Maminka.czSlavní rodiče

Linda Finková: Život mě prostě baví

, Časopis Maminka
26. 6. 2009
Linda Finková: Život mě prostě baví
Manželka moderátora Richarda Genzera s přehledem zvládá péči o desetiletou dceru Viktorii a dvouměsíčního synka Matyáše, i kariéru zpěvačky.

* JAKÝ BYL POROD? SKUTEČNĚ PLATÍ, ŽE POPRVÉ NENÍ SNADNÝ, PODRUHÉ JE LEHČÍ A POTŘETÍ...

Nevím, jestli to platí všeobecně, ale já si ho užila! Rodil mě skvělý pan doktor Vlk z Motola a když jsem malého vytlačila, juchala jsem, že mám už dvě děti a že „na zpěvačku je to fakt dobrý“! Taky mi pomohlo, že jsem měla epidurál, to je něco jiného, než se kroutit bolestí! Stejně si bolesti na začátku užijete až až. Venku na mě čekaly moje kamarádky a manžel seděl vedle mě a všichni vtipkovali.

* PŘIVEDLA JSI NA SVĚT SYNA, DOSTALA JSI OD JEHO TATÍNKA ZA DÍTĚ NĚJAKÝ DÁREK?

Ne, a ani jsem to nečekala. Já dostávám od manžela dárky i jen tak, až ho musím brzdit. Kdybych to brala tak, že jsem dala dítě manželovi nebo mu porodila syna... jo, za to bych něco očekávala, ale copak jsem nějaký futrál na porození dítěte někomu? Já jsem porodila dítě nám oběma, a proto nic nečekám. Udělali jsme si radost celá rodina!

* PŘÁLA SIS, ABY SE CHLAPEČEK JMENOVAL KAŠPAR - PROČ JE TEDY NAKONEC MATYÁŠ?

Ále, vyměkla jsem. Asi třetina kamarádů a známých mi říkala, že je to skvělé jméno a zbytek „suchoprdů“ mě přesvědčoval, že se mu budou děti smát. Já, kdybych potkala kluka, který se jmenuje Kašpar, chtěla bych ho sbalit! A pak jsem si řekla, že mu dám běžnější jméno, protože populace se neskládá jen z uvolněných a tolerantních lidí, ale z větší části právě ze „zaprděnců“. A musím uznat, že i děti dokážou být zlé.

* SLYŠELA JSEM, ŽE MALÝ JE CELÝ TÁTA, OPRAVDU UŽ SE TO DÁ POZNAT?

Ale vůbec ne. Nevím, co má po mně, co po Ríšovi, a nemám ráda, když někdo hned řve: „To jsi celý ty!“ Ať nikdo nekecá, že to pozná. To až později. A my si z toho děláme s Ríšou srandu. Ríša chodí za kolegy a kouká se jim ostentativně na profi l, na barvu očí a vlasů a říká, že komu bude Matyáš podobný, tomu dá jednu do nosu! Ale někdo je na to háklivý, nedávno jsem řekla svému bývalému, že jeho synek vypadá jinak než oba rodiče a nemyslela jsem to zle - no, a vypadá to, že spolu až do smrti nepromluvíme. Ale vždyť naše děti nám z oka také nevypadly!

Život s miminkem

* JAKÉ JE MALÝ MATYÁŠ MIMINKO -NECHÁ SVOJI MÁMU NĚKDY ODPOČINOUT A VYSPAT?

Je většinou miláček. A v noci spí. Zavrtí se na kojení, za pár vteřin krkne a za pár vteřin zase spíme. Tedy většinou. Máme ho za odměnu.

* PŘEMÝŠLELA JSI NĚKDY O TOM, ŽE BY SIS VZALA NA VÝPOMOC CHŮVU?

Napadlo mě to, ale zase by mě nebavilo, že bych doma nemohla chodit v „trenýrkách“. Barák máme řešený jako rodinný a nemáme tu žádné zázemí pro někoho, kdo by tu bydlel nebo byl častěji. A navíc toho chci zvládnout nejvíc já.

* JAK JSI PROŽÍVALA PRVNÍ DNY S MIMINKEM? A KDO TI S NÍM POMÁHÁ, KDYŽ PRACUJEŠ?

Nejvíc mi pomáhají Viktorka a Ríša. No, a pak když zavolám, pomůžou naše maminky, když to jde.

* A CO TVŮJ MANŽEL, POMŮŽE TI TAKÉ V DOMÁCNOSTI A S HLÍDÁNÍM A VÝCHOVOU DĚTÍ?

Ríša sice doma nedělá skoro nic, ale jako hlídací tatínek je lepší než kterákoli chůva. V tom lepší taťka než on není.

* JSI PŘÍSNÁ A ZÁSADOVÁ MATKA, NEBO RADĚJI OBČAS DĚTEM POVOLÍŠ, ABYS MĚLA OD NICH KLID?

Obojí. Někdy jim trochu povolím, ale jindy zase trvám za každou cenu na svém. Asi to záleží na tom, jak uznám, že je to v tu chvíli důležité.

