Maminka.czMaminka cestuje

Létání s miminkem: Co je důležité vědět před prvním letem?

Vanda Stöckbauerová 10.  5.  2023
Léto se blíží a s ním i čas dovolených. Možná právě přemýšlíte, jestli cestovat na dovolenou letadlem, když máte v rodině malý přírůstek. I zkušení cestovatelé se po narození miminka mají o létání s dětmi co učit. Je tam totiž mnoho specifik a obecně zažitých mýtů. Jak to tedy s létáním a malými dětmi je? Na nejčastější dotazy, které rodiče zajímají, odpovídá zkušená cestovatelka Tereza Schindlerová.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Je letenka pro miminko zdarma?

Možná jste někde slyšeli, že děti do 2 let létají zdarma. Zdarma to nebylo nikdy, ale za poplatky, které se většinou rovnaly několika stokorunám za let. To platí i dnes, ale spíše u klasických aerolinek a charterových letů (typicky s cestovní kanceláří). Z Prahy však víc a víc létají nízkonákladové aerolinky, u kterých platí jiná pravidla. Většinou jde o fixní cenu (od cca 700 do 1500 Kč) za let, která někdy může být i vyšší než cena za letenku pro dospělého.

VIDEO: Podcast Maminka: Kam cestovat s dětmi? Jaká destinace bude ideální?

Můžeme s kočárkem do letadla?

Kočárek si můžete vzít zdarma s sebou a je jedno, zda jde o korbičku, nebo golfky. Musíte ho umět složit a některé aerolinky limitují počet kusů rozloženého kočárku (na 2 až 3 kusy). Kočárek necháte označit na check-inu a odbavit anebo si ho můžete vzít až k letadlu, kde ho odevzdáte. Zároveň na letištích za bezpečnostní kontrolou často najdete erární kočárky.

Jaká zavazadla můžu mít pro miminko/děti?

Každá letecká společnost si tato pravidla určuje sama. Vždy pečlivě nastudujte webové stránky aerolinky, se kterou poletíte. Překvapením může být, že u některých nízkonákladových aerolinek si děti do 2 let mohou vzít jednu tašku a až dva kusy dětského vybavení zdarma. Za dětské vybavení se považuje kočárek, dětská postýlka nebo autosedačka. 

Je povoleno vzít jídlo a pití pro dítě na palubu letadla?

Miminku a malým dětem můžete vzít, co potřebujete, a to i nad povolený limit 100 ml. Na bezpečnostní kontrole tekutiny pro děti vyndáte ze zavazadla a necháte je pracovníka zkontrolovat. Letecké společnosti nic ukazovat nemusíte.

Jak děti na letišti zabavit a kde nakojit?

Předem si nastudujte mapu letiště, kterou najdete vždy na webu. Pokud nejde o vyloženě malé letiště, většinou bude disponovat kojící nebo dětskou místností. Tam najdete kojící křeslo, mikrovlnku, lednici, přebalovací pult, drobné hračky. Pro malé děti pak letiště často mají dětské koutky, minihřiště, opičí dráhy.

Musím stát frontu?

V hlavní sezóně bývají letiště přeplněná a stojí se dlouhé fronty na odbavení a pak na bezpečnostní kontrolu. Těm se někdy můžete s dětmi vyhnout, stačí sledovat cedule. Některé aerolinky umožňují rodinám odbavení na přepážce pro cestující s přednostním odbavením. Když nevíte, tak za zeptání nic nedáte. Některá letiště mají vyhrazenou speciální frontu na bezpečnostní kontrolu pro rodiny s dětmi.

Maminka cestuje: Jaký věk dětí je nejnáročnější pro cesty letadlem?

Jak projít s miminkem bezpečnostní kontrolou?

Nejčastějším způsobem je, že nejdříve bezpečnostním rámem projde jeden rodič sám a pak se vrátí pro miminko, se kterým poté projde rámem znovu. Miminko nesmí být v nosítku. Nosítko musíte odložit společně se zavazadly na pás.

Kde sedí dítě na palubě letadla?

Děti do 2 let sedí na klíně dospělého a nemají nárok na vlastní sedadlo. Nicméně nikdo vám nebrání koupit si sedadlo navíc a miminko do něho v autosedačce certifikované pro letadlo usadit. Miminko na vašem klíně musí být během vzletu a přistání připoutané speciálním bezpečnostním pásem, který navlečete na svůj pás. Tento pás vám obstará posádka letadla.

Kdo je Tereza Schindlerová?

Tereza cestuje s manželem a dvěma malými dětmi pouze s příručními zavazadly. Za hotely šetří díky výměně domovů – ubytování zdarma pro celou rodinu zajistila například na Mallorce, Tenerife, ve Švýcarsku, Chorvatsku… O cestování nalehko, s dětmi a za dobrý peníz píše na svém blogu Cestujzababku.cz

Klepněte pro větší obrázek
Tereza Schindlerová

Léto s dětmi

Hledáte inspiraci, co podniknout a kam vyrazit s dětmi  o prázdninách? Kde si užijete sport, zábavu a dobrodružství? Přinášíme spoustu inspirativních nápadů, praktických tipů a rad. Dozvíte se, kde najdete nejkrásnější místa na výlety, rodinné cyklo a pěší turistické stezky, kam se vydat za kulturou, kde objevíte zajímavá místa. Nechybí ani praktické tipy a důležité informace, týkající se dovolené a cestování, které potřebujete vědět.

Témata: Dovolená s dětmi, Rodina, Miminko, Cestujeme, Maminka cestuje, Prázdniny, Kočárek, Léto s dětmi, Chorvatsko, letadlo, Švýcarsko, Let, Mallorka, Letenka, Letiště, Malé dítě, Tenerife, Praha, Aerolinky, Létání, Kočárky na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat

Video