Maminka.czKoronavirus

Letní tábory: Hned v červenci, až v srpnu, vůbec? Takhle to teď vypadá

Radka Wallerová 20.  4.  2020
Letní tábory: Hned v červenci, až v srpnu, vůbec? Takhle to teď vypadá
Rodiče řeší nejen to, kdy a jak se otevřou školy, ale také to, zda proběhnou letní tábory. Ať už pobytové, nebo příměstské. Z dosavadních prohlášení vlády to vypadá, že tábory možná ano, ale spíše až v srpnu. Ani čerevenc ani není vyloučen. A také, že dříve se otevřou příměstské než ty, na které děti jezdí na týden až tři mimo domov.

Rádi bychom vám napsali termín spuštění letních táborů, ale zatím nikdo – ministři, ústřední krizový štáb ani tým Karanténa kolem šéfa zdravotnictví – nedokáže říct, kdy se tak stane. A zda vůbec tábory budou.

Není to ani možné, protože rozhodnutí musí vycházet z aktuálního vyhodnocení opatření kolem koronaviru a vývoje pandemie v Česku. 

AKTUÁLNÍ SITUACE ohledně koronaviru VYPADÁ TAKTO

Ministr školství Robert Plaga řekl, že to, zda tábory budou, nebo ne, nebudou  zřejmě epidemiologové schopni upřesnit dříve než v půlce května.

Momentálně se nicméně zda, že by mohly být už v červenci, v souladu s náhle zrychlením uvolňováním opatření. 

Jak to nyní bude s tábory, budou tedy dříve?

"Pokud příznivá situace vydrží, mohou být už v červenci. Nikdy jsme neříkali, že určitě nebudou, ale že to ukáže až čas a že je teď k definitnímu stanovisku stále brzy. To platí i nadále. Pokud by totiž stávající tempo uvolňování vedlo ke zhoršení situace, nemusí být nakonec toto léto vůbec," komentuje aktuální situaci epidemiolog Rastislav Maďar. 

Kdy se rozhodne o letních táborech?

Pokud by vše nasvědčovalo tomu, že epidemie koronaviru je v Česku na ústupu, pak by podle původního prohlášení ministra školství Roberta Plagy mohly být tábory v srpnu včetně vzdělávacích kempů, které by dětem pomohly dohnat ztracenou látku do začátku nového školního roku. O stejném termínu už dříve hovořil také epidemiolog Rastislav Maďar, šéf týmu Karanténa – ten nicméně připustil i dřívější datum. 

„Do poloviny května se bohužel zřejmě nebudeme schopni bavit v reálných obrysech, jestli vůbec tábory budou, ať už červenec, srpen nebo jindy. Jsme stále na velmi tenkém ledě.

Co byste měli vědět o koronaviru: Jak se co nejlépe uchránit?

Mohu vás ujistit, že pokud to aspoň trochu půjde, budu se klonit k umožnění táborů už v červenci, aspoň z pohledu homogenních skupin do 50 osob, například skautů a podobně,“ reagoval epidemiolog Maďar na námitky pořadatelů táborů.

Pořadatelé táborů doufají, že vláda k nim bude shovívavější a povolí je dřív než v druhé polovině prázdnin. Chtějí, aby za splnění některých podmínek mohly být tábory pro skupiny maximálně 50 dětí už v červenci. 

Hrozí na táborech Covid-19?

Riziko přenosu nákazy Covid-19 na letních táborech se podle pořadatelů dá poměrně snadno kontrolovat. Proto vyzvali vládu a hlavní hygieničku k diskusi na toto téma. 

Podle šéfa České rady dětí a mládeže (ČRDM) Aleše Sedláčka se zatím vláda ohledně letních akcí pro děti nevyjádřila zrovna jasně. Protože podle před několika dny schváleného harmonogram uvolňování opatření proti nákaze se počítá s tím, že by se od 8. června mohly konat například sportovní akce až pro 50 lidí a také zotavovací akce pro děti ve věku do 15 let.

Mezi zotavovací akce pro děti patří třeba školy v přírodě. Ministr Plaga pak ale v souvislosti s tábory zmínil až srpnový termín. Nic nového zatím oficiálně známo není. 

VŠECHNO, CO POTŘEBUJETE VĚDĚT O KORONAVIRU

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Koronavirus, Školák, Školství, Prázdniny, Letní tábory, Červenec, ČRDM, Česká rada dětí a mládež, Plaga, Rastislav Maďar, Robert Plaga, Epidemiolog, Mládež, Pořadatel, Covid, Vláda, Letní tábor, Česká republika, Srpen, Tábor
Mohlo by vás zajímat
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky