Maminka.czZdraví

„Letní angína“: Skutečně existuje?

Je tzv. letní angína jen mýtem, nebo opravdu existuje? Pokud ano, čím se liší od té běžné a jaké jsou nejčastější příčiny jejího vzniku?
30. 7. 2015
„Letní angína“: Skutečně existuje?

Angína – ať „letní, nebo „zimní“ bývá vždy velmi nepříjemná. Krk palčivě bolí a pálí, uzliny jsou bolestivě nateklé, každé polknutí je boj, celé tělo je schvácené, unavené a vysílené, často zužované nevolností. Nicméně snad každý, malý i velký, snáze snese povalování v peřinách během sychravého podzimu a blátivé zimy, než v letních měsících, kdy nás ven láká tolik úžasných aktivit – koupání, plavání, splouvání řek, slunění, cyklistika, turistika a spoustu dalších, typicky letních „příjemností“. Jsou tzv. letní angíny něčím specifické? Liší se nějak od těch, které nás provázejí sychravějším zbytkem roku?

Je libo virovou, nebo bakteriální?

Angínu samozřejmě diagnostikuje lékař; zkušený praktik ji obyčejně odhalí již pohledem do krku a podle některých dalších příznaků. Určení diagnózy obvykle podpoří i laboratorní vyšetření, která mohou naznačit nejefektivnější směr léčby (jaká antibiotika nasadit). Angíny mohou být jak bakteriální, s typickými bělavými až žlutavými ložisky a povlaky na mandlích, tak virové. Tehdy je celé hrdlo spíše začervenalé a antibiotika se obvykle nepředepisují.

Sytě červená sliznice krku může též naznačovat streptokokovou spálovou angínu, která má však na rozdíl od virové velmi rychlý nástup. Angína je sice většinou dobře léčitelná, avšak její léčbu bývá nezbytné svěřit odborníkovi, zvláště v případě bakteriální angíny, která může být v případě neléčení potencionálně nebezpečná.

„Zimní a letní“: Liší se nějak?

 „Tzv. letní angíny mají stejné původce jako angíny, které děti trápí po zbytek roku, jejich nástup ale může být díku teplu, jež bakteriím svědčí, rychlejší. Přispívá k tomu také např. to, když děti, které jsou rozpálené ze sluníčka, vypijí ledový nápoj nebo sní rychle zmrzlinu.“ tvrdí například dětská lékařka Lenka Jeřábková.

Letní angíny bývají navíc samozřejmě mnohem „otravnější“ – i přestože antibiotika obvykle rychle zaberou a horečky klesnou, zakáže vám prakticky každý lékař pobyt na slunci. Ten totiž oslabený organismus nadmíru vyčerpává a některé typy antibiotik také zvyšují citlivost pokožky ke slunečnímu záření, tzv. fotosenzitivitu – pokožka se pak velmi snadno spálí.

Typické příčiny letní angíny: Aneb že by měly babičky pravdu?

Kupodivu bychom naše babičky opravdu měli poslechnout v tom, že ledový nápoj a překotné hltání zmrzliny horkem vyprahlému hrdlu spíše uškodí, než dopřeje osvěžení. „Nejčastěji je příčinou narušení rovnováhy mezi vnitřním prostředím těla a vnější teplotou… Pokud je váš organismus přehřátý a napijete se studené vody, pak se teplotním šokem změní podmínky na sliznici v krku, hltanu a tonzilách tak, že jsou snadněji prostupné pro infekce.“ tvrdí například lékař Zbyněk Mlčoch.

A dále dodává to, co naše babičky tušit ani zažít nemohly: „Velkou roli hraje v letních měsících používání klimatizace v budovách, obchodních centrech a automobilech. Klimatizace navíc vzduch nepříjemně vysušuje.“ Je tedy více než patrné, že čím je rozdíl mezi klimatizovaným a venkovním prostorem větší, tím většímu stresu tělo při rychlé změně vystavujeme. Bohužel zejména malé děti jsou k těmto změnám velmi citlivé.


Témata: Zdraví, Laboratorní vyšetření, Rychlý nástup, Oslabený organismus, Teplotní šok, Ledový nápoj, Letní angína, Angína, Vnitřní prostředí, Let

Mohlo by vás zajímat
Pes equinovarus neboli koňskou nohu lze úspěšně léčit, jen se o tom málo ví
Jak zdravě grilovat? Jde to! Připravte marinádu a grilujte při nižší teplotě
Bývalá lyžařka Šárka Strachová porodila holčičku. Víme, jak ji pojmenovala
 Agent 007 bude otcem! Rachel Weisz je ve 48 letech těhotná

Video

Které známé maminky vyrazily s naší redakcí nakupovat do Lindexu?

Horoskopy

Štír Máte volno, takže byste se měli více věnovat rodině. I když si to zatím nepřipouštíte, vypadá to totiž,…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Alexandra, Lola, KonrádRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu