Maminka.czSlavní rodiče

Lenka Vlasáková: Velké děti by doma být neměly

, Časopis Moje psychologie
19. 7. 2016
Lenka Vlasáková: Velké děti by doma být neměly
S Lenkou Vlasákovou jsem se setkala u vchodu do Pražské botanické zahrady jednoho prosluněného pátečního večera. Navenek působila křehce, mluvila tiše, ale překvapila mě svou přímostí, otevřeností a odvahou mluvit o své síle i slabosti.

Na dnešní focení jste přišla ve speciálních lehkých botách s tenkou podrážkou, které připomínají chůzi naboso. Prý v nich chodíte už několik měsíců. Proč?

Díky nim si neustále uvědomuji, co moje nohy dělají. Tak napříkald doma při vaření jsem zjistila, že při tom mám jednu nohu neustále zaťatou. To jsem si nikdy předtím neuvědomila. Takže teď prsty u nohou neustále vědomě povoluji a snažím se cítit plochu pod sebou. Ráda chodím bosa, v létě tak chodím často, ale tohle je ještě trochu jiný zážitek. Úplně cítím, jak mě zklidňuje, navozuje rovnováhu. Když jsem po několika týdnech této chůze "nalehko" musela na nějakou akci vyrazit v botách na podpatku, vydržela jsem v nich dvě hodiny a opravdu jsem trpěla. Potom jsem se šla co nejrychleji přezout. Kašlu na to, řekla jsem si, to nejde! Po této zkušenosti už prostě chůzi vnímám jinak.

Vašemu nejmladšímu synovi je pět let, takže přichází období, kdy znovu začínáte mít trochu víc prostoru a času pro sebe. Znamená to něco pro vás?

Určitě. Najednou zjišťuji, že odvedu děti do školy, do školky a mám čtyři hodiny jen pro sebe. A s tím časem se učím nakládat. Takže si někam třeba sednu. A už to, že můžu sedět, mi přijde jako zázrak. Nemusím vůbec nic dělat, můžu si jen tak přemýšlet nebo číst. Jsem vášnivý čtenář a to, že si můžu svobodně číst, ne v rychlosti a s vědomím, že jsem už měla dělat něco jiného, to je pro mě krásné.

Navíc jsme už dvakrát s Jeníkem (Lenčiným partnerem Janem Dolanským, pozn. red.) dovolili na tři dny odjet, udělat si čas pro nás dva. Jsem spolu už patnáct let a dlouho na to nebyl žádný prostor, takže ta možnost nás úplně fascinuje.

Všichni se mě ptají, zda mám problém nebo strach z toho, že děti postupně začínají odcházet z domova. A to teda nemám. Naopak, má nejstarší dcera Sofie už dva roky bydlela jinde, a teď sen vrátila zpátky. A já o ni znovu začala mít starost. Předtím jsem jí už dala důvěru, a teď jsem znovu začala mít potřebu ji hlídat a kontrolovat. Velké děti by doma být neměly!

Lenka Vlasáková se po mateřské vrátila do divadla

Máte nějakou vizi, kde byste se chtěla vidět za dvanáct čtrnáct let, až se z domova odstěhují všechny děti? Až budete mít spoustu času jen pro sebe?

(Dlouho mlčí a přemýšlí). Co bych tak chtěla pro sebe? Vizi žádnou nemám. V poslední době se okolo mě objevili lidé, které mohu považovat za přátele, a přála bych si, abych těch opravdových přátel okolo sebe měla tolik, jako mám teď.

Jsou to strašně zajímaví, vnitřně bohatí lidé, které obdivuji pro jejich práci, kvůli tomu, jací jsou. Byla bych moc ráda, kdyby se mi podařilo pěstovat to přátelství, a když děti odejdou, mít s kým jít posedět, odjat na týden cvičit jógu. Ráda bych měla čas pro sebe, byla bych ráda, kdyby mě pořád bavila práce a kdybych se dokázala odstřihout od věcí, které mě prozatím zneklidňují a neumím s nimi pracovat - to jsou média.

Celý rozhovor s Lenkou Vlasákovou si můžete přečíst v časopise Moje psychologie 6/2016

 
Maminka Roku 2019
Témata: Děti, Slavní rodiče, Časopis Moje psychologie, Byt, Lenk, Nejmladší syn, Dcera Sofie, Lenc, Nejstarší dcera, Celý rozhovor, Lenka

Mohlo by vás zajímat
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Nechci být otrokem dětí. Dva potomci stačí, říká Agáta Prachařová
Nejtěžší je rozdělit čas a pozornost pro každé dítě, říká devítinásobná maminka
Řeč těla při spánku: Na zádech spí králové, schoulení jsou mamánci
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
Mají to těžší ženy, nebo muži? Marie Doležalová má jasno!
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!
Maminka roku: Syn mi holil hlavu, smál se, já brečela, říká Andrea

Horoskopy

Panna Občas si říkáte, že je všechno jednotvárné. Tak to zkuste změnit. Sice nemáte energie na rozdávání, ale…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Michaela, Michala, Michelle

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu