Maminka.czNaše tipy

Letos s peklem nepočítejte. Těchto 9 jednoduchých básniček zaručí dětem pouze bohatou mikulášskou nadílku

Simona Formánková 2.  12.  2021
Pátého prosince obchází domácnosti již tradičně poměrně nesourodá trojice - čert, anděl a Mikuláš. Přestože se tento zvyk v průběhu let stále mění, to hlavní zůstává. Odměnit hodné děti sladkostí a ty zlobivé uhlím. Naučte se s dětmi ty nejjednodušší říkanky a básničky, kterými ohromíte nejenom Mikuláše, ale i pekelného čerta.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ačkoli v dnešní době vypadá tato tradice naprosto smyšleně, postava Mikuláše má reálný předobraz. Svatý Mikuláš totiž patřil mezi první biskupy křesťanské církve. Ovšem než se stal knězem, rozdal všechen svůj majetek lidem, kteří ho potřebovali. A právě odsud pramení ono obdarovávání. Svátek svatého Mikuláše je v kalendáři uveden 6.prosince, tedy v den, kdy reálný Svatý Mikuláš zemřel, ale zvyk nadělovat dárky je vždy v předvečer tohoto dne. 

VIDEO: Čert by neměl děti zbytečně děsit, spíš být v pozadí, říká psychoterapeut

Původně se dárky nadělovaly pouze na Svatého Mikuláše, nikoli na Štědrý den, jak jsme dnes zvyklí. V průběhu staletí se měnila i nadílka, která se lišila i podle krajů. Někde se dávala za okno punčoška, ve které se ráno nadílka objevila, jinde chodil Mikuláš za dětmi osobně. Do domácnosti přichází Mikuláš s čertem a andělem i dnes. Ovšem velmi populární jsou také hromadné akce, na kterých se trojce objevuje a děti je vidí pouze z dálky. Tuto cestu volí rodiče převážně mladších dětí. 

Ať je to jakkoli, aby děti dostaly nadílku zaslouženě, musí přednést básničku nebo zazpívat písničku. My jsme pro vás vybrali ty nejhezčí, které se s dětmi hravě naučíte i vy. 

Básničky pro ty nejmenší

 • Mikuláš ztratil plášť, Mikuláška sukni, hledali, nenašli, byli oba smutní.
 • Kdo to klepe? Bílý pán. Mikuláš dnes přišel k nám. Anděl a čert přišli s ním, zjistit, jestli nezlobím.
 • Kde se vzal, tu se vzal, Mikuláš pod okny stál. V ruce velkou berličku, na hlavě měl čepičku. Z bílých vousů teplý šál, takhle, děti, vypadal!
 • Mik, mik, Mikuláš, přišel s čertem na koláč. Čerte, čerte chlupatý, nechej pytel za vraty. Slibuju ti, slibuju, že už zlobit nebudu.
 • Mikuláš je milý děda, hodné děti všude hledá. Bílé vousy, ty mu sluší, na zádech má velkou nůši. A v té nůši balíčky, pro kluky a holčičky.

 Básničky pro starší děti

 • Mikuláši, přijď dnes k nám, písničku ti zazpívám, přines prosím trochu dobrot, můžeš je dát třeba do bot. Dáváš dárky pro radost, pro každého máš jich dost.
 • Mikuláši, Mikuláši, neber sebou čerty radši, vezmi sebou anděly, ti nám něco nadělí. Čert nosí pytel a metlu, myslí si, že se ho leknu. Dělá na mě bububu a já se ho bát nebudu.
 • Už se chýlí další rok, zbývá jenom malý krok, dáme talíř na náš práh, bude plný, žádný strach! Čertům zvonky znějí tmou, Mikuláš jde s nadílkou.
 • Brzy přijde Mikuláš, co má rozevlátý plášť. Andílek a čertík taky, dárků mají plné vaky! Pro toho, kdo hodný byl, kdo se čertu zalíbil, pro toho maj dárečky, když jim řekne básničky. Ale ten, kdo zlobil moc nemá tu nic pro radost!
  Pohrozí mu metličkou, nespasí se básničkou. Bude mít dost času k tomu, až napřesrok přijdou k němu, aby se moh' pochlubit, že už nechce zazlobit.
  Pak dostanou dárečky chlapečci i holčičky, co celý rok hodní byli, své rodiče nezlobili.
Témata: Děti, Rodiče, Hry pro děti, Naše tipy, Speciální pedagogika (poradna), léto, postava, Uhlí, Mikulášská nadílka, Anděl, Hodné dítě, Mik, Nadílka, Svatý Mikuláš, Pozadí, Básnička, Andílek, Sladkosti, Čert
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Narození miminka v přímém přenosu! Jak probíhá císařský řez, jsme exkluzivně natočili krok za krokem
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Tyhle známé ženy prodělaly potrat: Jak se jejich život odvíjel potom?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Natálie a Kordula: Dospívající krásky, které dostaly do varu celé Vary. Co na to jejich slavné mámy?
Mrázková Dita
slavné děti
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci