Maminka.czDovolená s dětmi

Letní průjmy: strašák všech maminek. Co na ně platí?

Simona Procházková 1.  8.  2018
Letní průjmy: strašák všech maminek. Co na ně platí?
S malými dětmi je plánování dovolené vždy nevyzpytatelné. Jednou z nevítaných potíží, které vám mohou rychle zhatit plány a prcka během pár hodin doslova „položit“, jsou zažívací potíže, zejména pak nepříjemná a často úporná průjmová onemocnění.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Akutní infekční průjem může být způsoben virovou nebo bakteriální nákazou, vyvolat ho může také dietní chyba, ať už nevhodná kombinace potravin nebo kontaminované jídlo či voda (obsahující toxiny). Malé děti jsou k průjmovým onemocněním obecně náchylnější, podle průzkumů patří mezi jednoznačně nejčastější infekční onemocnění v batolecím a předškolním věku. I když tedy jde o poměrně běžný projev, není radno jeho průběh podceňovat. Proč vašeho prcka může pěkně potrápit a jak mu rychle pomoci?

Bakterie číhají všude!

Letní zažívací potíže obvykle nazýváme „cestovatelským průjmem“ a jejich příčinou bývá bakteriální infekce (způsobená například bakteriemi E. coli, Campylobacter či Salmonella) nebo také virová nákaza ve střevech. Souvisí to zpravidla se změnou skladby jídelníčku a stravovacích návyků během dovolené v zahraniční destinaci, se změnou prostředí (jiné klima, nižší hygienické standardy, kvalita pitné vody apod.). Při plánování dovolené (nejen té k moři) se zamyslete, zda organismus vašeho dítěte zvládne pobyt v odlišných životních podmínkách a případně podnebí s extrémně vysokými teplotami i vlhkostí vzduchu. Kdy tedy s potomkem poprvé k moři? Jednoznačně říci to nelze, rozhodujte se podle věku, zdravotního stavu a také schopností přizpůsobovat se, u každého dítěte je to individuální. Lékaři obecně nedoporučují cestovat na delší vzdálenosti s ratolestmi mladšími dvou let. Průjem u malých dětí snadno způsobí pouhá změna klimatu nebo nadmořské výšky. Základem je, v jakékoli cizí zemi, konzumovat pouze potraviny zakoupené v kamenném obchodě a v originálním obalu, pít výhradně balenou vodu, vyhnout se nápojům s ledem, salátům se zálivkami, točené zmrzlině u stánku. Veškeré ovoce a zeleninu je nutné dobře omýt pitnou (balenou) vodou nebo oloupat. Vhodnou prevencí (i když ne vždy stoprocentně účinnou) je včas před odjezdem začít podávat dítěti probiotika (pastilky, tablety), která upravují bakteriální osídlení tlustého střeva a zabraňují přemnožení škodlivých bakterií a kvasinek.

Rotavirové průjmy mohou vést až k hospitalizaci

Dehydratace je velmi rychlá!

O průjmu hovoříme v případě, že má dítě více než tři řídké až vodnaté stolice během 24 hodin. U malých dětí hrozí rychlé odvodnění organismu (dehydratace) spojené s větší ztrátou minerálů, která je o to závažnější, čím je dítě mladší a s nižší hmotností. Jak zjistíte, že je váš potomek dehydrovaný? Jednoduchým způsobem je ho zvážit. Pokud tuto možnost nemáte, sledujte množství moči. O dehydrataci jde, pokud nemočí déle než šest hodin. Ztrátu tekutin může urychlit a prohloubit úporné zvracení, které průjem často doprovází. Dehydrované dítě je zpočátku plačtivé a neklidné, později naopak silně apatické, má suché rty a sliznici úst, povadlou kůži a zapadlé oči. Moč je obvykle velmi tmavá.

Většina průjmových onemocnění má dobrý průběh, pokud včas zahájíte rehydrataci. Je důležité podávat průběžně dostatečné množství tekutin. V lékárnách seženete takzvané orální rehydratační solné roztoky, některé musí předepsat lékař (známý je například Kulíšek nebo Enhydrol). Známé protiprůjmové léky, které na sebe váží nežádoucí látky v postižených střevech a pomáhají je rychleji vyloučit z těla, jsou vhodným řešením, nejsou ale bezpodmínečně nutné.

Pokud se potíže zhoršují, dítě odmítá přijímat tekutiny, zvrací a průjem se nedaří zvládnout dietou, neotálejte s návštěvou lékaře.

Co na něj platí? Dieta a probiotika!

Nejzásadnějším opatřením při akutním průjmu jsou dietní opatření, která  se odvíjejí podle věku dítěte a způsobu jeho výživy před onemocněním. Co by tedy mělo jíst?

Pokud je stále plně kojené, pokračujte v kojení a zvýšené ztráty tekutin doplňte rehydratačním roztokem s obsahem minerálů (podává se chlazený po lžičkách). Pokud jde o pacienta staršího než jeden rok, doporučuje se v prvních čtyřech hodinách podat rehydratatční roztok (30 až 50 ml na 1 kg hmotnosti) a pokračovat v podávání mléka, na které je dítě zvyklé. Dále pak ztráty tekutin doplňujte průběžně rehydratačním roztokem v menším množství (10 ml na 1 kg hmotnosti po každé stolici). Mléčnou výživu můžete zkusit připravit místo vody s rýžovým odvarem, který dítě lépe stráví. Starší děti mohou při průjmu dostávat zeleninovou polévku, bramborovou nebo rýžovou kaši, banánové pyré i rýži s libovým masem.

Základem dietních opatření při průjmu je omezení tuků. A jak je to s nápoji? Při lehkém průběhu je možné nabídnout dítěti slabý čaj nebo vodu (pokud nedošlo k výraznému odvodnění), sladké nápoje (Cola, džusy) nejsou vhodné kvůli vysokému obsahu cukru, který může průběh potíží zhoršovat. Vhodným tipem je podpořit správné fungování střevní sliznice, proto je dobré mít na dovolené po ruce probiotické kapičky s mléčnou bakterií  Lactobacillus reuteri Protectis, která pozitivně ovlivňuje fungování střev a upravuje střevní mikroflóru.

Zákeřné rotaviry

Právě rotavirové infekce způsobují nejvíce akutních průjmů u dětí do pěti let. „K nákaze dochází docela rychle, tyto infekce jsou vysoce nakažlivé. Šíří se jak přímým kontaktem mezi lidmi prostřednictvím neumytých rukou, tak i vzdušnou cestou, vzácněji vodou a potravinami. Doba od nákazy k začátku nemoci je krátká – do dvou dnů. Rájem rotavirů jsou dětské kolektivy a nemocné dítě pak nakazí celou rodinu. Viru se podaří překonat obranný systém trávicí trubice a dostane se pak do tenkého střeva, kde dochází k zánětu na sliznici,“ vysvětluje pediatrička MUDr. Alexandra Vidnerová.

Jak fungují probiotika? 

Průběh onemocnění je různý, mírnější bývá u kojených dětí, a to díky ochranným látkám z mateřského mléka. Nemoc se projevuje, kromě četných vodnatých nazelenalých stolic, bolestmi břicha, křečemi, nechutenstvím, zvracením i horečkou. Základem léčby je dieta a dodržování pitného režimu (slabý čaj, rýžový či mrkvový odvar, případně rehydratační roztok). Pozor, tekutiny podávejte vždy po lžičkách. Při těžším průběhu je někdy nutná hospitalizace, kdy se musí tekutiny dítěti podávat infuzí. Jediným preventivním opatřením proti rotavirové nákaze je očkování. Očkovací látka je ve formě roztoku, který dítě spolkne, a podává se v několika dávkách již od šesti týdnů věku.

Domácí první pomoc? Rýžový a mrkvový odvar!

Jak je připravíte? Na rýžový potřebujete 250 g rýže a 500 ml kojenecké vody, ve které rýži doměkka rozvaříte a poté rozmixujete. Můžete lehce osladit hroznovým cukrem. K výrobě odvaru můžete použít také instantní nemléčnou rýžovou kaši. Mrkvový odvar připravíte z jedné středně velké mrkve, kterou očistíte, najemno nastrouháte a rozvaříte v půl litru kojenecké vody. Pak rozmixujete a doplníte převařenou vodou do požadované hustoty odvaru.

Děti do svých deseti let onemocní až stokrát! Téměř každé potrápí průjem
5 tipů, jak vyzrát na střevní chřipku. Pomůžou dieta, pitný režim i čištěný jíl
Cestujte v létě bez obav z průjmu. Dejte na rady lékařů
Témata: Zdraví, Kojenec, Děti, Praktické rady, Dovolená s dětmi, Tablet, Pitný režim, Slabý čaj, Standa, Kamenný obchod, Campylobacter, E. coli, Nechutenství, Plat, Lactobacillu, Rotavirová infekce, Nízká hmotnost, Dobrý průběh, Tekutina, Tenké střevo, Dietní chyba, Přímý kontakt, Dětský kolektiv, Obranný systém, Roztok, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
I naše malé ratolesti už vnímají svět kolem nás. Co přejí děti planetě Zemi? Budete se divit
Stöckbauerová Vanda
Časopis Maminka
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Pippa Middleton čeká třetího potomka: Co si zastánkyně zdravého životního stylu nehodlá odepřít ani u třetího těhotenství?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci