Maminka.czPrázdniny

Letní tábor nebo pobyt u moře: Na co letos rodičům přispějí zdravotní pojišťovny?

inf vas 28.  5.  2024
Zajistit dětem program o prázdninách, může být pro rodiče finančně nákladné. Ceny za klasické i příměstské tábory se pohybují v řádech tisíců korun, a pokud se rodina rozhodne vyrazit k moři, zaplatí minimálně desítky tisíc korun. Mnoho maminek přitom netuší, že jim část nákladů může pokrýt zdravotní pojišťovna.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Osmatřicetiletá Zuzana z Ostravy letos zaplatí za tábory skoro dvanáct tisíc korun. „Dcera je předškolák a na spací tábor si ještě netroufne. Platíme jí jen týdenní příměstský a jsme upřímně rádi, že první dva týdny v červenci ještě může chodit do školky. Atletický příměstský tábor nás totiž vyjde na tři a půl tisíce korun.“ Starší syn vyráží na dvoutýdenní tábor, za který Zuzana zaplatí přes osm tisíc. Zbytek prázdnin stráví děti u prarodičů, kromě dvou týdnů, kdy jede celá rodina na chatu. „Také jsme se domluvili s partou dalších rodičů, že se v jednom týdnu prostřídáme – v pondělí vezme všechny děti na výlet jedna rodina, v úterý další, ve středu další… Vyjde to levněji, než platit další příměstský tábor, to už bychom byli zhruba na dvaceti tisících.“

VIDEO: Pět tipů, jak a co sbalit dítěti na tábor

Přidá pojišťovna?

Zuzana původně počítala s tím, že budou s manželem celou částku za tábory platit ze svého. „Kamarádka mi ale řekla, že si můžu nechat proplatit část peněz od zdravotní pojišťovny. Zjistila jsem, že ta naše nám proplatí na každé dítě 1500 Kč, a dost mě to potěšilo.“

Podle Iva Čelechovského, tiskového mluvčího zdravotní pojišťovny RBP, mohou o proplacení příspěvku na letní prázdninový pobyt žádat rodiče dětí od tří let do ukončení povinné školní docházky. „Takový tábor musí trvat alespoň 7 dní na území ČR nebo SR a musí být organizován školou, sportovní nebo zájmovou organizací. Rodičům proplatíme na jedno dítě až 1500 Kč.“ Stejnou částku dostanou rodiče i v případě, že jejich dítě absolvuje příměstský sportovní tábor. „Ten musí trvat nejméně 5 po sobě jdoucích dnů a musí být zaměřený na sport a pohyb – například plavání, cyklistiku, atletiku, kanoistiku, kurz in-line bruslení… A podmínkou opět je, aby byl organizován školou, sportovní nebo zájmovou organizací.“

Letní sportovní kempy jsou hitem. Atletika, plavání, brusle, badminton nebo tanec, v tom všem se mohou děti zdokonalit

Největší zájem je o pobytové tábory

Podle Iva Čelechovského se loni výrazně zvýšil zájem o proplacení příměstského sportovního tábora, nejvíce žádostí ale standardně chodí na příspěvek na pobytový tábor. Každé dítě má nárok na proplacení jednoho tábora: buďto pobytového, nebo příměstského sportovního. Rodina se třemi dětmi, které o prázdninách pobytový nebo příměstský sportovní tábor absolvují, může díky zdravotní pojišťovně ušetřit jenom na těchto aktivitách až 4500 Kč.

O proplacení příspěvku mohou rodiče požádat až po skončení tábora, nikoli předem. „Potřebujeme mít jistotu, že dítě tábor skutečně absolvovalo. Žádost ale můžete podat hned v den ukončení tábora, a peníze vám přijdou na účet do dvou týdnů,“ dodává Ivo Čelechovský.

Na letní tábory přispívají i další zdravotní pojišťovny. ZPMV částkou až 500 Kč, pokud se jedná o letní sportovně pohybový pobyt. Musí se konat v červenci nebo srpnu a využít jej mohou pojištěnci až do 18 let. ČPZP přispívá dětem od 3 do 17 let částkou až 1500 Kč, buďto na pobytový, nebo příměstský tábor. U VoZP můžete dostat až 1000 Kč na dítě od 4 do 18 let, které absolvuje pobyt spojený s aktivním pohybem v přírodě nebo příměstský sportovní tábor v období od 24. 6. 2024 až do 31. 8. 2024. ZPŠ přispěje částkou až 700 Kč na dětský sportovní tábor, ale jen za předpokladu, že jste příspěvek již nevyužili na sportovní kroužek ve škole. U OZP se výše částky odvíjí od nasbíraných kreditů a jediná VZP příspěvek na letní tábor neposkytuje.

Poprvé na tábor? Máme pro vás pár praktických rad a tipů

K moři se slevou 10 000 Kč

Děti, které mají alergii, astma, ekzém, lupénku nebo respirační onemocnění také mají nárok na příspěvek na ozdravný pobyt u moře. Pojišťovny RBP, OZP nebo ZPMV přispívají částkou až 10 000 Kč, VoZP8 000 Kč. Podmínky se mohou trochu lišit – některé pojišťovny umožňují absolvovat pobyt kdykoli během roku, jiné jen během letních prázdnin. Některé mají podmínku, že musíte využít služeb cestovní kanceláře, jiné vám umožní cestovat s dítětem individuálně. Podmínky najdete na webových stránkách jednotlivých pojišťoven. 

Například pojišťovna RBP jako první umožnila rodičům využít příspěvek i na rodinnou dovolenou u moře kdykoli během roku. „Vycházeli jsme z toho, že ne každé dítě chce, nebo může jet na dva týdny k moři bez rodičů a že pobyty během letních prázdnin bývají nejdražší. Některé děti také potřebují během pobytu speciální péči, třeba bezlepkové stravování, a tu jim nejzodpovědněji zajistí jejich rodiče. Pobyt si proto mohou objednat prostřednictvím cestovní kanceláře i individuálně také mimo letní prázdniny,“ popisuje Ivo Čelechovský.

Podmínku, aby pobyt trval minimálně 14 nocí, mají v tomto případě všechny zdravotní pojišťovny. Žádost o přiznání příspěvku je třeba dodat pojišťovně předem včetně formuláře o zdravotním stavu dítěte potvrzeném lékařem. Po návratu pak doložíte fakturu o zaplacení a čestné prohlášení o absolvování pobytu dítěte u moře.

Cestování s dětmi letadlem nemusí být stres. Co je dobré předem vědět?
Témata: Rodiče, Prázdniny, Finance, Moře, pobyt, dovolená u moře, Letní tábory, VZP, pojišťovna, Ostrava, Příměstský tábor, Zuzana, Děti, Ivo Čelechovský, Česká republika, Tábor, OZP, Příspěvek, ZPŠ, Letní prázdniny, RBP, Rod, Slovensko, Zdravotní pojišťovna, ZPMV