Maminka.czDovolená s dětmi

Letní průjmy: strašák všech maminek. Co na ně platí?

Simona Procházková 1.  8.  2018
S malými dětmi je plánování dovolené vždy nevyzpytatelné. Jednou z nevítaných potíží, které vám mohou rychle zhatit plány a prcka během pár hodin doslova „položit“, jsou zažívací potíže, zejména pak nepříjemná a často úporná průjmová onemocnění.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Akutní infekční průjem může být způsoben virovou nebo bakteriální nákazou, vyvolat ho může také dietní chyba, ať už nevhodná kombinace potravin nebo kontaminované jídlo či voda (obsahující toxiny). Malé děti jsou k průjmovým onemocněním obecně náchylnější, podle průzkumů patří mezi jednoznačně nejčastější infekční onemocnění v batolecím a předškolním věku. I když tedy jde o poměrně běžný projev, není radno jeho průběh podceňovat. Proč vašeho prcka může pěkně potrápit a jak mu rychle pomoci?

Bakterie číhají všude!

Letní zažívací potíže obvykle nazýváme „cestovatelským průjmem“ a jejich příčinou bývá bakteriální infekce (způsobená například bakteriemi E. coli, Campylobacter či Salmonella) nebo také virová nákaza ve střevech. Souvisí to zpravidla se změnou skladby jídelníčku a stravovacích návyků během dovolené v zahraniční destinaci, se změnou prostředí (jiné klima, nižší hygienické standardy, kvalita pitné vody apod.). Při plánování dovolené (nejen té k moři) se zamyslete, zda organismus vašeho dítěte zvládne pobyt v odlišných životních podmínkách a případně podnebí s extrémně vysokými teplotami i vlhkostí vzduchu. Kdy tedy s potomkem poprvé k moři? Jednoznačně říci to nelze, rozhodujte se podle věku, zdravotního stavu a také schopností přizpůsobovat se, u každého dítěte je to individuální. Lékaři obecně nedoporučují cestovat na delší vzdálenosti s ratolestmi mladšími dvou let. Průjem u malých dětí snadno způsobí pouhá změna klimatu nebo nadmořské výšky. Základem je, v jakékoli cizí zemi, konzumovat pouze potraviny zakoupené v kamenném obchodě a v originálním obalu, pít výhradně balenou vodu, vyhnout se nápojům s ledem, salátům se zálivkami, točené zmrzlině u stánku. Veškeré ovoce a zeleninu je nutné dobře omýt pitnou (balenou) vodou nebo oloupat. Vhodnou prevencí (i když ne vždy stoprocentně účinnou) je včas před odjezdem začít podávat dítěti probiotika (pastilky, tablety), která upravují bakteriální osídlení tlustého střeva a zabraňují přemnožení škodlivých bakterií a kvasinek.

Rotavirové průjmy mohou vést až k hospitalizaci

Dehydratace je velmi rychlá!

O průjmu hovoříme v případě, že má dítě více než tři řídké až vodnaté stolice během 24 hodin. U malých dětí hrozí rychlé odvodnění organismu (dehydratace) spojené s větší ztrátou minerálů, která je o to závažnější, čím je dítě mladší a s nižší hmotností. Jak zjistíte, že je váš potomek dehydrovaný? Jednoduchým způsobem je ho zvážit. Pokud tuto možnost nemáte, sledujte množství moči. O dehydrataci jde, pokud nemočí déle než šest hodin. Ztrátu tekutin může urychlit a prohloubit úporné zvracení, které průjem často doprovází. Dehydrované dítě je zpočátku plačtivé a neklidné, později naopak silně apatické, má suché rty a sliznici úst, povadlou kůži a zapadlé oči. Moč je obvykle velmi tmavá.

Většina průjmových onemocnění má dobrý průběh, pokud včas zahájíte rehydrataci. Je důležité podávat průběžně dostatečné množství tekutin. V lékárnách seženete takzvané orální rehydratační solné roztoky, některé musí předepsat lékař (známý je například Kulíšek nebo Enhydrol). Známé protiprůjmové léky, které na sebe váží nežádoucí látky v postižených střevech a pomáhají je rychleji vyloučit z těla, jsou vhodným řešením, nejsou ale bezpodmínečně nutné.

Pokud se potíže zhoršují, dítě odmítá přijímat tekutiny, zvrací a průjem se nedaří zvládnout dietou, neotálejte s návštěvou lékaře.

Co na něj platí? Dieta a probiotika!

Nejzásadnějším opatřením při akutním průjmu jsou dietní opatření, která  se odvíjejí podle věku dítěte a způsobu jeho výživy před onemocněním. Co by tedy mělo jíst?

Pokud je stále plně kojené, pokračujte v kojení a zvýšené ztráty tekutin doplňte rehydratačním roztokem s obsahem minerálů (podává se chlazený po lžičkách). Pokud jde o pacienta staršího než jeden rok, doporučuje se v prvních čtyřech hodinách podat rehydratatční roztok (30 až 50 ml na 1 kg hmotnosti) a pokračovat v podávání mléka, na které je dítě zvyklé. Dále pak ztráty tekutin doplňujte průběžně rehydratačním roztokem v menším množství (10 ml na 1 kg hmotnosti po každé stolici). Mléčnou výživu můžete zkusit připravit místo vody s rýžovým odvarem, který dítě lépe stráví. Starší děti mohou při průjmu dostávat zeleninovou polévku, bramborovou nebo rýžovou kaši, banánové pyré i rýži s libovým masem.

Základem dietních opatření při průjmu je omezení tuků. A jak je to s nápoji? Při lehkém průběhu je možné nabídnout dítěti slabý čaj nebo vodu (pokud nedošlo k výraznému odvodnění), sladké nápoje (Cola, džusy) nejsou vhodné kvůli vysokému obsahu cukru, který může průběh potíží zhoršovat. Vhodným tipem je podpořit správné fungování střevní sliznice, proto je dobré mít na dovolené po ruce probiotické kapičky s mléčnou bakterií  Lactobacillus reuteri Protectis, která pozitivně ovlivňuje fungování střev a upravuje střevní mikroflóru.

Zákeřné rotaviry

Právě rotavirové infekce způsobují nejvíce akutních průjmů u dětí do pěti let. „K nákaze dochází docela rychle, tyto infekce jsou vysoce nakažlivé. Šíří se jak přímým kontaktem mezi lidmi prostřednictvím neumytých rukou, tak i vzdušnou cestou, vzácněji vodou a potravinami. Doba od nákazy k začátku nemoci je krátká – do dvou dnů. Rájem rotavirů jsou dětské kolektivy a nemocné dítě pak nakazí celou rodinu. Viru se podaří překonat obranný systém trávicí trubice a dostane se pak do tenkého střeva, kde dochází k zánětu na sliznici,“ vysvětluje pediatrička MUDr. Alexandra Vidnerová.

Jak fungují probiotika? 

Průběh onemocnění je různý, mírnější bývá u kojených dětí, a to díky ochranným látkám z mateřského mléka. Nemoc se projevuje, kromě četných vodnatých nazelenalých stolic, bolestmi břicha, křečemi, nechutenstvím, zvracením i horečkou. Základem léčby je dieta a dodržování pitného režimu (slabý čaj, rýžový či mrkvový odvar, případně rehydratační roztok). Pozor, tekutiny podávejte vždy po lžičkách. Při těžším průběhu je někdy nutná hospitalizace, kdy se musí tekutiny dítěti podávat infuzí. Jediným preventivním opatřením proti rotavirové nákaze je očkování. Očkovací látka je ve formě roztoku, který dítě spolkne, a podává se v několika dávkách již od šesti týdnů věku.

Domácí první pomoc? Rýžový a mrkvový odvar!

Jak je připravíte? Na rýžový potřebujete 250 g rýže a 500 ml kojenecké vody, ve které rýži doměkka rozvaříte a poté rozmixujete. Můžete lehce osladit hroznovým cukrem. K výrobě odvaru můžete použít také instantní nemléčnou rýžovou kaši. Mrkvový odvar připravíte z jedné středně velké mrkve, kterou očistíte, najemno nastrouháte a rozvaříte v půl litru kojenecké vody. Pak rozmixujete a doplníte převařenou vodou do požadované hustoty odvaru.

Děti do svých deseti let onemocní až stokrát! Téměř každé potrápí průjem
5 tipů, jak vyzrát na střevní chřipku. Pomůžou dieta, pitný režim i čištěný jíl
Cestujte v létě bez obav z průjmu. Dejte na rady lékařů
Témata: Zdraví, Děti, Kojenec, Maminka cestuje, Praktické rady, Dovolená s dětmi, Pitný režim, Tablet, Mléčná bakterie, Suchý ret, Škodlivá bakterie, Banánové pyré, Bramborová kaše, Vhodné řešení, Nechutenství, Celá rodina, Mléčná výživa, Vysoká teplota, Mrkvový odvar, Nadmořská výška, Infekční onemocnění, Enhydrol, Hroznový cukr, Cestovatel, Alexandra Vidnerová, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
Máma dvojčat a trojčat: Jsem unavená, chybí mi randění s mým mužem. S pěti dětmi je to sakra těžké, ale my se nedáme!
Mrázková Dita
Kuriozita
Je jí 23, ale vypadá na 8: Uvízla jsem v těle dítěte, říká dívka, která trpí vzácným onemocněním
Mrázková Dita
Životní příběh
Chlapec žil pouhých 10 dní. Společně strávený čas pro nás byl požehnáním, tvrdí rodina. Jejich dojemný příběh obletěl celý svět
Formánková Simona
Příběhy
Dejte „to” do ústavu, řekli jí o dceři. Jana se nevzdala a z „hadrové panenky” Johanky křeše denně zázraky
Víchová Tereza
Příběhy