z platíčka a nechte stranou. Bez svých léků se na dovolené obejdete těžko a jejich shánění vám může prázdniny pokazit. Jedná se například o léky na léčbu vysokého krevního tlaku, srážlivosti krve, cukrovky nebo potíží se štítnou žlázou.

Léky proti cestovním nevolnostem:

Žaludeční nevolnosti, bolesti hlavy, malátnost a silné pocení, to jsou charakteristické příznaky cestovní nevolnosti neboli kinetózy, kterou trpí při delší jízdě autem nebo autobusem spousta z nás. Zejména děti dokáže pěkně potrápit, nezřídka se projeví dokonce zvracením. Kinedryl je po generace záchranný prostředek všech rodičů, jimž děti zvrací v autě. Dospělí mohou sáhnout také po žvýkačkách proti nevolnosti (TravelGum) nebo po přípravcích Antimetil či Cocculine.

Je dětem špatně v autě? Nejlepší rady, jak nevolnosti zvládnout

Léky proti bolesti a horečce:

Tlumí bolest a působí protizánětlivě, proto je určitě dobré mít po ruce jak preparáty s obsahem paracetamolu, tak s ibuprofenem. Paracetamol doporučují lékaři jako lék první volby při horečce, naopak přípravky s ibuprofenem jsou vhodnější při potížích vyvolaných zánětem. V případě potřeby je lze i kombinovat (Paralen, Ibalgin, Ibuprofen, Nurofen, Brufen…). Pro děti nezapomeňte přibalit dětské varianty analgetik. Lahvičky se sirupy sice zaberou ve srovnání s tabletami více místa, ale děti tekuté léky snadněji polknou.

Léky na alergie:

Tablety nebo sirupy na vnitřní užití a také masti nebo gely na zklidnění kožních reakcí, léky, které alergici užívají dlouhodobě, inhalátor, oční nebo nosní kapky proti alergiím (Allergodil, Ocutein, Livostin atd.) a nějaké volně prodejné antihistaminikum v tabletách (Antialergin, Zyrtec nebo Xyzal) by měly být samozřejmostí.

Co musí obsahovat lékárnička pro miminko?

Léky na zažívací potíže a proti průjmu:

Pro všechny případy se vyplatí mít s sebou tradiční živočišné uhlí, je však potřeba počítat s tím, že pravděpodobně poněkud sníží účinnost dalších zároveň užívaných léků. Prověřeným prostředkem proti urputným průjmům je Endiaron, dobrou volbou je také sáhnout po přípravcích Immodium, Enterol nebo Hylak.

Přípravky na rýmu a kašel:

Ucpaný nos, bolest v krku a respirační potíže se nám nevyhýbají a mohou potrápit i během léta, stačí prochladnout ve vodě nebo pobývat v průvanu či klimatizovaných prostorách. Nezapomeňte proto na tabletky, pastilky, sirupy, kapičky nebo spreje proti podobným potížím (Mucobene, Vincentka pastilky, Stoptussin, Mucosolvan aj.). Vždy ve variantě pro dospělé i pro děti.

Dezinfekce, náplasti a obvazy:

Základní prostředky a přípravky na ošetření drobných zranění, odřenin a ran jsou povinnou výbavou každého dovolenkového zavazadla. Přibalte také pinzetu (třeba na odstranění klíšťat), nůžky a kromě polštářkových a vodotěsných náplastí a elastických obinadel pořiďte také speciální náplasti na puchýře.

A dále nezapomeňte přibalit:

  • mastičky a gely na bolestivé svaly, namožené klouby a otoky (Voltaren, Proenzi, konopná mast, Musclegard, Heparoid, Varixinal…)
  • oční úlevové kapky (Opthalmoseptonex nebo Ocuflash)
  • teploměr
  • repelentní přípravky proti hmyzu a klíšťatům a zklidňující gel či sprej na štípance (Fenistil, Betadine, Apipol…)
  • přípravky na popáleniny a spáleniny od slunce ve formě krému, gelu nebo spreje s rozprašovačem
  • dezinfekční ubrousky a gel na ruce
  • čípky proti zácpě a probiotika pro zdravé zažívání (Dulcolax, glycerínové čípky, Biopron, Probiolact apod.)
  • opalovací kosmetiku s vysokým ochranným faktorem
Témata: Zdraví, Děti, Praktické rady, Dovolená s dětmi, Cestování, Štítná žláza, sportovec, Vhodný lék, Olynth, Leon, Žvýkačka, Lékař, Zkušený pediatr, Enterol, Volby, Účinnost, Dov, Pinzeta, Brufen, Živočišné uhlí, Zdravotní problémy, Lékárnička, Tea tree oil, ENTER, Lék, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Procházková Simona
Maminka roku 2020
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Dojemnější fotku jste neviděli! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
kog
Porod
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Prachařová Kateřina
Vaše příběhy
GALERIE: Přáli si pro dceru sourozence a dočkali se paterčat! Jak žije rodina, kterou milují celé Spojené státy?
Formánková Simona
Instagram