Léto v je plném proudu – užívejte si je bez průjmů

Komerční článek
15. 8. 2016
Léto v je plném proudu – užívejte si je bez průjmů
Prázdniny se překlopily do druhé poloviny, slunce ale nepolevuje, ba dokonce přidává na intenzitě. Stále nás tak láká k vodě, výletům, zahradním párty s grilováním, festivalům i cestování za hranice naší domoviny. To však s sebou přináší nejenom radovánky, ale i tradiční hrozbu letních průjmů.

Vzhledem k tomu, že máme téměř polovinu léta za sebou, mohlo by se zdát, že naše těla už se ve víru cestování, stánkových hamburgerů, koktejlů a zmrzlin adaptovala. Opak je ale pravdou. Stále je třeba myslet na to, že ne všechny země splňují hygienický standard, na který jsme zvyklí a který bychom vyžadovali. Bezpečno není v létě ani na místech, která nejsou až tak vzdálená od našeho domova.  Stačí špatně tepelně upravené maso na zahradní grilovačce, hot dog na pouličním stánku, řádně vyhřátý dortík v kiosku u rybníka a na malér je zaděláno. „Ve vedru se potraviny rychle kazí a tak není výjimkou, že odleželý párek v rohlíku se může lehce vymstít,“ říká předseda Mladých praktiků MUDr. Norbert Král.

Klepněte pro větší obrázek

Zažívací obtíže se pojí hlavně s cestováním. „Průjmové onemocnění postihuje až 80 % cestovatelů, objevuje se při každé výraznější změně prostředí. Jeho spouštědlem je přítomnost nezvyklých bakterií, změna stravy, roli hraje i psychika – stres z cestování, únava. Cestovatelský průjem může skončit bohužel i v nemocnici – a to v případě masivní dehydratace, kdy je třeba doplnit tekutiny a minerály,“ říká MUDr. Peter Mikolášek, lékař kliniky dětských infekčních nemocí Fakultní nemocnice Brno. Dehydratace z průjmů ohrožuje zejména děti. U nich je proto velmi důležité zajistit dostatečný pitný režim a pečlivě vybírat potraviny a zažívacím obtížím tak předcházet.

Přirozená střevní mikroflóra osídlující naše útroby dostává právě při změnách prostředí řádně zabrat. Střevní bakterie jsou důležité pro správné fungování imunitního systému. Dojde-li ke snížení jejich počtu a změně složení, imunitní systém přestává plnit svou funkci a nemusí pak dostatečně odpovídat na nové prostředí a podněty zvenčí.

Klepněte pro větší obrázek

Abychom se nemuseli strachovat, kde nás zažívací potíže postihnou, je ideální střevo na tyto změny připravit předem a „hodné“ bakterie doplňovat. Střevo je osídleno zejména laktobacily, které se dají dodat pomocí zakysaných mléčných výrobků nebo v koncentrovanější podobě prostřednictvím doplňků stravy. „Jednou z možností, jak připravit trávicí trakt na cesty, je preventivní podávání probiotik, která osídlí střevo a posílí imunit. Vhodný je například Biopron Forte,“ vysvětluje MUDr. Mikolášek. „Pokud se akutní průjem rozvine, je možné probiotika využít také k jeho zmírnění a zkrácení doby trvání. Pomohou také rychlejší obnově střevní mikroflóry,“ dodává MUDr. Král.


Mohlo by vás zajímat
Tahle máma má pět dětí a jejich focení si užívá. Je to vidět!
Sedm nepříjemných věcí, které vás mohou v těhotenství překvapit!
Pitný režim je základ. Zabránit dehydrataci pomohou i některá jídla
Kolik kroužků je pro batolata a děti ve školce tak akorát?

Horoskopy

Váhy Bohyně lásky Venuše vám slibuje den, jenž bude patřit mezi ty nezapomenutelné. Jeho bonusem bude…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zita, Nico, KonstancieRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu