Maminka.czZdraví

Nasbírejte si levanduli, děti její vůně uklidňuje a vy si z ní uděláte limonádu

Markéta Novák Matějková 25.  7.  2019
Levandule nejen krásně vypadá a voní, ale má i celou řadu využití jak v aromaterapii, tak i v kuchyni. A právě teď je ideální období si ji nasbírat a nasušit.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Vůně levandule, které se také přezdívá list elfů, rostlina Matky boží nebo olejíček císařovny Sisi, uklidňuje duši a navozuje pocit svěžesti.

Levandule jako přírodní sedativum

Už Římané prý levanduli využívali do koupele nebo ji sypali na podlahy proti hmyzu a zápachu. Dnes máme levanduli spojenou především se slunnou francouzskou Provence, kde se pěstuje ve velkém.

Levandule je krásná jen tak do vázy, kdy krásně provoní váš domov, a použít ji můžete k provonění prádla nebo ji přidat do šatníku proti případným molům.

K léčení se používá většinou květ levandule, který obsahuje mimo jiné i vonnou silici. Nať má méně silice, ale zase více tříslovin. Levanduli využijete především jako uklidňující prostředek, zlepšuje trávení a ženy ji mohou využít při bolestivé menstruaci a také u porodu. Je známá pro svou schopnost tlumit bolesti hlavy, které jsou způsobeny především psychického rázu, protože zklidňuje především nervy.

Éterický olej z levandule lékařské je využíván v aromaterapii právě při stresu, různých neurózách, poruchách spánku  nebo depresích. U dětí je nejlepší jej přidávat do difuzéru, její vůně je tak jemnější a krásně provoní celý prostor.

VIDEO: Jak si doma vyrobit nahřívací levandulové polštářky?

Levandule v těhotenství a při porodu

Některé éterické oleje by se v těhotenství neměly užívat, platí to zejména pro první trimestr, ale i tak je dobré se o užívání poradit se zkušeným terapeutem. Mezi oleje, které nejsou během gravidity úplně žádoucí, patří právě levandule. Nedoporučuje se zejména u žen s nízkým krevním tlakem, protože ho může ještě snižovat. To nemusí platit u všech těhotných, protože každé tělo reaguje jinak.

Na druhou stranu může být levandule výborným pomocníkem při porodu. Pokud máte levanduli ráda a její vůně vám nevadí, můžete ji využít při porodu k lepší koncentraci i uvolnění. Při první době porodní si můžete pár kapek přidat do koupele. Pokud ucítíte uvolnění, je to dobře a vše je, jak má být. V případě, že by na vás šly mdloby, levanduli si raději odpusťte.

Já sama patřím k milovnicím levandule, ale přiznám se, že mi její vůně v těhotenství vadila. K porodu jsem si vzala nasušenou levanduli v látkovém pytlíku na uvolnění, ale bylo to ještě horší. Tu vůni jsem prostě nesnesla. Po porodu už s levandulí nemám žádný problém, ale v tu chvíli mi prostě nedělala dobře. Možná v tom hrál roli i můj nízký krevní tlak.

Pokud se rozhodnete využít při porodu levanduli, myslete na to, že by neměla být používána současně s epidurální anestezií nebo s oxytocinem, protože účinky by se mohly navzájem ovlivňovat.

Udělejte si domácí repelenty. Jsou čistě přírodní, příjemně voní a hlavně fungují

Levandule dětem pomáhá se spánkem

Vůni levandule mají rády i děti, kterým pomůže s klidnějším usínáním. Můžete jim z ní vyrobit nebo koupit látkovou panenku nebo polštářek, které jim dáte do postele. Nejmenším dětem ji můžete potom zavěsit na postýlku.

Jak sbírat levanduli

Květy levandule se sbírají těsně před rozvinutím, protože v té době obsahují nejvíce silice. Sušit ji můžete v zavěšených svazcích nebo v košíčku.

Na levanduli si můžete i pochutnat

Možná jste kouzlu levandule podlehli také v kuchyni. Jako koření si skvěle rozumí s tymiánem, majoránkou, ale i rozmarýnem nebo petrželí. Přidat ji můžete k masu – kuřecímu, krůtímu, ale i králičímu.

Doma si můžete také snadno vyrobit levandulový cukr, jedná se o stejný postup jako při přípravě vanilkového cukru. Stačí si rozemlít lístky levandule do moučkového cukru a potom jej přidat do oblíbeného koláče. Nebo si můžete udělat vynikající levandulový sirup. Přinášíme jeho recept podle Recepty.cz.

Levandulový sirup

Budete potřebovat:

  • 1 litr vody
  • 1 kg cukru krupice
  • 1 citron v bio kvalitě
  • 3 lžičky kyseliny citronové
  • 1 hrst květů levandule
Postup:
  • Levanduli opláchneme a nastříháme na kousky. Vložíme do hrnce nebo mísy a zalijeme 1 l horké vody. Přidáme omytý citron nakrájený na kolečka a 3 lžičky kyseliny citronové. Zamícháme a necháme stát 24 hodin.
  • Druhý den tekutinu slijeme přes hustý cedník do větší nádoby a přisypeme cukr. Za občasného míchání necháme cukr rozpustit. Můžeme i mírně zahřát, jde to pak rychleji.
  • Po úplném rozpuštění cukru slijeme sirup do lahví přes hustý cedník vyložený plátýnkem. Uchováme v lednici.
  • Pije se podle chuti rozředěný studenou vodou, případně s ledem. Může se ozdobit několika kvítky levandule.
Jak pěstovat levanduli ze semínek a sazenic, jak ji hnojit?

VIDEO:  Levandule: Voňavá bylinka pro klidný spánek

Témata: Zdraví, Těhotenství, Recepty, Porod, Lev, vůně, Limonáda, Levandule, Ideální období, Cukr, Kuchyně, Limo, Éterické oleje, Francouzsko, Provence, Sirup, Elf, Svěžest, Říman, Rozmarýn, Zdraví na Heureka.cz