Maminka.czSlavní rodiče

Letní diety slavných

Šárka Schmidtová 14.  8.  2009
Letní diety slavných
Léto je ideálním obdobím pro hubnutí. Zeleniny i ovoce je dostatek, tak proč to nezkusit? Své o blahodárném účinku ananasu, grapefruitu, salátu a ostatních „zelených“ dobrot vědí i celebrity.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Každá z nás občas bojuje s nějakým tím kilogramem navíc. Většinou se ještě k tomu usadí tam, kde ho nejmíň potřebujeme. Takže ne abychom měly bujnější vnady nebo nám zesílila hubená lýtka, ale sádélko si vybírá místa, kde je nejvíc vidět. A obzvlášť v létě, kdy bychom rády nosily upnutá trička či krátké sukýnky a šortky, o plavkách nemluvě. Nikdy ale není pozdě začít s tím něco dělat. A léto je na to ideální čas. V té době nejenže nemáme takovou chuť k jídlu jako v zimě, ale tělo ani nemá tendenci ukládat si tuk, protože si nepamatuje, že za pár měsíců bude zima. Čerstvá zelenina a ovoce jsou navíc v pohodě dostupné, a to téměř všechny druhy, takže se nemusíme ládovat tím, co nám nechutná, ale je momentálně k mání.

V létě máme ještě jedno plus navíc - máme totiž motivaci. Motivaci k hubnutí, což je největší problém každé ženy. Jak se donutit omezit dobroty, když nás k tomu nic nežene?
Ale jakmile si představíme sebe v tom hezkém plážovém oblečku, který si chceme zabalit s sebou na dovolenou, nebo vidíme v zrcadle ten ošklivý faldík na břiše, který nám leze ze spodního prádla, hned máme chuť něco se sebou dělat. Léto je zkrátka pro hubnutí ideální. A slavní, kteří chtějí vypadat dobře, o tom vědí své.

Milovnice obilných klíčků

Zelenině propadla i bývalá členka dívčí kapely Spice Girls a manželka fotbalisty Davida Beckhama Victoria. Zjistila totiž, že na hubnutí je nejlepší -vždyť hlávkový salát či okurka nemají ve sto gramech ani dvacet kalorií! Třiatřicetiletá Victoria je ale přesvědčená, že musí vypadat dokonale i proto, že má po svém boku takového krasavce a tajnou postelovou lásku mnoha žen na celém světě Davida Beckhama. Ovšem zas tak úplně si z ní nelze brát příklad, se svou vychrtlou postavou je trnem v oku mnoha lékařů. Ona sama ale tvrdí, že nehladoví, protože k čerstvé -ne vařené! - zelenině přidává libové maso a vaječné omelety. Kromě toho je o ní známo, že cvičí až do roztrhání těla - to všechno by bylo v pořádku, ale chtělo by to opravdu s mírou.

Takže zeleninu ano, pohyb taky, ale občas nějaký ten dobrý obídek neuškodí. Alfou a omegou jídelníčku padesátnice Sharon Stoneové je zelenina - spořádá jí až kilogram denně! Nejraději má prý tu, která je sytě barevná -třeba jasně červenou papriku nebo zelené lusky. Když má chuť na zobání, dá si jednoduše obilné klíčky. Nemá to, holka, právě jednoduché - mladí jí šlapou na paty a důchodový věk se pomalu blíží. A když už na ni nejspíš nečeká žádný filmový hit, snaží se aspoň vypadat o deset patnáct let mladší… A mimochodem - cvičení prý moc nemusí, raději hledá nové pročišťující diety. Nicméně tvrdí, že v letních měsících je se svojí postavou vždy spokojená. Naše herečka Mahulena Bočanová nemusela nikdy nijak výrazně hubnout, a to ani tehdy, když přibrala během těhotenství neuvěřitelných třicet kilogramů. Ale když prý měla pocit, že jí někde něco přebývá, jedla jednoduše jenom mrkev. A ta se dá jíst na hodně způsobů; můžete ji ukusovat syrovou jako králíci, udělat si z ní mrkvový salát nebo ji trochu povařit na trošce másla. Je v ní spousta beta-karotenu, takže určitě neuškodí, ale dala bych jí tak den a pak ji vyměnila za nějakou jinou zeleninu. Mrkvičku papá i Drew Barrymoreová, avšak pouze mini karotku dovezenou z dalajlamovy zelinářské zahrádky! Ovšem vzhledem k tomu, že je přísná vegetariánka, zřejmě musí sníst zeleniny mnohem více.

Mimochodem, slavná herečka Milla Jovovichová naši Mahulenu během těhotenství ještě překonala - přibrala neuvěřitelných pětatřicet kilogramů a před porodem vážila sto kilo! Její lékař se zděsil - a ona sama, jakmile porodila dceru Ever Gabo, také. Vzhledem k tomu, že si mohla dovolit trochu jiný režim než my, obyčejní smrtelníci, pořídila si trenéra a téměř denně cvičila, kromě toho jedla jen lososa a artyčoky. Ach, ten úžasný Hollywood, taková dieta by se nám taky líbila, že?

Ovocné dobroty

Když už v létě hodně zeleniny, tak určitě i ovoce. Jen nesmíte zapomínat na to, že samo ovoce je dost sladké, a proto se doporučuje jíst ho raději v první polovině dne - a nepřidávat už žádný cukr. Ale i mezi ovocem se dá najít dost druhů, které se hodí na letní diety. Nedávno se rozmohla tzv. plážová dieta. Její podstata spočívá v tom, že skoro pořád jíte, ale jen ananas, kiwi a případně i jiné málo sladké ovoce. Hollywoodské herečky si ji oblíbily zejména proto, že ovoce bývá vždy k dispozici v jejich karavanech, a místo večeře s kolegy jdou raději spát. Rozhodně je to jednodušší způsob hubnutí než propaguje moderátorka Oprah Winfreyová, která do sebe v létě téměř nepřetržitě souká mražené ovocné šťávy - samozřejmě bez přídavku cukru - a tvrdí, že díky nim vůbec nemá hlad a navíc zaženou chuť na sladké. To aby ale měla po ruce neustále ledničku… Také české krásky se starají o svoji postavu - i když to často nepřiznají a tvrdí, že zhubly kojením nebo běháním kolem malého caparta.

Ale třeba taková Česká Miss 2007 Lucie Hadašová, která je ta poslední, kdo by měl zhubnout, se snaží nepřibrat ani deko -a na pomoc si zve především ovoce, které má moc ráda. Letní ovocné saláty určitě lahodí každému a dají se bez problémů zařadit do běžného jídelníčku. Mezi zdravé ovoce patří i borůvky, které zrají právě v létě - a protože jsou málokdy ke koupi a navíc jsou drahé, vydejte se na ně do lesa. Zhubnete už procházkou! I ony se staly oblíbenou součástí jídelníčku celebrit - má je ráda třeba Eva Longoria. Borůvky pomohou v těle odbourat škodliviny a přímo přetékají antioxidanty, aminokyselinami a esenciálními mastnými kyselinami. Zaručeně prý taky působí proti stárnutí.

Kromě ananasu, který je proslulý svou pomocí při hubnutí, je prý skvělý i grapefruit. Nejen jeho konzumace - proč taky ne, nijak sladký není - ale i jeho čichání! Grapefruitové oleje vylučují aroma, které působí na enzymy v játrech, které napomáhají trávení. Studie dokázaly, že zvířata vystavená grapefruitové vůni na patnáct minut denně měla nižší chuť k jídlu a zhubla. Kdoví, zda je to opravdu tak, ale na grapefruitovou vůni nedají dopustit Jennifer Lopezová a Carmen Electra.

Pitný režim

Pít se musí, v létě ještě víc, protože se potíme, ale dobrá zpráva je, že nás to nemusí finančně zruinovat. Baleným vodám totiž, jak se zdá, pomalu zvoní hrana. Voda z kohoutku je opravdu kvalitní a navíc se, na rozdíl od vody v plastu, nekazí. Začíná se propagovat po celém světě, i u nás by měla vzniknout síť restaurací a kaváren, kde vám dají sklenici vody a nebudou se tvářit, jako že je okrádáte, když si nedáte čtvrtlitr v láhvi za třicet korun. Ovšem hvězdy jdou, co se týče pití, ještě dále. Například šedesátnice Goldie Hawnová, která stále vypadá skvěle, tvrdí, že jí k hubnutí pomáhají čerstvé zeleninové šťávy. „Jsou nejen zdravé, ale i málo energetické. Nejraději mám čerstvou šťávu z celeru, kapusty, petržele a zeleného pepře.“ A co nestárnoucí Sharon Stoneová? Jen občas si dá k večeři sklenku vína, raději prý má čaje, nejlépe bylinkové a pročišťující.

Co je dostupné vcelku bez problémů, je pampeliškový čaj. Hollywoodské krásky tvrdí, že je na dietu skvělý - je totiž močopudný a výborně pomáhá proti zácpě. Do nosu si takhle dávají Madonna nebo Gwyneth Paltrowová. Pampeliškový čaj jednoduše připravíte ze sušených listů nebo sušeného sekaného kořene této léčivky, které je všude plno, a sice tak, že jednu až dvě lžičky přelijete šálkem horké vody a necháte patnáct minut vyluhovat. Tak s chutí do toho!

Diety a zase diety

Zdravému jídlu by se snad ani dieta říkat nemělo. Problém je v tom, že česká kuchyně je všelijaká, někdy i výtečná, ale se zdravým stravováním má společného pramálo. Proto když se vrhneme na ovoce či zeleninu, chceme-li v létě zhubnout do plavek, pak už držíme „letní dietu“… Přitom by stačilo zařadit do jídelníčku zdravá jídla a zapomenout na české buchty nebo svíčkovou - ty si dopřávat opravdu minimálně. Ale fakt je, že v létě se hubne lépe, protože v horku nemáme takový hlad -a slavné hvězdy toho využívají. Někdy ovšem přijdou s dietou, která je opravdu nesmyslná. Třeba taková sušenková! Celý den se jedí pouze sušenky… tím se přeskočí hlavní jídla a nemáte prý už hlad. Ovšem nejzábavnější je novinka z Hollywoodu týkající se čištění zubů. Po každém jídle si vyčistěte zuby… a zhubnete až o 15 % své váhy! Povedené, že?

Témata: Slavní rodiče, Časopis Maminka, Drew Barrymore, Goldie Hawn, Eva Longoria, padesátnice, Jennifer Lopez, Spice Girls, Oprah Winfrey, Sharon Stone, Lucie Hadašová, Gwyneth Paltrowová, Sharon Stoneová, Let, Česká kuchyně, Goldie Hawnová, Sharon, Goldie, Oprah Winfreyová, Mahulena, Čerstvá zelenina, Mahulena Bočanová, Sla, Longoria, Česká Miss