Kariéra a rodina

* OBČAS ŘÍKÁVÁŠ, ŽE SIS VYBRALA RODINU PŘED KARIÉROU, ALE NEZDÁ SE MI, ŽE BYS BYLA NEÚSPĚŠNÁ. OPRAVDU SES MUSELA KVŮLI DĚTEM NĚČEHO VZDÁT?

Pořád pracuji, to je fakt, jen teď neučím na konzervatoři. Jasně, že jsem nějaké zpívání odřekla, ale nic zásadního. A když tak přemýšlím, s úspěšností nebo neúspěšností bych na tom byla stejně i bez dětí. Do ničeho nešlapu na plné pecky. Je fajn, jak to je. Vlastně mám skoro všechno. Rodinu i práci, která mě baví.

* MÁŠ DVOUMĚSÍČNÍ DÍTĚ A UŽ SES VRÁTILA DO DIVADLA A HRAJEŠ. ÚPLNĚ SE TĚ BOJÍM ZEPTAT, DOKDY JSI HRÁLA A JAK BRZY PO PORODU JSI TAM BYLA POPRVÉ?

Proč se bojíš? Já nejsem nemocná ani postižená a miminko taky ne. S hraním jsem skončila měsíc a půl před porodem. Neměla jsem žádnou taneční roli a těhotná jsem být mohla. A do divadla jsem na chvíli na zkoušku Kleopatry šla, když bylo malému něco přes čtrnáct dní.

* CO VŠECHNO JEŠTĚ PŘI MIMINKU STÍHÁŠ, PŘIZNEJ SE. JEDNOU SES SVĚŘILA, ŽE BÝT JENOM S DĚTMI, ZBLÁZNILA BY SES...

A nejenom já. Nemám nudnou práci, abych se těšila, že z ní vypadnu. Říká se, že ve všem má být rovnováha. I v tomhle. Ale kdo nemá děti, nepochopí to. Baví mě život a těší mě skoro všechno. Užívám si to. Ale vždyť většina maminek stíhá tolik věcí během doby, kdy vychovávají děti. A já nejsem výjimkou. A zase nezveličuj. Taky se dokážu doma svalit na gauč a dívat se na telku!

Touha po dítěti

* JAK JSI PROŽÍVALA TĚHOTENSTVÍ S VIKTORKOU A TEĎ S MATYÁŠEM?

Obě těhotenství skvěle! Hrála jsem v divadle, dokud to šlo - myslím vizuálně -jinak mi nic nebylo. Nikdy mi nebylo špatně, neměla jsem žádné chutě, jen jsem víc jedla. Těhotenství je totiž jediné období, kdy je ženská tlustá a všichni jí říkají, jak je krásná. Jo a mimochodem jsem se taky cítila jako střed vesmíru!

* PŘED NĚKOLIKA LETY JSI OTĚHOTNĚLA A PAK O DÍTĚ PŘIŠLA...

Co ti mám asi tak vykládat... Děťátko bylo chtěné a když jsem ho musela dát pryč, myslela jsem si, že umřu smutkem. Nemohla jsem ani dýchat, když jsem se dozvěděla, že je miminko postižené. A vedle mě stála Viktorka a ptala se mě, co se stalo. Bylo jí pět a když jsem se pak vrátila z nemocnice bez bříška, napadla mě milosrdná lež. Řekla jsem jí, že miminko je nemocné, nechali si ho v nemocnici a až se uzdraví, zase si pro něj půjdeme. No, a pak to vyšumělo a Viki to ani nezasáhlo.


CO MOŽNÁ NEVÍTE…

Linda absolvovala obor populární zpěv na Pražské státní konzervatoři Antonína Dvořáka. Zpívala s kapelou Karla Vágnera, s Jankem Ledeckým, Vilémem Čokem či s Big Bandem Felixe Slováčka. Poté začala hrát v muzikálech, právě teď je to: Kleopatra, Tři mušketýři, Golem, Krysař a Tajemství a chystá se do Mony Lisy a Draculy. Kromě toho učí na Pražské konzervatoři. Jejím manželem je Richard Genzer, se kterým má dvě děti: skoro desetiletou Viktorii a dvouměsíčního Matyáše.

Témata: Časopis Maminka, Slavní rodiče, Milosrdná lež, Dvouměsíční dítě, Život, Viki, Kleopatra

Mohlo by vás zajímat
Mají to těžší ženy, nebo muži? Marie Doležalová má jasno!
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Rodičovská dovolená 2020: Vše, co o ní potřebujete vědět
Kojení strašně bolí! Proč mě nikdo nevaroval, diví se Nikol Moravcová
Těhotenství je zásah do sebevědomí, říká tenistka Andrea Sestini Hlaváčková
Proč pořád tak zlobí? Možná za to můžete vy! Ovládejte se
Nechci být otrokem dětí. Dva potomci stačí, říká Agáta Prachařová

Horoskopy

Střelec Pokud chcete potěšit všechny členy domácnosti, uvařte jim něco nevšedního. Díky tomu si získáte jejich…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Darina, Davide, Moris

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu