Maminka.czDěti a nemoci

Má teplotu, stěžuje si, že ho škrábe v krku? Letní angíny právě útočí!

19. 8. 2020
Má teplotu, stěžuje si, že ho škrábe v krku? Letní angíny právě útočí!
Takzvaná letní angína není žádným výmyslem, podle lékařů skutečně existuje a k onemocnění stačí, zejména u dětí, často jen málo. Čím se liší od té běžné, jaké jsou nejčastější příčiny jejího vzniku? A kdy jsou potřeba antibiotika?

Palčivá bolest, škrábání a pálení v krku, bolestivě nateklé a zvětšené uzliny, zvýšená teplota nebo dokonce horečka, zimnice, potíže s polykáním, schvácenost, vysílení a urputná bolest hlavy... ano, takto se obvykle hlásí o slovo nepříjemná angína. Nejde o podzimní či zimní nemoc, objevit se a znepříjemnit život může i uprostřed horkého léta. Děti patří mezi nejohroženější skupinu. Jsou tzv. letní angíny něčím specifické? Liší se nějak od těch, které nás provázejí sychravějším zbytkem roku?

Virová, nebo bakteriální?

„Angína je akutní zánět mandlí virového, bakteriálního a vzácněji i mykotického původu. Oproti tomu nachlazení neboli nemoc z nachlazení je akutní virový zánět horních cest dýchacích. Příznaky angíny jsou obvykle bolest v krku, bolest při polykání, zvýšená teplota. Sliznice patra i mandlí bývá zarudlá, mandle mohou být zvětšeny a doprovázené tzv. povlaky. Rozlišení při fyzikálním vyšetření nebývá jednoznačné, u bakteriální angíny pozorujeme častěji zvětšené krční uzliny, virová angína je více spojená s kašlem, rýmou a zánětem spojivek,“ vysvětluje MUDr. Silvia Bajová, dětská lékařka z Nemocnice Na Homolce.

Spálová angína u dětí může mít různý průběh, antibiotika jsou nutností

Angínu samozřejmě vždy jednoznačně diagnostikuje lékař, zkušený praktik ji obyčejně odhalí již pohledem do krku a podle některých dalších příznaků. Určení diagnózy obvykle podpoří i laboratorní vyšetření, která mohou naznačit nejefektivnější směr léčby (jaká antibiotika nasadit). Bakteriální angíny se vyznačují typickými bělavými až žlutavými ložisky a povlaky na mandlích, u virových je celé hrdlo spíše začervenalé a antibiotika se obvykle nepředepisují. A pozor! Sytě červená sliznice krku může též naznačovat streptokokovou spálovou angínu, která má však na rozdíl od virové velmi rychlý nástup. 

„Zimní a letní“: Čím se liší?

 „Tzv. letní angíny mají stejné původce jako angíny, které děti trápí po zbytek roku, jejich nástup ale může být díku teplu, jež bakteriím svědčí, rychlejší. Přispívá k tomu také např. to, když děti, které jsou rozpálené ze sluníčka, vypijí ledový nápoj nebo sní rychle zmrzlinu,“ tvrdí například dětská lékařka MUDr. Lenka Jeřábková. Letní angíny bývají navíc samozřejmě mnohem „otravnější“ – i přestože antibiotika obvykle rychle zaberou a horečky klesnou, zakáže prakticky každý lékař pobyt na slunci. Ten totiž oslabený organismus nadmíru vyčerpává a některé typy antibiotik také zvyšují citlivost pokožky ke slunečnímu záření, tzv. fotosenzitivitu – pokožka se pak velmi snadno spálí.

7 nejčastějších letních dětských nemocí. Pozor na úpal, zánět uší nebo „letní“ angínu

Typické příčiny letní angíny

Kupodivu bychom naše babičky opravdu měli poslechnout v tom, že ledový nápoj a překotné hltání zmrzliny horkem vyprahlému hrdlu spíše uškodí, než dopřeje osvěžení. „Nejčastěji je příčinou narušení rovnováhy mezi vnitřním prostředím těla a vnější teplotou… Pokud je organismus přehřátý a napijete se studené vody, pak se teplotním šokem změní podmínky na sliznici v krku a hltanu tak, že jsou snadněji prostupné pro infekce,“ tvrdí MUDr. Zbyněk Mlčoch. A dodává: „Velkou roli hraje v letních měsících používání klimatizace v budovách, obchodních centrech a automobilech. Klimatizace navíc vzduch nepříjemně vysušuje.“ Je tedy více než patrné, že čím je rozdíl mezi klimatizovaným a venkovním prostorem větší, tím většímu stresu tělo při rychlé změně vystavujeme. Bohužel zejména malé děti jsou k těmto změnám velmi citlivé.

„Angínu poznáme podle klinických příznaků. Pokud není možnost pomocných vyšetření, existuje i skórovací schéma k určení větší pravděpodobnosti bakteriální infekce při splnění kritérií. Takzvaný CRP test z kapky krve odliší bakteriální infekci od virové, ale nejpřesnější (až z 90 %)  je mikrobiologické vyšetření (stěr) nebo rychlý diagnostický ambulantní test (streptest),“ upřesňuje MUDr. Silvia Bajová.

Bakterie, nebo viry? Co všechno může odhalit CRP test?

Antibiotika ano, nebo ne?

Pokud se prokáže bakteriální původ nemoci, zejména streptokok skupiny A (šíří se vzduchem), lékem první volby je jednoznačně penicilin (v případě, že je na tento lék dítě alergické, pak jiné antibiotikum). Důležité je držet se přesně pokynů lékaře, dodržovat intervaly mezi jednotlivými dávkami a nevysazovat předčasně. Nejvhodnější formou antibiotik pro kojence a malé děti jsou antibiotické sirupy, které se podávají mnohem lépe než klasické tablety a lze je také jednodušeji dávkovat podle hmotnosti dítěte. 

U virové angíny pomůže zpravidla symptomatická terapie, což znamená snažit se pacientovi ulevit od nepříjemných či dokonce bolestivých příznaků. Doporučuje se kloktání roztoků k tomu určených, dezinfekční tablety, nedráždivá strava, dostatek tekutin a vitaminů, nosní kapky a zejména klidový režim a odpočinek. Onemocnění je zapotřebí léčit včas, při jeho přecházení totiž mohou vzniknout vážné zdravotní komplikace. Neléčená angína způsobená streptokokem může poškodit srdce, ledviny (může způsobit náhlé selhání) nebo klouby.

Témata: Zdraví, Děti a nemoci, Nemoc, Nemoci, Dětské nemoci, Ledový nápoj, Onemocnění, Vnitřní prostředí, Zbyněk Mlčoch, Nemocnice na Homolce, Turistika, Laboratorní vyšetření, Angína, Zbyněk, Lékař, Mandle, Oslabený organismus, Rychlý nástup, Let, Cyklistika, Teplotní šok, Bolest, Mlčoch, Antibiotika, Infekce

Mohlo by vás zajímat
Velký rodinný horoskop na rok 2021! Co čeká rodiče a děti podle hvězd?
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Kojící matky jako bohyně! Kontroverzní fotky nafotila jako reakci na kritiku
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Tři oříšky pro Popelku: Kuriozity z natáčení nejslavnější české pohádky
Poporodní deprese! Máma ukázala dvě odlišné fotky a sklidila neuvěřitelnou podporu!
Maminka roku: Miluši Smékalové bylo 23, když se rozhodla postarat se o sourozence
Očekávání vs. realita. Kresby mateřství, které pobaví i uklidní! Jedeme v tom všichni
Jak se konečně rozloučit s dudlíkem? Stačí jednoduchý trik. Inspirujte se!

Horoskopy

Vodnář Milí Vodnáři, dnes se neobejdete bez pádných argumentů, proč své pracovní povinnosti zanedbáváte.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Slavomír, Slavomíra, Slávek

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné