Maminka.czZdraví

„Letní angína“: Skutečně existuje?

30. 7. 2015
„Letní angína“: Skutečně existuje?
Je tzv. letní angína jen mýtem, nebo opravdu existuje? Pokud ano, čím se liší od té běžné a jaké jsou nejčastější příčiny jejího vzniku?

Angína – ať „letní, nebo „zimní“ bývá vždy velmi nepříjemná. Krk palčivě bolí a pálí, uzliny jsou bolestivě nateklé, každé polknutí je boj, celé tělo je schvácené, unavené a vysílené, často zužované nevolností. Nicméně snad každý, malý i velký, snáze snese povalování v peřinách během sychravého podzimu a blátivé zimy, než v letních měsících, kdy nás ven láká tolik úžasných aktivit – koupání, plavání, splouvání řek, slunění, cyklistika, turistika a spoustu dalších, typicky letních „příjemností“. Jsou tzv. letní angíny něčím specifické? Liší se nějak od těch, které nás provázejí sychravějším zbytkem roku?

Je libo virovou, nebo bakteriální?

Angínu samozřejmě diagnostikuje lékař; zkušený praktik ji obyčejně odhalí již pohledem do krku a podle některých dalších příznaků. Určení diagnózy obvykle podpoří i laboratorní vyšetření, která mohou naznačit nejefektivnější směr léčby (jaká antibiotika nasadit). Angíny mohou být jak bakteriální, s typickými bělavými až žlutavými ložisky a povlaky na mandlích, tak virové. Tehdy je celé hrdlo spíše začervenalé a antibiotika se obvykle nepředepisují.

Sytě červená sliznice krku může též naznačovat streptokokovou spálovou angínu, která má však na rozdíl od virové velmi rychlý nástup. Angína je sice většinou dobře léčitelná, avšak její léčbu bývá nezbytné svěřit odborníkovi, zvláště v případě bakteriální angíny, která může být v případě neléčení potencionálně nebezpečná.

„Zimní a letní“: Liší se nějak?

 „Tzv. letní angíny mají stejné původce jako angíny, které děti trápí po zbytek roku, jejich nástup ale může být díku teplu, jež bakteriím svědčí, rychlejší. Přispívá k tomu také např. to, když děti, které jsou rozpálené ze sluníčka, vypijí ledový nápoj nebo sní rychle zmrzlinu.“ tvrdí například dětská lékařka Lenka Jeřábková.

Letní angíny bývají navíc samozřejmě mnohem „otravnější“ – i přestože antibiotika obvykle rychle zaberou a horečky klesnou, zakáže vám prakticky každý lékař pobyt na slunci. Ten totiž oslabený organismus nadmíru vyčerpává a některé typy antibiotik také zvyšují citlivost pokožky ke slunečnímu záření, tzv. fotosenzitivitu – pokožka se pak velmi snadno spálí.

Typické příčiny letní angíny: Aneb že by měly babičky pravdu?

Kupodivu bychom naše babičky opravdu měli poslechnout v tom, že ledový nápoj a překotné hltání zmrzliny horkem vyprahlému hrdlu spíše uškodí, než dopřeje osvěžení. „Nejčastěji je příčinou narušení rovnováhy mezi vnitřním prostředím těla a vnější teplotou… Pokud je váš organismus přehřátý a napijete se studené vody, pak se teplotním šokem změní podmínky na sliznici v krku, hltanu a tonzilách tak, že jsou snadněji prostupné pro infekce.“ tvrdí například lékař Zbyněk Mlčoch.

A dále dodává to, co naše babičky tušit ani zažít nemohly: „Velkou roli hraje v letních měsících používání klimatizace v budovách, obchodních centrech a automobilech. Klimatizace navíc vzduch nepříjemně vysušuje.“ Je tedy více než patrné, že čím je rozdíl mezi klimatizovaným a venkovním prostorem větší, tím většímu stresu tělo při rychlé změně vystavujeme. Bohužel zejména malé děti jsou k těmto změnám velmi citlivé.

Témata: Zdraví, Letní angína, Laboratorní vyšetření, Turistika, Zbyněk Mlčoch, Angína, Cyklistika, Vnitřní prostředí, Rychlý nástup, Let, Teplotní šok, Oslabený organismus, Ledový nápoj

Mohlo by vás zajímat
Skandál během křtu. Kněz se neudržel a vrazil plačícímu dítěti facku
Jak zastavit krvácení z nosu u dětí a kdy jít raději k lékaři?
Těžký život s děckem! Na tohle vás nepřipraví žádné knihy o rodičovství!
Opravdu vychováváme děti bez předsudků? Zamyslete se nad tím!

Horoskopy

Štír Na konci pracovního týdne se stává, že člověk ztratí chuť do práce, takže si nemusíte vyčítat, když…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zdeňka, Zdenka, ZdenaRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu