Léto v je plném proudu – užívejte si je bez průjmů

Komerční článek
15. 8. 2016
Léto v je plném proudu – užívejte si je bez průjmů
Prázdniny se překlopily do druhé poloviny, slunce ale nepolevuje, ba dokonce přidává na intenzitě. Stále nás tak láká k vodě, výletům, zahradním párty s grilováním, festivalům i cestování za hranice naší domoviny. To však s sebou přináší nejenom radovánky, ale i tradiční hrozbu letních průjmů.

Vzhledem k tomu, že máme téměř polovinu léta za sebou, mohlo by se zdát, že naše těla už se ve víru cestování, stánkových hamburgerů, koktejlů a zmrzlin adaptovala. Opak je ale pravdou. Stále je třeba myslet na to, že ne všechny země splňují hygienický standard, na který jsme zvyklí a který bychom vyžadovali. Bezpečno není v létě ani na místech, která nejsou až tak vzdálená od našeho domova.  Stačí špatně tepelně upravené maso na zahradní grilovačce, hot dog na pouličním stánku, řádně vyhřátý dortík v kiosku u rybníka a na malér je zaděláno. „Ve vedru se potraviny rychle kazí a tak není výjimkou, že odleželý párek v rohlíku se může lehce vymstít,“ říká předseda Mladých praktiků MUDr. Norbert Král.

Klepněte pro větší obrázek

Zažívací obtíže se pojí hlavně s cestováním. „Průjmové onemocnění postihuje až 80 % cestovatelů, objevuje se při každé výraznější změně prostředí. Jeho spouštědlem je přítomnost nezvyklých bakterií, změna stravy, roli hraje i psychika – stres z cestování, únava. Cestovatelský průjem může skončit bohužel i v nemocnici – a to v případě masivní dehydratace, kdy je třeba doplnit tekutiny a minerály,“ říká MUDr. Peter Mikolášek, lékař kliniky dětských infekčních nemocí Fakultní nemocnice Brno. Dehydratace z průjmů ohrožuje zejména děti. U nich je proto velmi důležité zajistit dostatečný pitný režim a pečlivě vybírat potraviny a zažívacím obtížím tak předcházet.

Přirozená střevní mikroflóra osídlující naše útroby dostává právě při změnách prostředí řádně zabrat. Střevní bakterie jsou důležité pro správné fungování imunitního systému. Dojde-li ke snížení jejich počtu a změně složení, imunitní systém přestává plnit svou funkci a nemusí pak dostatečně odpovídat na nové prostředí a podněty zvenčí.

Klepněte pro větší obrázek

Abychom se nemuseli strachovat, kde nás zažívací potíže postihnou, je ideální střevo na tyto změny připravit předem a „hodné“ bakterie doplňovat. Střevo je osídleno zejména laktobacily, které se dají dodat pomocí zakysaných mléčných výrobků nebo v koncentrovanější podobě prostřednictvím doplňků stravy. „Jednou z možností, jak připravit trávicí trakt na cesty, je preventivní podávání probiotik, která osídlí střevo a posílí imunit. Vhodný je například Biopron Forte,“ vysvětluje MUDr. Mikolášek. „Pokud se akutní průjem rozvine, je možné probiotika využít také k jeho zmírnění a zkrácení doby trvání. Pomohou také rychlejší obnově střevní mikroflóry,“ dodává MUDr. Král.


Mohlo by vás zajímat
Rodičovská dovolená 2018 – vše, co potřebujete vědět
Šmajdání: Kdy a jak ho řešit? A má doma dítě chodit v bačkorách?
Porod je hustej, svěřila se Aneta Krejčíková. Proč si do porodnice vzala rtěnku?
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Matka kojila dceru neuvěřitelných devět let! Čekala, až se sama odstaví
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry
Od početí k porodu. Fascinující snímky zrození očima známého fotografa
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Rodičovské vychytávky. Co dospělí nevymyslí, aby měli klid od dětí?

Horoskopy

Blíženci Sobotní plány Blíženců budou velké, ale ne všechny se vyplní. Finanční konto není bezedné a Blíženci se…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Radana, Radovana, Ivica

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu