Maminka.czPrázdniny

Jak vybrat dobrý dětský tábor: Kde hledat, co zařídit a co bude letos jinak?

13. 6. 2020
Přemýšlíte, zda děti poslat o prázdninách na tábor? Dlouho nebylo řečeno, zda to bude vůbec možné, nyní je už jasno, Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, že letní tábory budou. Za jakých podmínek? O co byste se měli zajímat? Poradíme, co všechno je potřeba včas zařídit i jak najdete ten nejlepší, kde se ratolesti budou cítit dobře a bezpečně.

Ministerstvo zdravotnictví koncem května rozhodlo, že při zachování současné příznivé epidemiologické situace se budou moci dětské letní tábory konat od 27. června, přičemž se jejich organizátoři musí řídit podmínkami hlavní hygieničky. Na co se tedy připravit, co všechno bude letos jinak? Podle hygienicko-epidemiologických opatření musí být zachován maximální počet dětí i pořadatelů jednoho pobytu do 300 lidí (s možností navýšení na 500 za příznivých podmínek), u stanových táborů pak maximálně 100 lidí. Jde vždy o celkový počet jak účastníků, tak organizátorů.

Zajděte za pediatrem!

Zásadní podmínkou, aby mohl váš potomek na tábor odjet, je aktuální potvrzení o zdravotním stavu od praktického lékaře. Zdravotní posudek od pediatra není ničím neobvyklým, ten bývá podmínkou pobytu dítěte na táboře každý rok. Letos je ale potřeba, aby byl vystaven aktuální, a potvrdil tak způsobilost dítěte na tábor jet i vzhledem k epidemii koronaviru. Kromě potvrzení od lékaře musí děti i ostatní účastníci, jako jsou vedoucí, personál kuchyně a úklidu či instruktoři, doložit potvrzení o bezinfekčnosti. „Potvrzení o bezinfekčnosti dokládá, že účastník nejeví příznaky Covid-19 a ve 14 dnech před odjezdem nepřišel do styku s osobou nemocnou infekčním onemocněním nebo podezřelou z nákazy Covid-19,“ objasňuje hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Kam s dětmi o prázdninách: Tábor, nebo babička? A jak vybrat?

Přísnější hygienický režim!

Mezi další podmínky budou patřit rovněž přísnější pravidla pro personál v kuchyni (zajištění provozní čistoty, vybavenost dostatkem ochranných prostředků), organizátoři budou povinni omezit kontakty účastníků tábora s okolím včetně výletů do míst, kde se koncentruje větší množství lidí (města, aquaparky, kulturní památky, hrady).

„Pokud bude dobrá epidemiologická situace a organizátoři budou dodržovat pravidla, není důvod, aby tábory neproběhly. Naopak bychom chtěli aktivity dětí v přírodě podpořit, a umožnit jim tak v létě seberozvoj a dobrodružství, které tábory přináší. Zvýšený důraz klademe především na dodržování pravidel osobní a provozní hygieny všech účastníků. To znamená pravidelné mytí rukou za použití mýdla a jednorázových ručníků, používání dezinfekce, pravidelný úklid a dezinfekce toalet a sprch, nošení roušek mimo areál tábora a volnou přírodu a dodržování preventivních pravidel při kašlání, kýchání a rýmě,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Povinnost nošení roušek by měli vedoucí tábora upravit podle aktuální epidemiologické situace. Podle počtu účastníků organizátoři vytvoří skupiny (oddíly) dětí, u kterých se omezí vzájemný kontakt, např. na táboře by se neměly pořádat společné akce pro všechny děti, a pokud ano, měly by být skupiny dětí v bezpečných odstupech.

Vybíráte tábor? Na tohle dávejte pozor!

Nabídka je momentálně dost bohatá a rozhodnout se, kam své potomky vyšlete, aby se jim tam líbilo a byli v dobrých rukách, není snadný úkol. Na co se zaměřit, když chcete vybrat tábor, kde bude vašemu dítěti skutečně dobře? Vybírejte spolu, povídejte si o jeho představě, soustřeďte se na jeho zájmy a zaměření tábora (na jaké téma probíhá například celotáborová hra). „O kvalitě tábora vám hodně napoví i délka jeho existence a reference, nejlepší je samozřejmě šeptanda a doporučení od kamarádů či známých. Většina táborů již zveřejňuje na webu fotografie i videa, má vlastní internetové nebo facebookové stránky. Ukažte dítěti na internetu místo, kde bude tábor probíhat, a fotky z předchozích ročníků. Zavzpomínejte a podělte se o své vlastní zábavné a vtipné zážitky a zkušenosti, udělejte maximum pro to, aby se na tábor těšilo. Ideální je, obzvláště, když dítě odjíždí na tábor poprvé, pokud jede v doprovodu sourozence nebo kamaráda. A dobrá rada na závěr, mobil nechte doma, pomůže to především vám, rodičům,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová, čtyřnásobná máma a majitelka a instruktorka Baby clubu Juklík, kde rovněž pořádají příměstské tábory a kempy, zaměřené na sport a plavání. Jak poznat, zda je pořadatel tábora spolehlivý a seriózní? Dobrým vodítkem je akreditace. Každý kvalitní dětský tábor by měl mít certifikát schválený Ministerstvem školství, kterým se akreditují hlavní vedoucí (na základě školení).

Kluci mívají větší strach z odloučení než holky. Jsou větší mamánci?

„Letos je určitě jiné to, že se s nabídkou na tábory roztrhl pytel. Organizací se zabývají i firmy, které s dětskými aktivitami doposud neměly zkušenosti a lektory nabírají brigádně. Proto určitě doporučuji rodičům ověřit si kvalitu tábora ještě důkladněji než obvykle, přečíst reference, zajímat se o zkušenosti organizátora s prací s dětmi. Tábor, kam posíláme naše děti, by měl mít kvalitní zázemí, skvělou organizaci, předem naplánovaný program, zábavnou náplň, a hlavně musí být veden lidmi, kteří dětem rozumí a mají s prací s nimi dostatek zkušeností,“ zdůrazňuje Kristýna Přibylová, majitelka dětských tělocvičen Monkey’s Gym, která sama pořádá příměstské sportovní dětské tábory a kempy.

Co zabalit do kufru?

Připravili jsme pro vás stručný přehled základních potřeb, které by s sebou dítě mělo mít, když vyráží na dvoutýdenní letní tábor. A nezapomeňte, zavazadlo balte společně, ať potomek přesně ví, kde co má. Zde je to nejnutnější:

 • turistický batůžek na výlety
 • pohodlnou obuv: outdoorové boty, tenisky, holiny, sandály a žabky nebo boty do vody
 • pláštěnku a nepromokavou bundu
 • pokrývku hlavy (slabou bavlněnou čepici a kšiltovku)
 • sluneční brýle (raději dvoje) a plavky
 • tři až čtyři mikiny
 • pět až šest triček (alespoň jedno s dlouhým rukávem)
 • dvoje až troje kraťasy
 • troje dlouhé kalhoty, tepláky
 • dva ručníky a jednu větší osušku
 • na každý den ponožky a trenky, slipy, spodní kalhotky
 • oblečení na spaní, ideálně triko s dlouhým rukávem a tepláky
 • šátek nebo nákrčník
 • láhev na pití, baterku, látkový vak na špinavé prádlo
 • léky, které pravidelně užívá
 • hygienické potřeby: zubní kartáček a pasta, mýdlo a šampon, dezinfekce na ruce, antibakteriální ubrousky, hřeben, papírové kapesníky a toaletní papír, opalovací krém, repelent proti hmyzu
 • oblíbenou hračku nebo plyšáka
 • podle pokynů organizátora případně: příbor, ešus, cestovní hrnek s uchem (nejlépe nerez nebo plast), utěrka, zavírací nožík atd.
Nenaleťte při výběru příměstského tábora

Nezapomeňte na pojištění!

Dobrým rozhodnutím před odjezdem na letní tábor je pro všechny případy připojistit ratolest proti úrazu. Nejrůznější druhy úrazů a nehod jsou u dětí školního věku stále častější a v době prázdnin, kdy jsou mnohem aktivnější, více sportují a lítají venku, jejich počty každoročně ještě stoupají. „Nejčastějším úrazem bývají pohmožděniny, naražení, zlomeniny nebo tržné či řezné rány, které je třeba chirurgicky ošetřit. Úrazové pojištění můžete pro své dítě sjednat buď samostatně, anebo jako součást rodinné varianty úrazového pojištění. Zde je kromě majitele účtu zpravidla pojištěn i jeho partner nebo partnerka a neomezený počet dětí majitele. Pojistná ochrana je obvykle platná již následující den,“ říká Petr Psutka, specialista na pojištění z Moneta Money Bank.

„Ne všichni rodiče možná vědí, že i tábor se dá pojistit proti stornu. Umožňují to dnes už snad všechny pojišťovny. Například při částce 3000 Kč za tábor je storno poplatek zhruba 150 Kč a pojišťovna pak, v případě uplatnění storna, vrací až 80 % zaplacené částky,“ uvádí Kristýna Přibylová.

Maminka leden
Témata: Děti, Praktické rady, Dovolená s dětmi, Prázdniny, Kašlání, Ratolest, Balt, Tábor, Pořadatel, Covid, Hygienička, Storno, Dětský tábor, Monkey's Gym, Bezinfekčnost, Skauting, Potvrzení, Baby Club Juklík, Dezinfekce, Miki, Internet, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, GEA, GYM

Mohlo by vás zajímat
Láká vás malování na kameny? Tady máte vše, co potřebujete vědět!
Emoce a detaily z nevídané blízkosti! Nejlepší porodní fotky roku 2021
Být tátou holčičky dá zabrat. Podívejte se na fotky, co všechno musí muži vytrpět
Největší galerie porodních fotek, jakou jste viděli. Pozor, je to dojímavé a občas syrové
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!
8 divných věcí, které nám dělaly naše matky nebo babičky, když jsme byli malí
Proč chtějí batolata číst stejnou knížku pořád dokola? Možná vás to překvapí!
Za tři dny bez plenek! Snadná a rychlá metoda, která stojí za vyzkoušení
Tohle neříkejte dětem, když brečí! Proč a co se může stát?

Horoskopy

Panna Netlačte ve všem na pilu a nechte věcem volný průběh. V životě není vždycky všechno nalinkované, tak…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Matěj, Matyáš, Jasmína

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné