Maminka.czChování a vztahy

Lenčin povzdech: Mě miluje, mé děti nesnáší

8. 8. 2015
Lenčin povzdech: Mě miluje, mé děti nesnáší
Přítel Lenky nemá rád její děti. Nemá rád žádné děti. Přesto ho Lenka miluje a on ji. Jejich vztah tím však samozřejmě velmi trpí a Lenka váhá, zda ve vztahu pokračovat.

V situaci, ve které se ocitla Lenka, je pravděpodobně vzhledem k vysoké rozvodovosti nemálo žen i mužů. Koneckonců i otec pohádkové Popelky, opovrhované dcery znovu ženatého vdovce, byl v podobné situaci. Paní Lenka nechce, aby její děti byly Popelkami, jenže si zároveň dobře uvědomuje, že nežije pouze život svých dětí, ale i svůj.

Ví, že děti jednou odejdou, a i přestože je bude dál milovat a podporovat, budou děti i ona žít své vlastní životy, své vlastní životní příběhy. Jenže život a rozhodování, která přináší, nebývají vždy jednoduchá, zvlášť když vše rozzáří i zkomplikuje láska…

Jarek byl láska na první pohled i dotek

Rozvedla jsem se před čtyřmi letyy, dceři byly dva a synovi jeden rok. Scénář byl naprosto obvyklý. Manžel v práci potkal někoho, kdo si ho na rozdíl ode mne všímal víc, než dvou maličkých dětí – jednoho batolete a jednoho mimina. Nicméně jsem až časem pochopila, že jsem měla štěstí v neštěstí – manželova láska, mladičká stážistka, nebyla totiž žádná zlatokopka. Manžel mi nechal dům, auto i slušnou finanční částku a odstěhoval se. Byla jsem smutná, ale ne na dně, navíc mi moc pomáhali moji i manželovi rodiče.

Dva roky po rozvodu jsem potkala Jarka, temperamentního a charizmatického Čechoameričana, který se ve Státech rozvedl a vrátil se do země, odkud pocházeli jeho rodiče a začal tu podnikat. Jarek byl láska na první pohled i dotek, neskutečně nás to k sobě táhlo. Nikdy jsem nic takového nezažila.

Když už je „dětí moc“ a já začnu „vyšilovat“, jednoduše odejde

Přes všechnu lásku a vášeň jsem brzy pochopila, že jsem si vztahem „zavařila“. Nejsem naivka, a když mi Jarek vyprávěl o problematickém vztahu ke svým dospívajícím dětem, které zůstaly ve Státech, ihned mi došlo, že si mé malé děti opravdu nezamiluje. Zvlášť mého, po mužské autoritě a vzoru prahnoucího syna, který dává někdy poněkud agresivním a hlučným způsobem najevo svou neustále zvýšenou potřebu zájmu.

Dcera je naopak introvert, „pavoučí žena“, kterou si jen tak někdo nezíská. I milovník dětí, vedoucí táborů, zaměstnanec školky a psycholog v jedné osobě by to měl s mými dětmi těžké – to jsem si naplno uvědomovala!

 I tak jsem Jarkovi naprosto propadla a zcela pragmaticky jsem se snažila užít si každou chvíli s ním. „To, kdy mě kvůli dětem opustí, je jen otázkou času,“ říkala jsem si často. Mnohokrát byl u mě na večeři, několikrát  s námi na výletě, v bazénu, jednou na dva dny na horách – vše přežil, ale viditelně znechucený a otrávený.

Dětí se stranil, na sjezdovce dělal, že k nám nepatří, v bazéně si dal svých pár bazénů a šel do sauny. Pokud je u nás, občas s dětmi ze slušnosti ke mně něco prohodí a když už je „dětí moc“ a já začnu „vyšilovat“, jednoduše odejde. Pokud jsme ale bez dětí, stane se z Jarka úžasný a zábavný chlap.

Jsem jak mezi dvěma mlýnskými kameny

„Ano, Lenko, nemám je rád.“ přiznal se mi Jarek naprosto otevřeně. „Snaž se to nebrat osobně, nejde o tvé konkrétní děti, já to prostě s žádnými dětmi neumím. Nebaví mě, nechápu je a ony evidentně nechápou mě.“ Jenže já toužím nejen po Jarkovi, ale i po rodinném životě, neumím si představit, jak budou mé děti akceptovat Jarka třeba v pubertě.

Bojím se, že je moje láska odsouzená ke zmaru a snažím se najít jakoukoliv cestu, abych mohla být s Jarkem a přitom se vnitřně víc a víc neodlučovala od dětí. Jsem jak mezi dvěma mlýnskými kameny – děti, nebo přítel? Vzdát se dětí je naprosto nemyslitelné a vzdát se Jarka je jako vzdát se života. Žít společně by pro nás všechny bylo peklo.

Jarek se dětem vyhýbá a já se podvědomě snažím jim vše nějak kompenzovat. Děti to cítí, syn celé situace hodně zneužívá. Vše vycítil i bývalý manžel, který se na mého přítele dětí často vyptává, a pak ke mně mívá dlouhé promluvy. Vůbec nevím, co mám dělat, v hlavě i srdci mám zmatek.

(Lenka, 34 let)

den deti
Témata: Děti, Vaše příběhy, Chování a vztahy, Lenc, Popelka, Povzdech, Životní příběh, Bývalý manžel

Mohlo by vás zajímat
Zveřejňuje fotky dcery na sítích, ale neukáže ji! Jak to dělá?
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Monika Bagárová porodila. Holčička má netradiční jméno po babičce
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Rouška z trička: Jednoduchý návod bez šití! Video s postupem
Aneta Krejčíková je dvojnásobná máma, má dceru! Jak se jmenuje?
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
Holčička se narodila s jizvou na tváři. Zranili ji lékaři při císaři

Horoskopy

Ryby Před partnerem se už nestydíte mluvit o tom, co vás moc trápí. Jen nezacházejte do detailů, pokazili…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Kamila, Petronila, Petronela

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné